Epic metal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Epic metal – styl w muzyce heavy metalowej powstały w USA wczesnych latach 80. Charakteryzuje go atmosfera nawiązująca do estetyki dawnych dziejów, bitew i opowieści fantasy, przez co mylony jest niekiedy z power metalem, od którego odróżnia go znacznie bardziej surowa i posępna stylistyka.

Manowar – amerykański zespół muzyczny grający heavy/power metal, założony w roku 1980 przez Joeya DeMaio i Rossa Friedmana.Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.

Wyróżnia się Epic heavy metal, oraz Epic doom metal, a także ich fuzje opisywane jako Epic heavy/doom metal. Pierwszy z nich bazuje na klasycznym heavy metalu lat 80. Do najważniejszych pionierskich zespołów tego gatunku należą Manowar, Cirith Ungol, Manilla Road i Omen, a w Europie - Heavy Load. Rozdział stylistyczny między Epic heavy metalem a klasycznym heavy metalem jest niewielki, więc zaliczanie danej grupy do jednego z nich ma często subiektywny charakter. Na przełomie XX i XXI w. w południowej Europie powstała druga fala tego gatunku, do której należą zespoły takie jak Ironsword, Battleroar i Doomsword, który można zaliczyć także do Epic doom metalu.

Omen - heavy metalowa grupa powstała w Los Angeles w 1983 roku. Obecnie uważana jest za jeden z najbardziej wpływowych zespołów metalowych ze Stanów Zjednoczonych. Teksty Amerykańców dotyczą głównie wojny, bohaterstwa, ale także normalnego metalowego życia. 27 września 2008 roku Omen po raz pierwszy w swojej ponad dwudziestoletniej karierze przybył do Polski, aby jako główna gwiazda wystąpić na HardRocker festival. Festiwal odbył się w Bielsku-Białej, w klubie "Rudeboy".Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

Głównym pionierem Epic doom metalu jest Candlemass. Inne ważne zespoły to Saint Vitus, Solitude Aeturnus i Isole. W tym stylu popularnym zabiegiem, który ma również miejsce w Epic heavy metalu, lecz w mniejszym nasileniu, jest stosowanie oprócz typowych dla metalu instrumentów gitary klasycznej lub akustycznej. a nawet skrzypiec i innych akustycznych instrumentów, co ma nadać utworom charakter epickiej opowieści.

Candlemass – szwedzka grupa muzyczna wykonująca epic doom metal, powstała w 1984 roku. Zespół początkowo występował pod nazwą Nemesis.Gitara klasyczna – gitara, z której wyewoluowała cała rodzina instrumentów akustycznych i elektrycznych. Jest to instrument strunowy szarpany.
Warto wiedzieć że... beta

Manilla Road - amerykański zespół tworzący heavy/ epic metal. Został założony przez Marka Sheltona w 1976 roku w Wichita. W 1991 roku doszło do rozwiązania grupy. W 2000 roku Shelton reaktywował zespół w nowym składzie.
Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

Reklama