• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Envisat

  Przeczytaj także...
  Gujańskie Centrum Kosmiczne (franc. Centre Spatial Guyanais) – francusko-europejski kosmodrom położony w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej.Sentinel (pol. strażnik, wartownik) – seria europejskich misji kosmicznych o charakterze teledetekcyjnym. Wspólną nazwą „Sentinel” objęte są zarówno całe satelity (np. Sentinel-1), jak i pojedyncze instrumenty satelitarne (np. Sentinel-4). Misje Sentinel są częścią programu Copernicus, zainicjowanego i finansowanego przez Unię Europejską. Nadzór technologiczny nad budową satelitów i instrumentów Sentinel sprawuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
  Orbita okołobiegunowa (lub biegunowa) – orbita satelity przebiegająca nad biegunami lub w ich pobliżu. Orbita taka, w zależności od jej promienia (zatem i okresu obiegu), przecina płaszczyznę równika przy każdym obrocie w innym miejscu (Ziemia, przy każdym obrocie satelity, obraca się o stały kąt). Umożliwia to obserwację całej powierzchni planety, dlatego na orbicie polarnej umieszcza się m.in. satelity meteorologiczne, szpiegowskie.

  Envisat („Environmental Satellite” – dosł. „satelita do badań środowiska”) – wycofany z użycia satelita do obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pozostający na orbicie ziemskiej. Wyniesiony 1 marca 2002 roku na pokładzie rakiety Ariane 5 wystrzelonej z Gujańskiego Centrum Kosmicznego niedaleko Kourou w Gujanie Francuskiej, na heliosynchroniczną orbitę polarną o wysokość 790 km (± 10 km) i okresie rewizyty 35 dni. Satelita okrąża Ziemię w około 101 minut. Po utracie kontaktu z satelitą 8 kwietnia 2012 roku, ESA oficjalnie ogłosiła koniec misji Envisat 9 maja 2012 roku. Potencjalną przyczyną mogła być awaria regulatora mocy uniemożliwiająca przesyłanie telemetrii i telekomend lub zwarcie, które wymusiło przejście satelity w tryb bezpieczny. Prawdopodobnie podczas tej procedury nastąpiła kolejna anomalia, która zatrzymała satelitę w nieznanym stanie i położeniu.

  Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) – międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.

  Misja satelity Envisat początkowo planowana była na 5 lat. Envisat jest najcięższym bezzałogowym, cywilnym sztucznym satelitą Ziemi. Jego misję ma kontynuować seria satelitów Sentinel.

  Gujana Francuska (franc. Guyane) – francuskie terytorium zależne o statusie departamentu zamorskiego, położone w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące na zachodzie z Surinamem, a na południu i południowym wschodzie z Brazylią. Ze względu na swoją zależność Gujana posiada podwójną symbolizację: oficjalną - francuską i narodową (flagę i herb). Gujana Francuska, jako integralna część Francji, należy do Unii Europejskiej.Orbita heliosynchroniczna to taka orbita, że kąt między płaszczyzną orbity a kierunkiem do Słońca jest zawsze taki sam w ciągu roku, czyli nad danym obszarem satelita (na tej orbicie) przelatuje zawsze o tym samym czasie miejscowym (uzależnionym tylko od szerokości geograficznej), tzn. jest to orbita, której płaszczyzna jest bliska płaszczyźnie biegunowej, a jej wysokość zapewnia dwukrotny przelot satelity w ciągu doby ponad miejscami powierzchni Ziemi mającymi taką samą szerokość geograficzną.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Envisat oficjalnie uznany za straconego (pol.). W: Polskie Radio [on-line]. www.polskieradio.pl, 2012-05-10. [dostęp 2012-11-04].
  2. a, ESA declares end of mission for Envisat, European Space Agency [dostęp 2016-08-16].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Envisat na stronie ESA (ang.) [dostęp 2012-11-04]
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • NSSDC Master Catalog (ang.) [dostęp 2012-11-04]
 • Ariane 5 – europejska ciężka rakieta nośna zaprojektowana przez Europejską Agencję Kosmiczną i francuski Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych w celu dostarczania satelitów na orbitę geostacjonarną i do wysyłania ładunków na niską orbitę okołoziemską. Wszystkie starty przeprowadzane są z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kourou – miasto w północnej Gujanie Francuskiej, nad Atlantykiem; 27 422 mieszkańców (2008) czwarte co do wielkości miasto kraju. W pobliżu znajduje się Kosmodrom Kourou.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.