• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Entombed  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Unleashed – szwedzka grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1989 roku w Kungsängen z inicjatywy Johnny’ego Hedlunda (znanego z występów w grupie muzycznej Nihilist) oraz Roberta Sennebäcka (ex Dismember). Zespół do 2008 roku nagrał dziewięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Wacken Open Air, Unholy Fest, Metalmania, Party San czy Neurotic Deathfest.Earache Records, to niezależna wytwórnia płytowa powstała w połowie lat 80. XX wieku z inicjatywy Digby "Dig" Persona.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Entombed – szwedzka grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash metalu, death metalu oraz hard rocka. Grupa zaliczana jest do nurtu death 'n roll. Zespół powstał 1989 roku w Sztokholmie na kanwie formacji Nihilist. Zespół do 2007 roku wydał dziewięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Wacken Open Air, Piorno Rock, Sweden Rock Cruise, Maryland Deathfest, Eindhoven Metal Meeting, Summer Breeze czy Hole In The Sky.

  Victor Carl Johannes Brandt (ur. 18 grudnia 1983 w Gävle) - szwedzki muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista. Od 2004 roku wraz z perkusistą i wokalistą Jocke Olofssonem tworzy deathmetalowy projekt pod nazwą Dominion. W 2008 roku związał się z norweską formacją blackmetalową Satyricon. Jednakże opuścił zespół jeszcze tego samego roku w wyniku nieporozumień na tle artystycznym. W 2009 roku dołączył jako muzyk koncertowy do grupy Entombed. W 2010 roku został jej oficjalnym członkiem. W międzyczasie współpracował także z zespołem Aeon. Muzyk współpracował także z zespołami Necrocide i Totalt Jävla Mörker.King Diamond, właściwie Kim Bendix Petersen (ur. 14 czerwca 1956 w Kopenhadze) – duński kompozytor i wokalista, z wykształcenia farmaceuta. Lider zespołu Mercyful Fate oraz eponimicznej formacji King Diamond. Nominowany do nagrody Grammy.

  Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 198 764 egzemplarzy.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Muzycy
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy studyjne
 • 3.2 Splity
 • 3.3 Albumy koncertowe
 • 3.4 Kompilacje
 • 3.5 Inne
 • 4 Teledyski
 • 5 Nagrody i wyróżnienia
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Alex Hellid podczas koncertu na festiwalu Metalmania 24 marca 2007 roku

  Zespół powstał w 1989 roku w Sztokholmie na kanwie formacji Nihilist. Skład był ten sam co w Nihilist, ale bez Johnny'ego Hedlunda, który wówczas rozstał się z zespołem (ze względu na różną wizję muzyczną między nim samym a liderem grupy Nicke'm Anderssonem) i jednocześnie założył nowy band pod nazwą Unleashed. We wrześniu tego samego roku nakładem CBR Records ukazało się pierwsze demo pt. But Life Goes On nagrane w składzie: Lars Goran Petrov (śpiew), Ulf Uffe Cederlund (gitara, gitara basowa), Nicke Anderson (gitara, gitara basowa, perkusja), Alex Hellid (gitara) i David Blomqvist (gitara basowa).

  Amon Amarth – grupa muzyczna powstała w Szwecji w miejscowości Tumba w 1992 roku grająca melodic death metal. Nazwa grupy wywodzi się od tolkienowskiej Góry Przeznaczenia (w sindarinie: Amon Amarth). Zespół nawiązuje w swoich tekstach do mitologii skandynawskiej oraz podbojów wikingów i ich walki.Gorefest - holenderska grupa muzyczna z Goes (prowincja Zelandia), grająca muzykę deathmetalową, z naleciałościami brutal deathmetalowymi oraz death and rollowymi. Zespół został założony w 1989 roku i - z przerwą na lata 1998-2005 - działał do 2009, kiedy to został rozwiązany. Wytwórnią płyt zespołu jest Nuclear Blast.

  1 maja 1990 roku nakładem Earache Records ukazał się pierwszy album grupy pt. Left Hand Path nagrany już bez Davida Blomqvista, grającego wówczas w reaktywowanym Dismember. Pozostały skład grupy nie uległ zmianie. Utwory zostały zarejestrowane w Sunlight Studio przy współpracy Tomasa Skogsberga. Okładkę do albumu zaprojektował artysta Dan Seagrave.

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Dismember - szwedzka grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1988 roku w Sztokholmie, początkowo miała nazwywać się Dismemberizer, ostatecznie założyciele zespołu pozostali przy nazwie Dismember. Zespół do 2008 roku nagrał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Wacken Open Air, Summer Breeze, XIV Agglutination, Hole In The Sky, Heavy Metal Circus festival czy Obscene Extreme. Dismember to jedna z najbardziej znanych szwedzkich grup heavy metalowych o charakterystycznym brzmieniu nagrań zrealizowanych w Sunlight Studio.

  W kolejnym roku 1991 ukazał się minialbum Crawl. Powyższy album EP zostaje zarejestrowany z nowym wokalistą – Orvar'em Säfström'em z zespołu Nirvana 2002, natomiast L. G. Petrova usunięto z zespołu.

  12 listopada 1991 roku ukazał się drugi album zatytułowany Clandestine. Wokalistą na tym albumie w rzeczywistości jest Nicke Andersson, choć oficjalnie na wydawnictwach i w mediach podawany jest Johnny Dordevic przybyły z grupy Carnage. Poza Anderssonem (perkusja, śpiew) i wymienionym we wkładce albumu Dordevicem jako wokalistą, muzycznymi twórcami albumu są: A. Hellid (gitara), U. Cederlund (gitara, śpiew w chórkach) i Lars Rossenberg (gitara basowa). Podczas rejestracji utworów do albumu ponownie wybrano to samo studio, inżyniera dźwięku oraz tego samego projektanta okładki jak przy produkcji Left Hand Path. Wkrótce po tym wydawnictwie, muzycy nie byli zbytnio zadowoleni ze śpiewu Dordevic'a na koncertach m.in. na trasie z Unleashed i Morbid Angel, w związku z czym, podczas dalszych wystąpień zastąpił go wokalnie Uffe Cederlund. Po niedługim czasie ostatecznie poproszono Johnny'ego Dordevica o opuszczenie Entombed, a na jego miejsce ponownie zaangażowano Larsa Gorana Petrova. W 1992 roku ukazał się drugi minialbum pt. Stranger Aeons.

  Monkey Puss (Live in London) – album koncertowy szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w 1998 roku przez wytwórnię Earache Records. Materiał pochodzi z nagrania koncertu z trasy Gods of Grind, która odbyła się w 1992 roku.Entombed – kompilacja szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydana w 1997 roku przez wytwórnię Earache Records. Zawiera utwory będące reedycjami nagrań z wydanych wcześniej albumów EP.

  W 1993 roku został wydany minialbum pt. Hollowman poprzedzający kolejny nowy trzeci album Wolverine Blues ukazujący się 4 października. Powyższe dzieła muzyczne zostały zaaranżowane w nie zmienionym wówczas składzie: L. G. Petrov, N. Andersson, A. Hellid, U. Cederlund i L. Rosenberg. W 1995 roku został wydany split Entombed wraz z The New Bomb Turks zatytułowany Night of the Vampire.

  Uprising – szósty album studyjny szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w 1999 roku przez wytwórnię Music For Nations.Death and roll – termin używany do opisania muzyki zespołów death metalowych, które używają w swojej twórczości elementów rocka i rock and rolla.

  W 1997 roku został wydany czwarty album pt. DCLXVI: To Ride, Shoot Straight and Speak the Truth. W tym samym roku Entombed opuścił Lars Rosenberg, a na jego miejsce dołączył Jörgen Sandström z grupy Grave. Jeczcze w 1997 roku ukazała się pierwsza kompilacja nagrań pt. Entombed, jak również został wydany minialbum Wreckage.

  Lars-Göran Petrov (ur. 17 lutego 1972), znany również jako L-G Petrov - szwedzki muzyk, wokalista i autor tekstów pochodzenia macedońskiego. Lars-Göran Petrov znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Entombed. Wraz z zespołem uzyskał m.in. nominację do nagrody szwedzkiego przemysłu fonograficznego Grammis. Wcześniej występował w zespole Nihilist. Wraz z wokalistą Per Yngve "Deadem" Ohlinem współtworzył także formację Morbid. W 1992 roku na krótko związał się z zespołem Comecon. Petrov wystąpił ponadto gościnnie na płytach takich zespołów jak: Amon Amarth, The 69 Eyes, Leukemia, Rotten Sound i The Project Hate MCMXCIX.King Crimson – brytyjska grupa muzyczna z kręgu awangardowego i progresywnego rocka. Nazwę zaczerpnęła od jednego z synonimów Belzebuba. Jej korzeni należy szukać w krótko działającym Giles, Giles and Fripp. Wskutek licznych zmian personalnych nigdy nie wykształciła stałego brzmienia. Założycielem i jej jedynym stałym członkiem jest Robert Fripp, wirtuoz gitary i melotronu. Muzyka King Crimson czerpie wiele inspiracji z muzyki poważnej, w tym współczesnej, także z awangardowego jazzu i jazz rocka. Złożoność i rożnorodność poszczególnych wcieleń zespołu nie pozwala na jednolitą analizę dokonań grupy. Charakterystycznym dla King Crimson jest to, że nigdy nie odstąpiła od awangardowej koncepcji na rzecz łatwiejszego brzmienia (Roberta Frippa charakteryzuje bardzo poważny stosunek do własnej twórczości). Grupa powstała w 1969 r. W 2010 roku zawiesiła działalność na czas nieokreślony.

  Rok później (1998) został wydany piąty album Same Difference. W 1999 roku ukazał się pierwszy album koncertowy pt. Monkey Puss (Live in London). Również w 1999 roku ukazał się minialbum Black Juju.

  6 marca 2000 roku ukazał się szósty album pt. Uprising.

  W 2001 roku Entombed wydaje kolejny siódmy album Morning Star. Tego samego roku ukazało się pierwsze wydawnictwo DVD pt. Monkey Puss: Live in London. W 2002 roku ukazała się kompilacja Sons of Satan Praise the Lord. Na płycie ukazały się interpretacje utworów takich grup jak: The Misfits, Kiss, King Crimson, Venom, Black Sabbath czy Twisted Sister.

  Morning Star – siódmy album studyjny szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w styczniu 2002 roku przez wytwórnię Koch Records. Utwór "When It Hits Home" inspirowany jest filmem Adwokat diabła z 1997 roku, podczas gdy połowa tekstu piosenki "Chief Rebel Angel" to cytaty z tego filmu.Wolverine Blues – trzeci album studyjny szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w 1993 roku przez wytwórnię Earache Records. Nagranie stanowi odejście od pierwotnego dla zespołu death metalu w kierunku bardziej tradycyjnego hardrockowo-metalowego stylu, który Entombed zachował w następnych nagraniach.

  4 sierpnia 2003 roku nakładem Music For Nations ukazał się ósmy album pt. Inferno. Nagrania odbyły się w sztokholmskich studiach Grondel i Atlantis, we współpracy z producentem muzycznym Pelle Gunnerfeldtem. Jesienią również w 2003 roku zespół odbył trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych wraz z zespołem King Diamond.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Grave – szwedzka grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa powstała w 1988 roku w szwedzkiej miejscowości Visby. Do 2008 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Wielokrotnie koncertowała w Polsce, m.in. podczas festiwalu Metalmania w Katowicach.

  Na początku 2004 roku grupę opuścił basista Jörgen Sandström, którego zastąpił Nico Elgstrand, natomiast we wrześniu 2005 roku z zespołu odszedł kolejny muzyk – gitarzysta Uffe Cederlund.

  20 października 2005 roku został wydany drugi album koncertowy pt. Unreal Estate zarejestrowany w Operze Królewskiej w Sztokholmie w 2002 roku jeszcze w składzie: L.G. Petrov (śpiew), U. Cederlund (gitara), A. Hellid (gitara), J. Sandström (gitara basowa) oraz Peter Stjärnvind (perkusja). 24 marca 2006 roku zespół wystąpił na festiwalu Metalmania w katowickim Spodku. Natomiast 6 czerwca nakładem Threeman Recordings ukazał się minialbum When in Sodom. W listopadzie tego samego roku zespół wziął udział w trasie koncertowej prekursorów szwedzkiego death metalu Masters Of Death podczas której wystąpiły również Unleashed, Dismember i Grave.

  Carnage - grupa muzyczna wykonująca death metal, założona w Szwecji w 1988 roku przez muzyka Michaela Amotta o pochodzeniu szwedzko-brytyjskim.Jörgen Sandström (ur. 13 listopada 1971 w Visby) - szwedzki muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista. Jörgen Sandström znany jest przede wszystkim z występów w zespole prekursorów szwedzkiego death metalu - formacji Grave, której był członkiem w latach 1988-1996. Wcześniej występował w krótkotrwale istniejących zespołach Grinding Death, Corpse i Putrefaction. Następnie, w 1997 roku związał się z zespołem Entombed. W grupie występował do 2006 roku. W latach późniejszych współpracował z takimi zespołami jak: The Project Hate MCMXCIX, Vicious Art, Krux czy Torture Division.

  25 czerwca 2007 roku ukazał się dziewiąty album pt. Serpent Saints - The Ten Amendments. Płyta została nagrana z nowym perkusistą Olle Dahlstedtem, który zastąpił w 2006 roku Petera Stjärnvinda. Alex Hellid o albumie:

  30 sierpnia 2008 w warszawskim klubie Stodoła zespół wziął udział jubileuszowym koncercie grupy Vader. Ponadto wystąpiły takie grupy jak Grave, Gorefest, Nile i Rotting Christ. W lutym 2009 roku Entombed odbył szereg koncertów w Finlandii wraz z Opeth. W październiku tego roku odbył również trasę koncertową po Skandynawii wraz z grupą Amon Amarth.

  Opeth – szwedzka grupa, grająca metal progresywny połączony z death metalem, założona w 1990 w Sztokholmie. Liderem zespołu jest Mikael Åkerfeldt, piszący muzykę i teksty, będący wokalistą oraz gitarzystą zespołu.Same Difference – piąty album studyjny szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w 1999 roku przez wytwórnię Threeman Recordings. Album zawiera zarówno oryginalne utwory Entombed, jak i covery wykonywane przez zespół.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Clandestine – drugi album studyjny szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w 1991 roku przez wytwórnię Earache Records.
  Vader /ˈveɪdə(ɹ)/ (RP) — polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Zbigniewa "Viki" Wróblewskiego oraz Piotra "Petera" Wiwczarka, pełniącego wówczas funkcję basisty. W początkowym okresie działalności muzyka Vader oscylowała wokół speed i heavy metalu inspirowanego dokonaniami grup Judas Priest i Accept. Po 1985 roku za sprawą odnoszącego wówczas największe sukcesy kwartetu Slayer, grupa Vader zwróciła się w stronę thrash, a następnie death metalu.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Lars Rosenberg (ur. 2 lutego 1971) – gitarzysta basowy w szwedzkich zespołach Therion (1994-1996), Entombed (1990–1995), Serpent, Mental Distortion, i Furcas, a także gitarzysta i wokalista Carbonized i Monastery.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.