• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Enterprise NCC-1701A

  Przeczytaj także...
  Kapitan James Tiberius Kirk – to fikcyjna postać istniejąca w serialu Star Trek: The Original Series oraz 7 filmach z serii Star Trek. Odtwórcą roli jest kanadyjski aktor William Shatner. Trzeci kapitan okrętu Gwiezdnej Floty Zjednoczonej Federacji Planet Enterprise NCC-1701 oraz pierwszy Enterprise NCC-1701A.Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.
  Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.

  U.S.S. Enterprise (NCC-1701-A) (z ang. Przedsięwzięcie) – statek kosmiczny z fikcyjnego uniwersum Star Treka, występujący w filmach Star Trek: The Voyage Home (Star Trek IV: Powrót na Ziemię), Star Trek: The Final Frontier (Star Trek V: Ostateczna granica) i Star Trek: The Undiscovered Country (Star Trek VI: Wojna o pokój).

  USS Enterprise (NCC 1701-B) (z ang. Przedsięwzięcie) to statek kosmiczny z fikcyjnego uniwersum Star Treka, występujący w filmie Star Trek: Pokolenia.Komandor Porucznik Montgomery "Scotty" Scott - postać fikcyjna, bohater serialu z lat 60. - Star Trek: Oryginalna Seria, oraz 7 filmów pełnometrażowych Star Trek. Scotty jest głównym inżynierem na okręcie kosmicznym Enterprise. Jego rolę odgrywał James Doohan.

  Jest to drugi okręt Zjednoczonej Federacji Planet (trzeci w ogóle) noszący nazwę Enterprise i zarazem drugi okręt klasy Constitution. Został on ukończony w 2286 roku i przekazany pod dowództwo kapitana Jamesa T. Kirka niejako w podziękowaniu za uratowanie Ziemi (opowiada o tym film Star Trek IV: Powrót na Ziemię).

  Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.

  Świeżo wypuszczony z doku Enterprise nie działał w pełni sprawnie, o czym jego załoga przekonała się wkrótce po rozpoczęciu lotu próbnego. Enterprise powrócił do doku, gdzie jego główny mechanik, kapitan Montgomery Scott, zaczął doprowadzać go do stanu używalności. Zanim jednak mógł skończyć, Enterprise został wysłany w swoją pierwszą misję. Jego zadaniem było odbicie zakładników z rąk nieznanych porywaczy. Okazało się jednak, że porwanie było zaplanowane właśnie w tym celu, aby zwrócić uwagę Gwiezdnej Floty i zmusić ją do wysłania na pomoc okrętu. Przywódca porywaczy, Sybok, przejął dzięki swoim unikalnym zdolnościom telepatycznym kontrolę nad częścią załogi Enterprise, który obrał kurs na środek galaktyki w poszukiwaniu mitycznej planety Eden, na której rzekomo przebywał Bóg (opowiada o tym film Star Trek V: Ostateczna granica).

  Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:Gwiezdna Flota – (ang. Starfleet) – w świecie Star Treka jest to organizacja łącząca floty wszystkich światów członkowskich Federacji. Została powołana w 2161 roku, a w jej skład wchodziły początkowo Gwiezdna Flota Ziemi, Siły Zbrojne Ziemi (ang. Earth Military Assault Command Operations), Imperialna Straż Andoru, flota Wolkanu oraz flota Tellarytów. Od momentu powstania głównym zadaniem Floty było badanie kosmosu i poszukiwanie nowych form życia. W 24 wieku wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Borg oraz Dominium Rada Federacji zdecydowała o rozbudowie siły militarnej Floty. W Wojnie z Dominium Gwiezdna Flota poniosła dotkliwe straty, odegrała jednak kluczową rolę w wielu bitwach, doprowadzając ostatecznie do zwycięstwa sojuszu ras Kwadrantu Alfa i Beta.

  Kilka lat później starsi oficerowie Enterprise, w przeddzień odejścia na emeryturę, zostali wysłani na jeszcze jedną misję - rozpoczęcie negocjacji pokojowych z kanclerzem Gorkonem, przywódcą Imperium Klingońskiego. Enterprise i jego załoga zostali jednak wplątani w spisek mający na celu zerwanie negocjacji. Kapitan Kirk wraz ze swoimi oficerami zdołał ostatecznie temu zapobiec (opowiada o tym film Star Trek VI: Wojna o pokój).

  Wkrótce po tym Enterprise został wycofany ze służby, by zrobić miejsce dla swojego następcy, USS Enterprise (NCC-1701-B).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł o statku na Memory-Alpha (ang.)
 • Artykuł o statku w e-zinie Pathfinder (pol.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.923 sek.