• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Enter the Wu-Tang - 36 Chambers


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  The Notorious B.I.G., właściwie Christopher George Latore Wallace (ur. 21 maja 1972 w Nowym Jorku, zm. 9 marca 1997 w Los Angeles) – amerykański muzyk, raper.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Enter the Wu-Tang (36 Chambers)debiutancki album amerykańskiej grupy hip-hopowej Wu-Tang Clan wydany 9 listopada 1993 roku nakładem wytwórni Loud Records i dystrybuowany przez MCA Records. Sesja nagraniowa miała miejsce w latach od 1992 do 1993 w Firehouse Studio w Nowym Jorku, a mastering odbył się w studiu The Hit Factory. Tytuł płyty pochodzi z filmu akcji 36 komnata Shaolin (1978). Lider grupy, RZA znany również jako Prince Rakeem wyprodukował album w całości opierając się na "ciężkich" beatach, soulowych samplach oraz dźwiękach i dialogach z filmów akcji.

  Hardcore rap (nazywany również hardcore hip-hop. Mylony często z rapcore) – jeden z nurtów muzyki hip-hop, którego istotą jest agresja i konfrontacja. Termin może również określać spokrewnione gatunki takie jak gangsta rap, mafiozo rap, horrorcore, rapcore, rap rock, crunk, political hip-hop oraz alternative rap.Robert Diggs (ur. 5 lipca 1969 na Brooklynie w Nowym Jorku), znany pod pseudonimami Prince Rakeem, The RZA, The Rzarector i Bobby Digital - amerykański producent muzyczny, raper, aktor, lider grupy Wu-Tang Clan oraz członek zespołów Gravediggaz i Achozen. Komponuje również muzykę do filmów.

  Charakterystyczne brzmienie na Enter the Wu-Tang (36 Chambers) stworzyło w latach 90. podstawy podgatunku o nazwie hardcore rap i pozwoliło Nowemu Jorkowi przywrócić status ”stolicy hip-hopu”. Muzyka na albumie stała się ogromnie istotna w produkcji współczesnego hip-hopu i służyła jako szablon dla wielu późniejszych grup i producentów. Debiut grupy uważany jest jako punkt zwrotny w erze hip-hopu zwany jako East Coast renesans. Jego wpływ wyznaczył drogę dla wielu artystów takich jak Nas, The Notorious B.I.G., Mobb Deep czy Jay-Z.

  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Pomimo surowego i podziemnego brzmienia, albumu odniósł niespodziewany sukces plasując się na 41. miejscu notowania Billboard 200. W 1995 roku według Recording Industry Association of America płyta zdobyła status platynowej sprzedając się w milionie egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Płyta zyskała pozytywne opinie od krytyków muzycznych i dzisiaj uważana jest jako jedna z najbardziej wpływowych płyt lat 90., oraz za jedną z najlepszych płyt hip-hopowych wszech czasów. W 2003 roku album zajął 386. miejsce na liście 500 albumów wszech magazynu Rolling Stone.

  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.Mobb Deep - duet raperów, w którego skład wchodzą Havoc oraz Prodigy. Obydwaj pochodzą z Queensbridge w Nowym Jorku. Grupa została założona w 1992 roku. Stali się sławni w latach 90. za sprawą wydanego singla, "Shook Ones Pt. II".

  Nawiązując do wydanego w 1978 roku filmu akcji zatytułowanego 36 komnata Shaolin, którą członkowie grupy lubili oglądać, przez co sami siebie określali jako "lirycznych mistrzów 36 komnat".

  Lista utworów[]

  Twórcy[]

  Personel[]

  Przypisy

  1. allmusic ((( Enter the Wu-Tang (36 Chambers) > Overview ))) (ang.). [dostęp 2010-04-07].
  2. Robert Christgau: CG: Wu-Tang Clan (ang.). [dostęp 2010-04-07].
  3. Enter the Wu-Tang (36 Chambers) (ang.). [dostęp 2010-04-07].
  4. Steve Juon: Wu-Tang Clan :: Enter the Wu-Tang (36 Chambers) :: Loud/RCA (ang.). RapReviews, 2001-04-17. [dostęp 2010-10-15].
  5. Wu-Tang Clan - Enter the Wu-Tang (36 Chambers) Review - sputnikmusic (ang.). [dostęp 2010-04-07].
  6. Wu-Tang Clan's Sample-Based Music - WhoSampled (ang.). WhoSampled. [dostęp 2013-08-08].
  7. Artikel Wu-Tang samples (ang.). kungfufilms.nl. [dostęp 2013-08-09].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów. MCA Records – amerykańska wytwórnia płytowa należąca obecnie do Universal Music Group. Została założona w 1967 roku. W roku 2003 została wchłonięta przez wytwórnię Geffen.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  36 komnata Shaolin (ang. The 36th Chamber of Shaolin, 少林三十六房, Shào Lín sān shí liù fáng) znany również jako The Master Killer lub Shaolin Master Killer − film kung-fu wydany w 1978 roku przez Shaw Brothers w reżyserii Liu Chia-liang.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  RIAA (Recording Industry Association of America) – zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki. Zajmuje się ochroną praw wydawców utworów muzycznych, promując rozwiązania legislacyjne i techniczne w tym zakresie (m. in. Digital rights management). Jedną z form działalności organizacji jest śledzenie naruszeń praw producentów muzycznych przez użytkowników internetu.
  Nas, właściwie Nasir bin Olu Dara Jones (ur. 14 września 1973 w Nowym Jorku), znany także jako Nasty Nas lub Escobar – amerykański raper i aktor. Był członkiem zespołu The Firm. Słowo Nasir (jęz. arabski نصير) oznacza Wojownik.
  Jay Z, właściwie Shawn Corey Carter (ur. 4 grudnia 1969) – amerykański raper i biznesmen, jeden z najlepiej zarabiających artystów oraz przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych, z majątkiem szacowanym na ponad pół miliarda dolarów. Według prognoz magazynu Forbes, w 2015 roku Jay Z może znaleźć się na liście Forbes 400, prezentującej 400 najbogatszych postaci w Stanach Zjednoczonych. Jego albumy rozeszły się w niemalże 50 milionach egzemplarzy, zaś sam artysta zdobył piętnaście nagród Grammy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.