• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Enter Chaos

  Przeczytaj także...
  Azarath – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1998 roku w Tczewie. Formacji przewodzi perkusista Zbigniew "Inferno" Promiński, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie wielu utytułowanych muzyków działalność Azarath skupiona jest w artystycznym podziemiu.Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.
  Moonsorrow jest fińskim zespołem folk metalowym, pochodzącym z Helsinek, założonym w 1995 roku. Utwory zespołu charakteryzują się długim czasem trwania i podniosłymi tekstami. Ich twórczość często bywa określana jako viking metal, zespół unika jednak tego określenia, ponieważ teksty nie dotyczą bezpośrednio Wikingów, ale fińsko-skandynawskich tradycji, legend oraz poezji. Są pisane w języku fińskim. Przykładem jest album "Voimasta Ja Kunniasta", odnoszący się do Hávamál (pol. Pieśni Najwyższego) czyli sentencji wypowiadanych przez Odyna.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Enter Chaos - polski zespół deathmetalowy, powstały w 2002 roku. Od 2006 roku brak jest doniesień o działalności zespołu.

  Studio X – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Olsztynie przy ul. Jeżynowej 16. Powstało w 1997 roku z inicjatywy Marcina Kiełbaszewskiego, który jest producentem muzycznym oraz realizatorem nagrań. Do 2012 roku pracownikiem studia był także Szymon Czech - muzyk, producent i realizator związany w latach 90. XX w. z Selani Studio. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal.Finntroll – fiński zespół folkmetalowy, założony w Helsinkach w 1997. Zespół wykonuje skoczną, dynamiczną muzykę, łączącą elementy black metalu i fińskiej polki nazywanej humppa. Mimo iż jest to fiński zespół, to teksty utworów są w języku szwedzkim, ponieważ ten język brzmi "cholernie trollowato" według Jämsena, wokalisty zespołu, którego ojczystym językiem jest właśnie szwedzki.

  Historia[]

  Zespół powstał w 2002 roku z inicjatywy muzyków takich zespołów jak: Demise, Luna Ad Noctum, Azarath i Immemorial. Tego samego roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Mind Productions ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany Dreamworker. Ciesząca się uznaniem krytyków płyta otrzymała tytuł albumu miesiąca w kanadyjskim magazynie Metallian, oraz szereg pozytywnych recenzji w pismach Urkraft, Scream i Aardschock. 28 marca 2003 roku w warszawskim klubie Kopalnia zespół zagrał pierwszy koncert, który poprzedził występ na festiwalu Metalmania.

  Demise - polska grupa muzyczna wykonująca melodic death metal założona w 1995 roku w Elblągu. Założycielami zespołu byli perkusista Marek Matkiewicz, oraz oraz gitarzysta Andrzej Brągiel. Po kilku miesiącach dołączyli Przemyslaw "Ozz" Ozga (gitara, wokal) oraz Arek "Kons" Jaworski (gitara basowa). W tym składzie zespół rozpoczął prace nad swoją muzyką.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  16 marca 2004 roku ukazał się drugi album formacji zatytułowany Aura Sense. Okładkę wydawnictwa przygotował Nikolas Sundin, który współpracował m.in. z Dark Tranquillity. W nagraniach gościnnie wziął udział Henri Sorvali znany z formacji Finntroll i Moonsorrow, który zarejestrował partie instrumentów klawiszowych i sample w utworze pt. "Baby The Handgun". W 2004 roku zespół rozpoczął realizację trzeciego album zatytułowanego Chaosville. Nagrania odbyły się w olsztyńskim Studio X we współpracy z producentem muzycznym Szymonem Czechem. W kwietniu 2005 roku zespół zerwał kontrakt z wytwórnią Metal Mind Productions i wystosował następujące oświadczenie:

  Aura Sense – drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Enter Chaos. Wydawnictwo ukazało się 16 marca 2004 roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Mind Productions. W nagraniach gościnnie wziął udział Henri Sorvali znany z formacji Finntroll i Moonsorrow, który zarejestrował partie instrumentów klawiszowych i sample w utworze pt. "Baby The Handgun". Nagrania zostały zarejestrowane w olsztyńskim Studio X we współpracy z producentem muzycznym Szymonem Czechem.Szymon Czech (ur. ok. 1975, zm. 5 listopada 2012 w Warszawie) – polski producent muzyczny i inżynier dźwięku, a także muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. W latach 1999-2003 pracował w olsztyńskim Selani Studio. W latach późniejszych był pracownikiem Studio X. Prowadził także własne studio pod nazwą Elephant.

  Ostatecznie trzeci album grupy Chaosville nigdy nie został wydany. Od 2006 roku brak jest doniesień o działalności zespołu.

  Dyskografia[]

  Nagrody i wyróżnienia[]

  Przypisy

  1. Encyclopaedia Metallum - Enter Chaos (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-06-10].
  2. Biografia Enter Chaos (pol.). www.ec.themetal.net. [dostęp 2011-06-10].
  3. Debiut Enter Chaos (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-06-10].
  4. Debiutancki Enter Chaos (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-06-10].
  5. Wieści z obozu Enter Chaos (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-06-10].
  6. Piątkowy debiut koncertowy Enter Chaos (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-06-10].
  7. Enter Chaos: Poczuj aurę w marcu (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-06-10].
  8. Enter Chaos: Druga płyta prawie gotowa (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-06-10].
  9. Enter Chaos w wiosce chaosu (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-06-10].
  10. Enter Chaos zrywa umowę z Metal Mind Productions (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-06-10].
  11. Enter Chaos: wieści (pol.). www.ec.themetal.net. [dostęp 2011-06-10].
  12. Podsumowanie roku Czytelnicy. „Metal Hammer”. 2/2003, s. 26-27. Tomasz Dziubiński. Metal Mind Sp. z o.o.. ISSN 1231-9759 (pol.). 

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona zespołu (ang. • pol.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Dark Tranquillity – melodic death metalowy zespół powstały w Göteborgu w Szwecji. Wraz z In Flames oraz At the Gates uznawany za prekursora gatunku.Metalmania – coroczny festiwal muzyki metalowej i hardrockowej odbywający się od 1986, zainaugurowany przez Tomasza Dziubińskiego, przy udziale następujących instytucji: WPWS Spodek, Śląski Jazz Klub i Klub Miłośników Heavy Metal. Obecnie festiwal organizuje wytwórnia muzyczna Metal Mind Productions, której Dziubiński jest założycielem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.