• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Enrique Bernoldi

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Karting – wyścigi gokartów rozgrywane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależości od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika. W Polsce, jak i w większości krajów Europy karting można uprawiać wyczynowo już po ukończeniu ośmiu lat. Należy wówczas zgłosić się do wybranego klubu, gdzie należy uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego, a po dołączeniu badań lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji można wystartować w zawodach.
  Sauber, pełna nazwa Sauber F1 Team – zespół wyścigowy stworzony przez Petera Saubera, który rywalizował w Formule 1 w latach 1993-2005 i ponownie od 2010. Jego siedziba mieści się w Hinwil, Szwajcarii.
  Bernoldi podczas treningu przed Indianapolis 500 w 2008 roku

  Enrique Antônio Langue e Silvério de Bernoldi (ur. 19 października 1978 roku w Kurytybie) – brazylijski kierowca wyścigowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Początki kariery[ | edytuj kod]

  Rozpoczął karierę od kartingu. Zanim w wieku 17 lat przeniósł się do Europy, wygrał sporo różnych wyścigów w tej klasie. W 1995 roku znalazł się w Formule Alfa Boxer we Włoszech, sezon kończąc na 4 miejscu.

  Red Bull – bezalkoholowy napój pobudzający (kategoria tzw. "energy drinków"), produkowany przez wywodzącą się z Austrii firmę Red Bull GmbH (z miejscowości Fuschl am See niedaleko Salzburga). Obecnie firma sprzedaje 2 miliardy puszek napoju rocznie.Formuła Renault 2.0 – klasa wyścigów samochodowych. We współczesnej formie od 1968, założona przez FFSA jako Francuska Formuła. Składa się z kilku serii krajowych i międzynarodowych.

  W następnym roku przeniósł się do Formuły Renault 2000, którą wygrał w świetnym stylu. W latach 1997-1998 startował w brytyjskiej Formule 3 z sukcesami (w 1997 był piąty, rok później drugi).

  Po dwóch latach startów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do F3000, gdzie bez sukcesów jeździł przez dwa sezony. W latach, w których startował w F3000 był oficjalnym kierowcą testowym Saubera.

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  Słabe występy w F3000 odebrały mu jednak możliwość startów jako kierowca w zespole. Jednak w tym momencie swoją pomoc zaoferowała firma Red Bull i to dzięki jej funduszom Bernoldi zadebiutował w Formule 1. W 2001 roku Enrique zadebiutował w zespole Arrows, jednakże słaby bolid nie pozwalał mu na rozwinięcie skrzydeł. Podczas GP Monako Brazylijczyk przez 35 okrążeń skutecznie bronił się przed o wiele szybszym od niego Davidem Coulthardem w McLarenie. Sezon skończył bez jakiejkolwiek zdobyczy punktowej, lecz trzykrotnie udało mu się znaleźć w pierwszej 10 wyścigu, z najlepszym miejscem dotychczas w karierze (8 miejsce w GP Niemiec).

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.

  Rok 2002 także spędza w Arrowsie, lecz zespół zbankrutował, a kierowca przeniósł się do World Series by Nissan. Podczas dwóch sezonów startów uzyskał dobre rezultaty (w 2003 – był szósty, rok później już trzeci). Dzięki wsparciu firmy BAT dostał propozycję testów dla zespołu BAR-Honda. W latach 2004-2006 Enrique Bernoldi jest drugim oficjalnym kierowcą testowym zespołu. W sezonie 2007 ścigał się natomiast w Stock Car Brasil, brazylijskich wyścigach samochodów podobnych do NASCAR.

  Grand Prix Monako – wyścig zaliczany do mistrzostw świata Formuły 1, jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowa impreza tego typu.Arrows Racing Team – zespół Formuły 1, który uczestniczył w Grand Prix w latach 1977-2002. Siedzibą Arrowsa było Leafield.

  IndyCar Series[ | edytuj kod]

  W styczniu 2008 roku podpisał kontrakt z zespołem Rocketsports Racing na starty w serii Champ Car. W lutym jednak okazało się, że seria Champ Car połączyła się z serią Indy Racing League, a zespół Rocketsports postanowił nie startować w nowej serii. Wobec tego Bernoldi wraz ze swoim sponsorem przeszli do zespołu Conquest Racing i wystartowali w połączonej serii do sezonu 2008.

  Indianapolis 500 (także: Indy 500) – wyścig samochodowy rozgrywany corocznie w Stanach Zjednoczonych w ostatnią niedzielę maja. Wyścig rozgrywany jest od 1911 roku na dystansie 500 mil, czyli 200 okrążeń na torze Indianapolis Motor Speedway. Jest to jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie, oglądane na żywo przez około 270 tysięcy widzów.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  Indianapolis 500[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Enrique Bernoldi, Motor Sport [dostęp 2020-02-18] (ang.).
  2. Bernoldi w Rocketsport Racing  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IndyCar Series (dawniej Indy Racing LeagueIRL) – seria wyścigowa samochodów o otwartym nadwoziu w Stanach Zjednoczonych.
  Rocketsports Racing – amerykański zespół wyścigowy, założony w 1985 roku przez Paula Gentilozzi. Najbardziej utytułowany zespół w historii wyścigów Trans-Am. Od 2009 roku zespół startuje we współpracy z Jaguarem jako Jaguar RSR. Obecnie zespół startuje w United Sports Car Championship. W przeszłości ekipa pojawiała się także w stawce American Le Mans Series, 24-godzinnego wyścigu Le Mans, Intercontinental Le Mans Cup, Indy Car, Grand-Am Sports Car Series oraz Champ Car. Siedziba zespołu znajduje się w East Lansing.
  David Marshall Coulthard (ur. 27 marca 1971 w Twynholm) – brytyjski były kierowca Formuły 1, wicemistrz świata w sezonie 2001; w sezonie 2008 występował w barwach zespołu Red Bull Racing.
  British American Racing (B.A.R.) – zespół Formuły 1 w latach 1999–2005, którego nazwa pochodziła od głównego sponsora i współwłaściciela – firmy British American Tobacco (B.A.T.), właściciela marki Lucky Strike.
  Stock Car Brasil (Campeonato Brasileiro de Stock Car) – brazylijska seria wyścigowa powstała w 1979 roku. Samochody są zbliżone do tych, jakie ścigają się w amerykańskiej serii NASCAR, jednak nie ma tu wyścigów na torach owalnych. Marki ścigających się samochodów to m.in. Chevrolet, Mitsubishi, Volkswagen i Peugeot, aczkolwiek wszystkie nadwozia i silniki są dostarczane przez jedną firmę – ZF Racing.
  NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) – Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych – jest to największa organizacja wyścigowa w Stanach Zjednoczonych. Trzy największe serie prowadzone przez NASCAR to Sprint Cup Series, Nationwide Series i Camping World Truck Series. NASCAR prowadzi także serie NASCAR Regional Racing, Whelen Modified Tour oraz Dodge Weekly Series. Łącznie NASCAR patronuje 1500 wyścigom na 100 torach w 38 stanach oraz w Kanadzie i Meksyku. Od 1996 do 1998 roku NASCAR organizował także jeden wyścig w Japonii, a w 1988 roku odbył się też wyścig w Australii.
  Kurytyba (port. Curitiba) – miasto położone na południu Brazylii, na Wyżynie Brazylijskiej. Stolica stanu Paraná. W pobliżu Kurytyby znajdują się źródła rzeki Iguaçu. 2 uniwersytety; ważny węzeł komunikacyjny - w pobliżu port lotniczy, połączenie z portem morskim (awanportem) o nazwie Paranaguá. Działa tam również polski konsulat generalny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.