• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Enrico Boselli

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Socjaliści Włoscy (wł. Socialisti Italiani, SI) – włoska socjaldemokratyczna partia polityczna, uważająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej, działająca w latach 1994–1998.
  Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  Enrico Boselli (ur. 7 stycznia 1957 w Bolonii) – włoski polityk, były parlamentarzysta i eurodeputowany, lider ugrupowań socjalistycznych.

  Życiorys[]

  Ukończył szkołę średnią. Działalność polityczną rozpoczął w latach 70., przystępując do Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zasiadał we władzach Federacji Młodych Socjalistów (Federazione Giovanile Socialista).

  W pierwszej połowie lat 80. był radnym rady miejskiej Bolonii, w 1987 objął stanowisko zastępcy burmistrza tego miasta. Od 1990 do 1993 pełnił funkcję prezydenta regionu Emilia-Romania.

  Gianni De Michelis (ur. 26 listopada 1940 w Wenecji) – włoski polityk, nauczyciel akademicki, eurodeputowany, były minister w licznych rządach.Włoscy Demokratyczny Socjaliści (wł. Socialisti Democratici Italiani, SDI) – włoska socjaldemokratyczna partia polityczna, uważająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej, działająca w latach 1998-2007.

  Od 1994 do 2008 sprawował mandat poselski do Izby Deputowanych XII, XIII, XIV i XV kadencji. W latach 1999-2004 zasiadał jednocześnie w Parlamencie Europejskim.

  Po rozwiązaniu PSI na skutek afer korupcyjnych, założył nowe ugrupowanie pod nazwą Socjaliści Włoscy (Socialisti Italiani). W 1998 po zjednoczeniu się SI z innymi centrolewicowymi ugrupowaniami, stanął na czele Włoskich Demokratycznych Socjalistów. W 2005 w imieniu SDI podpisał porozumienie z radykałami Emmy Bonino o utworzeniu koalicji Róża w Pięści, funkcjonującej w ramach bloku wyborczego L'Unione.

  Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Partito Socialista Italiano, PSI) – włoska socjalistyczna partia polityczna, której pierwszy kongres odbył się 1 i 2 marca 2008.Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.

  W marcu 2008 wybrano go na sekretarza krajowego Partii Socjalistycznej, powstałej z połączenia SDI, Partii Socjalistycznej Gianniego De Michelisa, Włoskich Socjalistów i innych niewielkich formacji. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w tym samym roku był kandydatem socjalistów na urząd premiera, jednak lista wyborcza PS z wynikiem poniżej 1% głosów nie przekroczyła progu wyborczego. Po tej porażce Enrico Boselli zrezygnował z kierowania Partią Socjalistyczną.

  Włoscy Radykałowie (wł. Radicali Italiani, RI) – włoska partia polityczna o poglądach liberalnych, socjalliberalnych i libertyńskich.Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel (jeżeli ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności). W Polsce najczęściej mianem radnych określa się członków wybieralnych organów samorządowych, np. rady gminy czy rady powiatu.

  W 2010 przystąpił do Sojuszu dla Włoch, obejmując funkcję wiceprezesa partii.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Enrico Boselli na stronie Izby Deputowanych XV kadencji (wł.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Emilia-Romania (wł. Emilia-Romagna) – region administracyjny w północnych Włoszech, położony nad Morzem Adriatyckim. Region graniczy na północy z Lombardią i Wenecją Euganejską, na zachodzie z Ligurią i Piemontem, a na południu z Toskanią, Marche i San Marino. Stolicą regionu jest Bolonia.
  Włoska Partia Socjalistyczna (Partito Socialista Italiano, PSI) - nieistniejąca włoska partia polityczna, założona w 1892, rozwiązana w 1994. Pierwsze włoskie w pełni nowoczesne ugrupowanie polityczne (partia polityczna). Określała się jako partia robotnicza, wskazując na marksizm jako swoją podstawę ideową.
  Emma Bonino (ur. 9 marca 1948 w Bra) – włoska polityk, członkini Komisji Europejskiej, minister w różnych rządach, parlamentarzystka krajowa i europejska.
  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.