• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Enkhuizen

  Przeczytaj także...
  Lelystad jest gminą i miastem w środkowej Holandii będącym stolicą prowincji Flevoland. Około 71 800 mieszkańców, powierzchnia ok. 765,39 km² (z czego 234,13 km² to ląd, a 531,26 km² - woda).IJsselmeer - jezioro w Holandii o powierzchni ok. 1 100 km² i średniej głębokości 5-6 m, leżące pomiędzy prowincjami: Holandią Północną, Flevoland i Fryzją. Nazwa jeziora pochodzi od rzeki IJssel, która wpada do niego od południowego wschodu poprzez mniejsze jezioro o nazwie Ketelmeer.
  Markermeer - jezioro w Holandii o powierzchni ok. 700 km² i średniej głębokości 3-4 m, leżące pomiędzy prowincjami: Holandią Północną, Flevoland i jeziorem IJsselmeer. Nazwa jeziora pochodzi od dawnej wyspy, obecnie półwyspu Marken.

  Enkhuizen (posłuchaj ) – miasto w Holandii w prowincji Holandia Północna w regionie West-Friesland. Gmina ma 18 355 mieszkańców (według stanu na styczeń 2013) jest rozlokowana na 14,31 km². W tym 1,78 km² stanowi powierzchnia wód. Miejscowości Oosterdijk i Westeinde w zasadzie tworzą Enkhuizen.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Zaanstad – miasto w północno-zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Północna, na północny zachód od Amsterdamu, nad Kanałem Morza Północnego. Powstało w 1974 roku z połączenia miasta Zaandam, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Wormerveer, Krommenie, Assendelft i Westzaan. Około 146 tys. mieszkańców, z których połowa mieszka w Zaandam.

  Położenie i gospodarka[]

  Stare Miasto

  Enkhuizen jest ulubionym portem w północnej części IJsselmeer. W miesiącach letnich istnieje regularne połączenie żeglugowe do Stavoren i Urk. Miasto też posiada połączenie kolejowe (stacja Enkhuizen przez Hoorn, Purmerend i Zaanstad z Amsterdamem. Po środkowej grobli wiedzie (Houtribdijk), przez IJsselmeer od Markermeer, prowadzi owa droga do Lelystad.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Urk – dawniej wyspa; obecnie gmina oraz miasto położone w Holandii, w prowincji Flevoland. Według spisu ludności z 2013 roku miejscowość zamieszkuje 19 400 osób. Gmina ma powierzchnie 109,91 km². Obecnym burmistrzem jest Pieter van Maaren.

  Dla gospodarki Enkhuizen rybołówstwo straciło swoje znaczenie, w przeciwieństwie do turystyki (sporty wodne, Stare Miasto). Jakkolwiek rolnictwo jest również bardzo ważne: uprawia się dużo kapusty i innych warzyw; uprawia się też kwiaty ozdobne i produkuje sadzonki tych kwiatów. Handlem objęte są też same nasiona tych roślin.

  Enkhuizen – stacja kolejowa w Enkhuizen, w prowincji Holandia Północna, w Holandii. Stacja została otwarta w 1885. Znajduje się tu 1 peron.Purmerend - miasto i gmina w zachodniej Holandii (prowincja Holandia Północna). Liczy ok. 78 tys. mieszkańców (2008).

  Prócz Enkhuizen w gminie leżą jeszcze dwie inne miejscowości Oosterdijk i Westeinde.

  Miasta partnerskie[]

 • Polska Ustka
 • Linki zewnętrzne[]

 • enkhuizen.nl (niderl.)
 • Przypisy

  1. enkhuizen.nl: De burgemeester (niderl.). [dostęp 2014-07-20].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Oosterdijk – wieś w Holandia, w prowincji Holandia Północna, w gminie Enkhuizen, nad IJsselmeer. W 2008 roku liczyła 100 osób. Wieś zajmuje powierzchnię 2,57 km².
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Hoorn – gmina i miasto w Holandii (prowincja Holandia Północna). Hoorn położone jest nad jeziorem Markermeer, 40 km na północ od Amsterdamu. Prawa miejskie uzyskało w 1357. Liczy 68,152 mieszkańców (2007). Gmina zajmuje powierzchnię 52,49 km² (z czego 32,62 km² stanowi woda).
  Houtribdijk, obecnie zwana Markerwaarddijk – tama w Holandii o długości 30 km, zbudowana na jeziorze IJsselmeer. Rozciąga się od miasta Lelystad w prowincji Flevoland do Enkhuizen w Holandii Północnej i rozdziela IJsselmeer na dwie części. Dawna południowa część stanowi teraz odrębne jezioro o nazwie Markermeer. Przez tamę przebiega droga N302.
  Ustka (kasz. Ùskô, niem. Stolpmünde) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Siedziba gminy wiejskiej Ustka.
  Holandia Północna (nid. Noord-Holland) – prowincja Holandii ze stolicą w Haarlem. Jej hymnem jest Ik houd van het groen in je wei.
  Stavoren (fryz. Starum) - miasto w Holandii, w prowincji Fryzja, na wschodnim wybrzeżu zbiornika IJsselmeer. Liczy około 1000 mieszkańców. Prawa miejskie otrzymało w XI wieku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.338 sek.