• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Engelbert III - hrabia Mark

  Przeczytaj także...
  Dytryk VII (według innych wersji numeracji: IX lub VIII) (ur. ok. 1291 r., zm. 7 lipca 1347 r.) – hrabia Kleve od 1310 lub 1311 r.Księstwo Jülich (niem. Herzogtum Jülich, hol. Hertogdom Gulik) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i leżało na obszarach dzisiejszych Niemiec (część Nadrenii Północnej-Westfalii) i Holandii (część Limburgii). Jego terytorium rozciągało się po obu stronach Renu, wokół swej stolicy Jülich.
  Otton IV Bawarski, Otton II jako książę Dolnej Bawarii (ur. 3 stycznia 1307; zm. 14 grudnia 1334 w Monachium) – w latach 1310-1334 książę Dolnej Bawarii.

  Engelbert II (ur. ok. 28 lutego 1333 r., zm. 22 grudnia 1391 r.) – hrabia Mark od 1347 r.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Engelbert był najstarszym synem hrabiego Mark Adolfa II i jego drugiej żony (pierwsze małżeństwo było bezdzietne) Małgorzaty, córki i dziedziczki hrabiego Kleve Dytryka VII. Po śmierci ojca odziedziczył hrabstwo Mark.

  Engelbert był wpływowym księciem i prowadził liczne wojny z sąsiadami. Wspierał swego młodszego brata Adolfa w staraniach o godności kościelne: najpierw biskupstwo Münsteru w 1357, a następnie arcybiskupstwo kolońskie w 1363. Ten jednak zrezygnował z tej ostatniej godności wobec pojawiającej się perspektywy odziedziczenia po matce hrabstwa Kleve. Po bezpotomnej śmierci stryja ich matki Jana w 1368, Adolf został hrabią Kleve, odstępując jednocześnie swemu starszemu bratu większość ziem tego hrabstwa na prawym brzegu Renu. W ten sposób Engelbert stał się najpotężniejszym świeckim księciem w Westfalii. W ostatnich latach życia Engelberta doszło do konfliktu braci z arcybiskupem Kolonii Fryderykiem z Saarwerden, który zgłosił pretensje do hrabstwa Kleve. Engelbert zmarł w trakcie tej wojny, a jego dziedzicem w Mark został Adolf, który zjednoczył w ten sposób w swoim ręku hrabstwa Mark i Kleve.

  Westfalia (niem. Westfalen) – kraina historyczna w Niemczech, między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld i Osnabrück. Obecnie część kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Północno-wschodnia część historycznej Westfalii leży w obrębie Dolnej Saksonii.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Rodzina[ | edytuj kod]

  Engelbert był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Ryszarda, córka księcia Jülich Wilhelma I i wdowa po księciu Dolnej Bawarii Ottonie IV. Po jej śmierci poślubił Elżbietę, córkę hrabiego Vianden Szymona III. Jedynym legalnym potomkiem Engelberta była córka z pierwszego małżeństwa, Małgorzata, która została żoną Filipa VII, hrabiego Falkenstein-Münzenberg.

  Hrabstwo Mark (niem. Grafschaft Mark) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i leżało na obszarze dzisiejszej Nadrenii Północnej-Westfalii. Terytorium hrabstwa znajdowało się po obu stronach rzeki Ruhry i ciągnęło się wzdłuż rzek Volme i Lenne.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wilhelm Crecelius: Engelbert III.. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 6. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1877, s. 126–128. [dostęp 2014-01-14].
 • Engelbert III., Graf von Mark-Altena (1347-1391). W: Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2016-01-14].
 • Engelbert III. Graf v.d.Mark. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2016-01-14].
 • Jan (ur. ok. 1292/1293 r., zm. 19 listopada 1368 r.) – hrabia Kleve od 1347 r., ostatni hrabia Kleve z rodzimej dynastii.Księstwo Kleve (niem. Herzogtum Kleve) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i leżało na obszarach dzisiejszych Niemiec (część Nadrenii Północnej-Westfalii) i Holandii (część Limburgii, Brabancji Północnej i Geldrii). Jego terytorium rozciągało się po obu stronach Renu, wokół stolicy Kleve i w przybliżeniu pokrywało się z dzisiejszymi okręgami Kleve i Wesel oraz z obszarem miasta Duisburg.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biskupi münsterscy – biskupi ordynariusze rzymskokatolickiej diecezji münsterskiej, rezydujący w Münster (katedra biskupia – katedra św. Pawła); w l. 1180–1802 władcy księstwa kościelnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego; oraz biskupi pomocniczy münsterscy.
  Wilhelm I (V) (ur. ok. 1299, zm. 26 lutego 1361) – książę Jülich (do 1336 hrabia Jülich jako Wilhelm V (VI), 1336–1356 margrabia Jülich jako Wilhelm I, od 1356 książę Jülich jako Wilhelm I).
  Chronologiczna lista biskupów i arcybiskupów Kolonii. Od X wieku, do 1803 książęta Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a od 1356 elektorzy Rzeszy (Elektorat Kolonii) jako arcykanclerze Włoch.
  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.
  Fryderyk z Saarwerden (ur. w 1348 r., zm. 9 kwietnia 1414 r.) – arcybiskup Kolonii i książę-elektor Rzeszy od 1370 r.
  Adolf I (ur. przed 1350 r., zm. 7 września 1394 r. w Kleve) – biskup Münsteru w latach 1357–1363, arcybiskup-elekt Kolonii w latach 1363–1364, hrabia Kleve od 1368 r. i hrabia Mark (jako Adolf III) od 1391 r.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.