• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Enej  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Maleo Reggae Rockers – polski zespół wykonujący reggae. Zespół został założony w 1997 roku przez Dariusza "Maleo" Malejonka. W 1998 roku wydał on swoją pierwszą Za-Zu-Zi, a 21 listopada 2006 roku ukazała się druga studyjna płyta zespołu pt. Reggaemova. Trzecia studyjna płyta Addis Abeba ukazała się 3 sierpnia 2009 roku. Maleo Reggae Rockers wystąpił podczas czterech Przystanków Woodstock - w 2002 i 2003 roku w Żarach oraz w 2006 i 2010 roku w Kostrzynie nad Odrą. 12 lipca 2012 roku, zespół wystąpił w Dębowcu, na XXV Międzynarodowym Saletyńskim Spotkaniu Młodych.Polskie Radio Olsztyn – regionalna rozgłośnia Polskiego Radia nadająca z Olsztyna. Swym zasięgiem obejmuje całe województwo warmińsko-mazurskiego oraz część pomorskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego .

  Enejpolski zespół wykonujący muzykę z pogranicza folku, rocka, ska i szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa, pełniącego funkcję menadżera zespołu. Enej, ze względu na korzenie części składu zespołu, czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej. Nazwa zespołu pochodzi od imienia Eneja – głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego – ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza.

  Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.Symetryczno-liryczna – czwarty singel promujący album Folkhorod zespołu Enej. Do utworu nakręcony został również teledysk, którego reżyserem jest Mateusz Winkiel. Premiera singla odbyła się 3 czerwca 2013r. na antenie radia RMF FM.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Początki
 • 1.2 2007-08: Ulice
 • 1.3 2010-11: Folkorabel i Must Be the Music. Tylko Muzyka
 • 1.4 2012-14: Folkhorod
 • 1.5 Od 2015: Paparanoja
 • 2 Muzycy
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy studyjne
 • 3.2 Single
 • 3.3 Inne notowane utwory
 • 4 Nagrody i nominacje
 • 5 Kontrowersje wokół nazwy zespołu
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Plac Niepodległości w Kijowie (ukr.: Майдан Незалежності) – główny plac w stolicy Ukrainy, Kijowie, miejsce ważnych uroczystości państwowych i imprez kulturalnych. Obecny wygląd Majdanu jest wynikiem gruntownej przebudowy w roku 2002. Wcześniejszy styl socrealistyczny, z dużą ilością fontann, został zastąpiony bardziej nowoczesnym.Open’er Festival – festiwal muzyki i sztuki, co roku gromadzący dziesiątki tysięcy widzów (od 20 tys. widzów w 2002 r. do 80 tys. podczas szczytowych edycji). Pierwsza, jednodniowa edycja odbyła się w Warszawie na torze Stegny, kolejne (2003–2005) na gdyńskim skwerze Kościuszki. W 2004 roku, festiwal trwał dwa dni. W 2006 r., skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, więc festiwal został przeniesiony na lotnisko Babie Doły – Kosakowo (obecnie lotnisko Gdynia-Kosakowo). Organizatorzy wydłużyli także festiwal do trzech dni. W 2005 r., dla 25 tysięcy festiwalowiczów zagrali m.in. Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld. Pierwszego dnia, sprzedano wszystkie bilety jednodniowe. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w 2011 r., a urodziny świętowano m.in. wydaniem okolicznościowego albumu „Open’er Dekada”, koncertami Prince’a i Coldplay, pokazem fajerwerków, wspólnym jedzeniem tortu. W 2012 r. festiwal przyjął nową formułę: Music & Arts. Do 2013 roku, sponsorem tytularnym festiwalu była marka Heineken. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art.

  Historia[]

  Początki[]

  Enej powstał w 2002 w Olsztynie. Początkowe fascynacje zespołu związane były z kulturą ukraińską. Wynikało to z faktu, że część członków ma ukraińskie korzenie. Z zainteresowaniem kulturą ukraińską związana jest nazwa zespołu, która pochodzi od imienia głównego bohatera poematu Iwana Kotlarewskiego Eneida, Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie, którego losy są podobne do losów Eneasza. Właściwą działalność zespół rozpoczął w 2005 roku. Od tego czasu zaczęła się intensywna praca nad stylistyką, czemu służyło poszukiwanie nowych instrumentów i nowego brzmienia.

  Juwenalia, Dni Studenta (łac. Iuvenalia - igrzyska młodzieńców) – święto studentów odbywające się corocznie w maju.Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .

  W 2006 roku Enej z powodzeniem wziął udział w konkursie festiwalu Union of Rock Węgorzewo 2006. Występ ten został zauważony i doceniony przez dziennikarzy, którzy swoje uznanie wyrazili nagrodą przyznaną dla olsztyńskiej formacji. W tym samym roku zespół dwukrotnie otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu Fiesta Borealis w Olecku oraz na festiwalu Kierunek Olsztyn.

  Paparanoja – czwarty album polskiej grupy Enej, wydany 12 lutego 2015 roku przez wytwórnię płytową Lou Rocked Boys. Singlami promującymi płytę zostały utwory "Zbudujemy dom" oraz "Nie chcę spać".XI Sopot TOPtrendy Festiwal odbył się w dniach od 7 do 9 czerwca 2013 roku w sopockiej Operze Leśnej. Organizatorem festiwalu była telewizja Polsat, która też transmitowała wydarzenie na swojej antenie. Transmisja na żywo odbyła się również w internecie za pośrednictwem serwisu Ipla.

  2007-08: Ulice[]

  W 2007 roku Enej nagrał oficjalny hymn juwenaliów olsztyńskich Kortowiady do słów Bartłomieja Kroma, ówczesnego członka prezydium Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tym roku, na zaproszenie Mariusza Kwasa (wiceprezesa Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego „Kierunek Olsztyn” w Olsztynie) zespół był gospodarzem drugiej edycji Festiwalu Rockowego „Kierunek Olsztyn” zorganizowanej w Olsztynie w dniach 27 – 28 lipca 2007 roku. 20 października 2008 ukazał się utwór „Ulice” promujący debiutancki album o tej samej nazwie.

  Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.Iwan Kotlarewski ukr. Іван Петрович Котляре́вський, (ur. 9 września 1769 w Połtawie - zm. 10 listopada 1838 tamże) - ukraiński poeta i dramaturg, jako pierwszy wprowadził żywy język ludowy do literatury ukraińskiej.

  17 listopada 2008 zespół wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną Ulice, której wydawcą jest Polskie Radio Olsztyn oraz Lou & Rocked Boys. 10 marca 2009 Enej wydał drugi utwór „Komu”.

  2010-11: Folkorabel i Must Be the Music. Tylko Muzyka[]

  W 2010 roku zespół dostał się do półfinałowej grupy na koncert festiwalu Przystanek Woodstock. 12 listopada tego samego roku ukazała się druga płyta formacji zatytułowana Folkorabel, która uzyskała status złotej płyty. Nagranie materiału na płytę sfinansowała zaprzyjaźniona od 2006 roku z zespołem Fundacja Inicjatyw Społecznych z Olsztyna, pisząc wniosek o dotację i uzyskując na ten cel dofinansowanie z Urzędu Miasta Olsztyna w ramach projektu "Olsztyńska Machina Twórczości".

  Cleo, właściwie Joanna Klepko (ur. 25 czerwca 1983 w Warszawie) – polska piosenkarka i autorka tekstów. Była członkini duetu Dwie Asie.Folkorabel – drugi album polsko-ukraińskiej grupy muzycznej Enej, wydany 12 listopada 2010 roku przez wytwórnię płytową Lou Rocked Boys. Album był promowany teledyskiem do utworu „Państwo B” oraz notowanymi utworami tj. "Radio Hello", "Pan Babilon", "Hermetyczny Świat" i "Rahela".

  W 2011 roku zespół wystąpił w programie Must Be the Music. Tylko muzyka i dostał się do finału, w którym zajął pierwsze miejsce, pokonawszy Conrada Yaneza oraz Tomasza Dolskiego. Utwór „Radio Hello” zyskał dużą popularność zarówno w polskich, jak i w ukraińskich rozgłośniach radiowych. Z kolei 30 czerwca zespół wystąpił na Heineken Open’er Music Festival.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Must Be the Music. Tylko muzyka – program typu talent show emitowany na kanale Polsat na licencji telewizji Sky One. Premiera miała miejsce 5 marca 2011 roku.

  2012-14: Folkhorod[]

  W marcu 2012 roku formacja wydała kolejny singiel – „Skrzydlate ręce”, który podbił wiele list przebojów. Dzięki temu utworowi zdobyli wiele prestiżowych nagród na festiwalach i galach muzycznych, tj. „SuperPremiery” oraz Eska Music Awards 2012 („Piosenka roku”), piosenka została okrzyknięta „Przebojem roku” według Radia ZET. 18 października odbyła się premiera singla „Tak smakuje życie”, który również okazał się wielkim hitem. 16 listopada 2012 roku został wydany przez wytwórnię płytową Lou Rocked Boys trzeci album studyjny grupy zatytułowany Folkhorod, który uzyskał status platynowej płyty.

  RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym ACEska Music Awards 2013 – dwunasta gala rozdania Eska Music Awards, która odbyła się 3 sierpnia 2013 roku w Szczecinie.

  3 lutego 2013 roku na antenie radia RMF FM odbyła się premiera trzeciego singla z albumu – „Lili”. Latem tego samego roku Enej wystąpił na licznych festiwalach. Na TOPtrendy 2013 zespół wygrał konkurs „Największe Przeboje Roku 2012” z piosenką „Tak smakuje życie”, tym samym pokonując m.in. Ewelinę Lisowską, Julę oraz Rafała Brzozowskiego. 15 czerwca Enej wystąpił na 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w konkursie Superjedynki, gdzie wygrali tytuł - „SuperPrzebój” z piosenką „Skrzydlate ręce”, ponadto zajęli II miejsce w kategorii „SuperZespół”, przegrywając tylko z formacją Pectus.

  Na mapach: 52°36′41″N 14°40′05″E/52,611389 14,668056 Przystanek Woodstock – festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów.Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.

  1 sierpnia rozpoczął się Przystanek Woodstock, na którym formacja zagrała po raz trzeci w swojej karierze. 3 sierpnia odbyła się gala wręczenia nagród Eska Music Awards 2013. Enej zdobył statuetkę w kategorii „Najlepszy zespół", ponadto był również nominowany w kategorii „Najlepsza piosenka" - „Tak smakuje życie" oraz „Najlepsza płyta" - Folkhorod. 24 sierpnia 2013 roku w sopockiej Operze Leśnej podczas Konkursu - Sopot Festival 2013 zespół rozpoczął koncert - "5 lat z Muzodajnią. Największe Przeboje Lata", grając swój minirecital. Podczas koncertu Lata ZET i Dwójki 25 sierpnia 2013 roku w Uniejowie, grupa wykonała utwory „Symetryczno-liryczna” oraz „Skrzydlate ręce”, dzięki któremu zdobyła nagrodę za najlepszy występ.

  Tak smakuje życie – drugi singiel zespołu ENEJ, wydany 10 października 2012 roku, promujący trzecią płytę grupy – "Folkhorod". Utrzymany jest w stylistyce piosenek Radio Hello czy Skrzydlate ręce, które podbiły szczyty list przebojów największych rozgłośni radiowych w Polsce. Tak smakuje życie to utwór oparty na żywiołowym rytmie, został w nim wykorzystany fragment ukraińskiej, ludowej pieśni.Eska Music Awards 2012 – jedenasta gala rozdania Eska Music Awards, która odbyła się 20 lipca 2012 roku w Kołobrzegu.

  29 listopada 2013 roku Grzegorz Łapiński na portalu Facebook poinformował o zakończeniu swojej współpracy z zespołem. Zastąpił go Damian Pińkowski.

  22 stycznia 2014 roku wytwórnia Lou&Rocked Boys opublikowała w serwisie Youtube utwór „Brat za brata”, będący owocem współpracy Enej z zespołami Kozak System i Maleo Reggae Rockers, powstały w celu pokazania „solidarności z walczącym o wolność i demokrację społeczeństwem ukraińskim”, zgromadzonym na Placu Niepodległości w Kijowie. Jest to polska wersja powstałej w 2012 roku piosenki zespołu Kozak System, a autorami nowego tekstu są Enej i Maleo Reggae Rockers.

  Folkhorod - trzeci album polskiej grupy Enej, wydany 16 listopada 2012 roku przez wytwórnię płytową Lou Rocked Boys. Singlami promującymi płytę zostały utwory "Tak smakuje życie", "Skrzydlate ręce", "Lili" oraz "Symetryczno-liryczna".Eneasz (także Ajnejas, łac. Aeneas, gr. Αἰνείας Aineías) – w mitologii greckiej i mitologii rzymskiej bohater wojny trojańskiej.

  Od 2015: Paparanoja[]

  W lipcu zespół nagrał razem z Donatanem i Cleo utwór „Brać”, który promował debiutancki album studyjny duetu zatytułowany Hiper/Chimera. 9 listopada 2014 roku w programie Must Be the Music. Tylko muzyka odbyła się premiera nowego singla „Zbudujemy dom”, który zapowiadał nową płytę Enej. Album zatytułowany Paparanoja ukazał się w lutym 2015 roku. Promującym utworem była piosenka "Nie chcę spać" która została przyjęta z wielkim entuzjazmem. 1 czerwca ukazał się kolejny singiel promujący krążek – „Kamień z napisem Love”. 27 października, po przekroczeniu trzech milionów wyświetleń teledysku do piosenki, zespół wydał nowy singiel – „Dzisiaj będę ja”.

  Eneida (łac. Aeneis) – rzymski poemat epicki, napisany heksametrem przez Publiusza Wergiliusza Marona, opiewający w 12 księgach o łącznym rozmiarze 9892 wierszy dzieje Trojańczyka Eneasza, legendarnego protoplasty Rzymian.Ulice – debiutancki album polsko-ukraińskiej grupy muzycznej Enej, wydany 17 listopada 2008 roku przez wytwórnię płytową Czemu Nie Records. Album zawiera 15 premierowych piosenek, w tym jeden utwór bonusowy „Kortowiada”. Płyta była promowana utworem „Ulice” oraz "Komu".


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kozak System – ukraiński zespół muzyczny, powstały w lutym 2012 roku z byłych członków grupy Haydamaky. Muzykę zespołu określa się jak folk-rock, słychać w niej wpływy reggae, rocka i tradycyjnej muzyki ukraińskiej oraz bałkańskiej.
  Radio Eska – największa polska sieć rozgłośni radiowych, wchodząca obok stacji Eska Rock, VOX FM i Radio Wawa w skład Grupy Radiowej Time zorganizowanej wokół Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. Siedziba Radia Eska S.A. mieści się w Warszawie.
  Lili – trzeci singel promujący album "Folkhorod" zespołu ENEJ. Do utworu nakręcony został również teledysk, którego reżyserem jest Marcin Gwarda. Premiera singla odbyła się 3 lutego 2013r. na antenie radia RMF FM.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Ewelina Lisowska (ur. 23 sierpnia 1991), znana również jako Evelynn – polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.
  Ukraińska Powstańcza Armia (ukr. Українська Повстанська Армія (УПА), Ukrajinśka Powstanśka Armija – UPA) – formacja zbrojna stworzona przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku, kierowana przez OUN-B. Działała głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej i na terenie na zachód od Linii Curzona.
  Skrzydlate ręce – pierwszy singel promujący album „Folkhorod” zespołu ENEJ. Do utworu nakręcony został również teledysk, który emitowany jest m.in. na kanale VIVA Polska. Muzykę i tekst utworu napisał basista zespołu – Mirosław Ortyński.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.095 sek.