• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Encamp - miasto

  Przeczytaj także...
  Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.
  Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).

  Encampmiasto w Andorze, stolica parafii o tej samej nazwie. W 2012 roku liczyło 7943 mieszkańców. Czwarte co do wielkości miasto kraju. Miasto położone jest w dolinie rzeki Valira d'Orient i jest połączone koleją linową długości 6,2 km z jeziorem Engolasters. Centrum miejscowości znajduje się na wysokości 1300 m n.p.m.

  Encamp – jest jedną z 7 parafii (jednostek administracyjnych) w Andorze. Siedzibą parafii jest Encamp. Innymi miejscowościami parafii są Vila, El Pas de la Casa, Grau Roig, el Tremat, la Mosquera i Les Bons. Najwyższy szczyt na terenie parafii to Pic dels Pessons (2865 m n.p.m.).Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Encamp jest stacją narciarską wchodzącą w skład Grandvaliry – największego ośrodka narciarskiego Andory.

  Radiostacja[ | edytuj kod]

  Radio Andorra nadawało za pośrednictwem radiostacji w Encamp od sierpnia 1939 do kwietnia 1981 roku. Antena nadawcza stoi tam nadal.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Gospodarka miasta i parafii opiera się głównie na przychodach z turystyki (narciarstwo, wspinaczka) i handlu detalicznego. W niedalekiej odległości od miasta, nad jeziorem Engolasters, znajduje się elektrownia wodna.

  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.Elektrownia wodna (fachowo hydroelektrownia przepływowa) – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną.

  Transport[ | edytuj kod]

  Trwa budowa tunelu drogowego, który ma połączyć Encamp z miejscowością Anyós w sąsiedniej parafii La Massana. Gdy budowa zostanie ukończona – co ma nastąpić w roku 2011 – czas przejazdu między obiema miejscowościami zostanie skrócony z dzisiejszych 30-45 minut do 5 minut.

  Andora, Księstwo Andory (kat. Principat d’Andorra [prinsiˈpat dənˈdorə]), nazwa historyczna (tradycyjna): Doliny Andory (kat. Les Valls d’Andorra) – małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią. Grandvalira – ośrodek narciarski w Pirenejach. Administracyjnie położony jest w Andorze, na terenie parafii Encamp i Canillo. Jest największym ośrodkiem narciarskim tego państwa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andorra (ang.). citypopulation.de. [dostęp 20 grudnia 2013].
  2. Ośrodek narciarski Grandvalira Andora (pol.). InfoSki.pl. [dostęp 27 lipca 2016].
  3. RTVA News, 22 kwietnia 2009

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.britannica.com/eb/article-9032581/Encamp
 • Encamp photos
 • La Massana - jest jedną z 7 parafii w Andorze położoną na północ od stolicy w dolinie Riu d’Arinsal. Graniczy z parafiami: Andorra la Vella, Encamp, Ordino oraz z Hiszpanią i Francją. Znajduje się tutaj najwyżej położony punkt w Andorze – Pic Alt de la Coma Pedrosa o wysokości 2946 m n.p.m.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.757 sek.