• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Empatogeny

  Przeczytaj także...
  Psylocybina (4-PO-DMT) – organiczny związek chemiczny z grupy tryptamin, alkaloid o właściwościach psychodelicznych występujący naturalnie w setkach gatunków grzybów psylocybinowych, m.in. w Psilocybe cubensis i Psilocybe semilanceata. Psylocybina obok LSD jest najbardziej popularnym i najczęściej używanym psychodelikiem. Historia zażywania grzybów psylocybinowych sięga czterech tysięcy lat wstecz, obecnie popularnie znane są one jako halucynogenne lub magiczne grzyby. Psylocybina powoduje głębokie doznania psychodeliczne, transcendentne, mistyczne, medytacyjne, często także religijne. Obecnie w większości krajów wpisana została na listę nielegalnych środków psychoaktywnych i za posiadanie lub obrót nią grożą wysokie kary. Substancja ta została opisana po raz pierwszy w latach 60. XX wieku przez Alberta Hofmanna.Empatia (gr. empátheia "cierpienie") – w psychologii zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).
  Dopamina (łac. Dopaminum) – organiczny związek chemiczny z grupy katecholamin. Ważny neuroprzekaźnik syntezowany i uwalniany przez dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego.

  Empatogeny i entaktogeny to nazwy tej samej grupy substancji psychoaktywnych powodujących charakterystyczne dla MDMA efekty emocjonalno-społeczne. Inne substancje zaliczane do tej grupy to MDA, MDEA, MBDB, BDB, AET i 5-MeO-DALT. Czasami słowo empatogeny używane jest do określania grupy pochodnych fenyloetyloaminy "MDxx", jednak MDPV jest tylko stymulantem. Empatogeny często mylone są z psychodelikami i stymulantami.

  Noradrenalina, norepinefryna (łac. Norepinephrinum) – organiczny związek chemiczny z grupy katecholamin, hormon zwierzęcy, neuroprzekaźnik wydzielany w części rdzeniowej nadnerczy oraz w miejscu sinawym, zwykle razem z adrenaliną w sytuacjach powodujących stres.Stymulanty – grupa substancji psychoaktywnych działających pobudzająco. Zwykle powodują wiele efektów ubocznych, tym więcej im mocniejsze pobudzenie. Najsilniejsze stymulanty dostępne są jedynie za receptą lekarską lub jako nielegalne narkotyki.

  Termin empatogeny został wymyślony w 1983 przez Ralpha Metznera jako określenie grupy substancji psychoaktywnych indukujących uczucie empatii.

  Spektrum działania empatogenów znacznie różni się od psychodelików jak LSD czy psylocybiny i stymulantów, jak również amfetaminy czy metamfetaminy. Zgodnie z relacjami użykowników empatogenów powodują one otwartość emocjonalną oraz uczucie empatii i miłości.

  MDMA jako reprezentatywny empatogen wydaje się mieć bardzo podobne farmakologiczne działanie do metamfetaminy. Obie te substancje powodują zwiększone wydzielanie serotoniny, dopaminy i noradrenaliny w mózgu. Jednak MDMA w znacznie większym stopniu wpływa na gospodarkę serotoninową, co może być przyczyną różnic w działaniu tych substancji. Zauważono też, że połączenie IAP, substancji, która wpływa tylko na poziom serotoniny, z amfetaminą, wpływającą głównie na poziom noradrenaliny, daje efekt bardzo podobny do MDA.

  Substancja psychoaktywna, substancja psychotropowa – substancja chemiczna (związek chemiczny) oddziałująca na ośrodkowy układ nerwowy przez bezpośredni wpływ na funkcje mózgu, czego efektem są czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania.N-Metylo-1,3-benzodioksolilobutanoamina (MBDB) – organiczny związek chemiczny, empatogenna substancja psychoaktywna, pochodna amfetaminy, analog MDMA. MBDB po raz pierwszy zostało otrzymane przez Davida E. Nicholsa a dokładniej zbadane i opisane przez Alexandra Shulgina. Zgodnie z PIHKAL dawkowanie tej substancji waha się w przedziale 180-210 mg a czas działania wynosi 4 do 6 godzin. Efekty działania MBDB opisywane są jako podobne do MDMA lecz mniej wyraźne i łagodniejsze.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nichols, D.E., Hoffman, A.J., Oberlender, R.A., Jacob P 3rd & Shulgin A.T. Derivatives of 1-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2-butanamine: representatives of a novel therapeutic class 1986 J Med Chem 29 2009-15
 • Nichols, D.E. Differences between the mechanism of action of MDMA, MBDB, and the classic hallucinogens. Identification of a new therapeutic class: entactogens 1986 J Psychoactive Drugs 18 305-13
 • 3,4-Metylenodioksymetamfetamina (MDMA, pigułki ecstasy, XTC) − organiczny związek chemiczny, drugorzędowa amina strukturalnie podobna do metamfetaminy. Półsyntetyczna substancja psychoaktywna wykazująca działanie empatogenne, euforyczne i psychodeliczne.MDEA – organiczny związek chemiczny, empatogenna substancja psychoaktywna, pochodna amfetaminy o działaniu zbliżonym do MDMA. Zgodnie z PIHKAL dawkowanie MDEA zawiera się w przedziale 100-200 mg a czas działania wynosi 3 do 5 godzin.
  Warto wiedzieć że... beta

  MDPV – organiczny związek chemiczny, pochodna α-pirolidynopentiofenonu, stymulująca substancja psychoaktywna. Mechanizm działania MDPV polega głównie na hamowaniu zwrotnego wychwytu noradrenaliny i dopaminy. Mimo że MDPV posiada grupę metylenodioksy (podobnie jak MDMA czy MDEA), jest wyłącznie stymulantem i nie wykazuje działania empatogennego.
  α-Etylotryptamina (AET; łac. Etryptaminum) – empatogenna substancja psychoaktywna z rodziny tryptamin. Mimo że AET jest strukturalnie bardzo podobne do AMT, jego działanie farmakologiczne bardzo się różni. AET nie jest psychodelikiem, efekty jego działania dużo bardziej są zbliżone do empatogennego MDMA. Kiedyś AET było sprzedawane jako lek przeciwdepresyjny pod nazwą Monase, po roku sprzedaży został jednak wycofany z powodu przypuszczeń, że może powodować agranulocytozę. Dawkowanie AET waha się w przedziale 75–150 mg. Stereoizomer S-(+)-AET jest aktywniejszy.
  Psychodeliki (rzadko: psychedeliki) – grupa substancji psychoaktywnych (obejmująca także dysocjanty i delirianty), wywołujących zmiany percepcji, świadomości, sposobu myślenia oraz sposobu odczuwania emocji.
  Metamfetamina (N-metyloamfetamina, (rac)-N-metylo-1-fenylopropylo-2-amina) – organiczny związek chemiczny, N-metylowa pochodna amfetaminy, stymulant oparty na szkielecie β-fenyloetyloaminy. Jest optycznie czynna, przy czym enancjomer dekstro ma silniejsze działanie psychoaktywne.
  Dietyloamid kwasu D-lizergowego (LSD, LSD-25) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna ergoliny.
  Indanyloaminopropan (IAP) – organiczny związek chemiczny, empatogenna substancja psychoaktywna, pochodna amfetaminy. IAP w bardzo znacznym stopniu wpływa na gospodarkę serotoninową, gwałtownie podnosząc poziom tego neuroprzekaźnika w przestrzeni międzysynaptycznej. Zwykle otrzymywany jest z indanu.
  5-MeO-DALT – organiczny związek chemiczny z grupy tryptamin, psychodeliczna substancja psychoaktywna. 5-MeO-DALT zostało otrzymane po raz pierwszy w 1998 roku. Jest więc stosunkowo nową substancją, nieprzebadaną w dużym stopniu. Dawkowanie według Alexandra Shulgina waha się w przedziale 12–20 mg. 5-MeO-DALT powoduje krótkie silne i gwałtowne doświadczenia enteogeniczne. W przeciwieństwie do innych środków tej grupy nie wywołuje żadnych efektów wizualnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.