• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emma Wikén

  Przeczytaj także...
  Ida Maria Erika Ingemarsdotter (ur. 26 kwietnia 1985 w Sveg) − szwedzka biegaczka narciarska, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata.Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2013 – edycja mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, która miała miejsce między 20 lutego a 3 marca 2013 w Val di Fiemme.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Emma Christina Wikén (ur. 1 maja 1989 w Åsarnie) – szwedzka biegaczka narciarska, medalistka olimpijska, medalistka mistrzostw świata, medalistka mistrzostw świata juniorów oraz dwukrotna medalistka mistrzostw świata młodzieżowców.

  Lahti (szw. Lahtis) – miasto w południowej Finlandii, na skraju Pojezierza Fińskiego. Jedno z większych w kraju. Słowo lahti znaczy po fińsku zatoka.Anna Margret Haag z d. Hansson (ur. 1 czerwca 1986 w Köping) – szwedzka biegaczka narciarska, dwukrotna srebrna medalistka olimpijska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata oraz srebrna medalistka mistrzostw świata juniorów.

  Kariera[]

  Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Emma Wikén pojawiła się 3 grudnia 2005 roku podczas zawodów FIS Race w szwedzkiej miejscowości Idre, gdzie zajęła 33. miejsce w biegu na 5 km stylem dowolnym. W 2009 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Praz de Lys – Sommand, wspólnie z koleżankami z reprezentacji zdobywając srebrny medal w sztafecie. Na tej samej imprezie była także ósma w biegu łączonym na 10 km. Kolejne medale zdobyła podczas rozgrywanych w 2012 roku mistrzostw świata młodzieżowców w Erzurum: w biegu łączonym była trzecia, a sprint stylem dowolnym ukończyła na drugiej pozycji. W Pucharze Świata zadebiutowała 5 marca 2010 roku w Lahti, zajmując 28. miejsce w biegu łączonym na 15 km. Tym samym już w swoim pierwszym starcie zdobyła pucharowe punkty, jak dotąd nie stanęła na podium. W klasyfikacji generalnej najlepiej wypadła w sezonie 2012/2013, który ukończyła na 21. pozycji. W 2013 roku brała udział w mistrzostwach świata w Val di Fiemme, gdzie wspólnie z Idą Ingemarsdotter, Anną Haag i Charlotte Kallą wywalczyła srebro w sztafecie, a indywidualnie była między innymi czternasta w biegu łączonym.

  Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym – główna impreza dla młodych narciarzy z całego świata w dyscyplinach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  ]

  ]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

  Miejsca w poszczególnych zawodach ]

  stan po zakończeniu sezonu 2015/2016

  Przypisy

  1. Skład drużyny: Ida Ingemarsdotter, Emma Wikén, Anna Haag, Charlotte Kalla
  2. Skład drużyny: Ida Ingemarsdotter, Emma Wikén, Anna Haag, Charlotte Kalla.
  3. Skład drużyny: Hanna Brodin, Emma Wikén, Lisa Larsen, Hanna Falk

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie FIS (ang.)
 • Profil na Sports Reference.com (ang.)
 • Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2012 – zawody sportowe, które odbywały się w dniach od 20 do 26 lutego 2012 roku w tureckim Erzurum. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 21 konkurencjach w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i biegach narciarskich.
  Lisa Maria Larsen (ur. 25 grudnia 1990 r. w Sztokholmie) – szwedzka biegaczka narciarska oraz biegaczka na orientację, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów w biegach narciarskich.
  Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2009 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 29 stycznia - 6 lutego 2009 r. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 20 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich i w kombinacji norweskiej, które odbyły się w słowackim Štrbskim Plesie oraz w biegach narciarskich, które rozegrano we francuskim kurorcie Praz de Lys - Sommand. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Norwegii, której zawodnicy zdobyli też najwięcej medali (16, w tym 6 złotych, 4 srebrne i 6 brązowych).
  Puchar Świata w biegach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w biegach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Zawodnik będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. Sumuje się także punkty w kilku kategoriach. Zwycięzca takiej klasyfikacji otrzymuje Małą Kryształową Kulę.
  Hanna Erikson (do listopada 2013 - Brodin) (ur. 2 czerwca 1990 r.) – szwedzka biegaczka narciarska, siedmiokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.
  Charlotte Kalla (ur. 22 lipca 1987 w Tärendö) – szwedzka biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata, siedmiokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów, a także zwyciężczyni Tour de Ski. Zawodniczka klubu IFK Tärendö.
  Hanna Falk (ur. 5 lipca 1989 w Ulricehamn) – szwedzka biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.