• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emma Bull

  Przeczytaj także...
  Torrance - miasto w USA, w stanie Kalifornia, nad Oceanem Spokojnym, w zespole miejskim Los Angeles-Long Beach. Około 137,9 tys. mieszkańców.Nagroda im. Philipa K. Dicka (ang. The Philip K. Dick Award) – amerykańska nagroda literacka w dziedzinie science fiction, wręczana corocznie podczas konwentu Norwescon i sponsorowana przez Philadelphia Science Fiction Society, a od 2005 wspierana przez Philip K. Dick Trust.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Emma Bull (ur. 3 stycznia 1954 w Torrance, Kalifornia) – amerykańska pisarka fantasy, pionierka gatunku urban fantasy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończyła literaturę angielską w Beloit College w Wisconsin. Następnie pracowała jako dziennikarka w Minneapolis. Obecnie mieszka w Tucson w Arizonie z mężem, również pisarzem Willem Shetterly.

  Uczestniczyła, jako instruktor, w warsztatach Clarion West. Wraz z mężem stworzyła uniwersum „Liavek”, o którym wydała kilka antologii. Pisze także eseje na temat fantastyki.

  World Fantasy Award to nagroda za wybitne osiągnięcia na polu fantasy, przyznawana corocznie od 1975 roku na konwencie World Fantasy Convention. Nagrodę przyznaje, zmieniające się corocznie, jury.Urban fantasy – podgatunek literatury fantasy, którego akcja rozgrywa się w realiach wielkomiejskich. Specyficzny klimat utworów utrzymanych w tym gatunku jest spowodowany przez pozorną sprzeczność współistniejących tu – magii i techniki.

  Była także muzykiem - grała na gitarze i śpiewała w goth-folkowym duecie „Flash Girls”, była także członkiem zespołu grającego psychodeliczny folk-jazz „Cats Laughing”.

  Twórczość (powieści)[ | edytuj kod]

 • Wojna o dąb (War for the Oaks, 1987, wyd. pol. Wydawnictwo Mag, 2003) – Nagroda Locusa, nominacja do Nagrody Mythopoeic
 • Falcon (1989)
 • Bone Dance (1991) – nominacje do Hugo, Nebuli, World Fantasy i Nagrody im. Philipa K. Dicka)
 • Finder (1994)
 • The Princess and the Lord of Night (1994)
 • Freedom and Necessity (1997, z Stevenem Brustem)
 • Territory (2007)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Emmy Bull (ang.)
 • Bibliografia Emmy Bull na Internet Speculative Fiction Database (ang.)
 • Profil autora w serwisie Lubimy Czytać
 • Steven Karl Zoltán Brust (ur. 23 listopada 1955) – amerykański pisarz fantasy i science fiction pochodzenia węgierskiego. Jest najbardziej znany z powieści o zabójcy imieniem Vlad Taltos, żyjącym w świecie nazywający się Dragaer. W Polsce ukazało się pięć tomów tej serii. Współtworzył między innymi z pisarką Skyler White. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagroda Mythopoeic (mythopoeic – gr. tworzenie mitów) – nagroda w dziedzinie literatury przyznawana od 1971 r. przez Mythopoeic Society autorom utworów fantasy oraz badaczom literatury fantasy i szeroko pojętych mitów.
  Nebula – po Hugo druga na świecie pod względem znaczenia nagroda z dziedziny literatury fantastycznej. Utworzona w 1966. Jej pomysłodawcą był Lloyd Biggle Jr. Nazwa nagrody powstała od słowa „mgławica” (ang. nebula).
  Literatura angielska zwykle odnosi się do dzieł literackich stworzonych w języku angielskim w samej Anglii. Zwykle włącza się też twórczość literacką w językach staroangielskim i średnioangielskim.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.