• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emitel  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  RTON Toporzyk (Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Toporzyk) – wieża telekomunikacyjna o wysokości 75 m n.p.t.. Znajduje się w Toporzyku.WarnerMedia, LLC (do 2018 roku Time Warner Inc.) – trzecia co do wielkości korporacja mediowa świata (po Comcast i The Walt Disney Company), powstała z połączenia wydawnictwa Time Inc. (wydawcy tygodnika „Time”) i wytwórni Warner Communications Inc. W roku 2014 wartość przychodów spółki osiągnęła około 30 mld USD.

  Emitel S.A. (nazwa stylizowana EmiTel) – wiodący w Polsce operator radiodyfuzji i radiotelekomunikacji, świadczący także inne usługi telekomunikacyjne, projektuje i wdraża rozwiązania inteligentnych miast w oparciu o rozwiązania IoT. Realizuje usługi na rzecz wielu naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych oraz operatorów komórkowych, m.in. firma zbudowała platformę telewizji IPTV dla Orange.

  RTCN Jemiołów – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Jemiołowie, maszt o wysokości 314 metrów i betonowa wieża o wysokości 99 metrów. Centrum zbudowano w latach 1960-1962 z funduszy zebranych społecznie. Jest to główna stacja nadawcza RTV województwa lubuskiego. Obsługiwana jest przez spółkę Emitel Sp. z o.o..RTCN Chwaszczyno – największa stacja nadawcza na Pomorzu znajdująca się w sąsiadującej z Gdynią miejscowości Chwaszczyno, ul. Rewerenda. Zasięg anten radiowych zamontowanych na tym maszcie dociera nawet do Szwecji i Danii (Bornholm).

  Od 2013 r. właścicielem spółki jest amerykański fundusz Alinda Capital Partners. Prezesem Emitel od stycznia 2018 r. jest Andrzej Kozłowski.

  Emitel na bazie ponad 50-letnich doświadczeń zajmuje się radiodyfuzją naziemną – posiada ponad 350 obiektów nadawczych stanowiących sieć na terenie całego kraju, z czego 60 to obiekty nadawcze dużej mocy. Firma wynajmuje też swoje wieże i obiekty różnym operatorom. Oprócz tego firma zajmuje się utrzymaniem i budową systemów radiowych sieci telefonii komórkowej. Eksploatuje też szkieletową sieć łączy radiowych w systemie PDH lub SDH w zależności od roku budowy obiektu.

  TSR Góra Kamienna – telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 34 m, zlokalizowana na Górze Kamiennej, koło Grybowa, w przysiółku Sośnie Górne. Użytkownikiem obiektu jest Emitel sp. z o.o.RTON Jagodnik (Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Jagodnik) – wieża RTV o wysokości 115 m znajdująca się we wsi Jagodnik. Właścicielem jest TP EmiTel Sp. z o.o.

  Historia[ | edytuj kod]

  Tradycje firmy wywodzą się ze Zjednoczenia Stacji Radiowych i Telewizyjnych zajmującego się w Polsce budową stacji nadawczych pracujących na potrzeby Komitetu ds. Radia i Telewizji. Zjednoczenie to grupowało następujące przedsiębiorstwa państwowe:

  RTON Skórowo Nowe (Radio-telewizyjny Ośrodek Nadawczy Skórowo Nowe) - wieża radiowa położona w Nowym Skórowie koło Lęborka.RTCN Żagań-WichówRadiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Żagań-Wichów. Maszt radiowy w pobliżu miejscowości Wichów w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, w gminie Brzeźnica, o wysokości 280 m n.p.t. (wysokość posadowienia konstrukcji 158 m n.p.m.). Właścicielem jest Emitel Sp. z o.o.. Obiekt wybudowany został w 111 dni w 2003 roku przez firmę Atem. W dniu 1 października 2010 r. emisja testowa kanałów TVP w standardzie DVB-T została zakończona, a pozostawione zostały kanały z tzw. drugiego multipleksu.
 • Stacje Radiowe i Telewizyjne w Białymstoku,
 • Stacje Radiowe i Telewizyjne w Gdańsku,
 • Stacje Radiowe i Telewizyjne w Katowicach,
 • Stacje Radiowe i Telewizyjne w Krakowie,
 • Stacje Radiowe i Telewizyjne w Łodzi,
 • Stacje Radiowe i Telewizyjne w Poznaniu,
 • Stacje Radiowe i Telewizyjne w Szczecinie,
 • Stacje Radiowe i Telewizyjne w Warszawie,
 • Stacje Radiowe i Telewizyjne we Wrocławiu,
 • Zakłady Radiowe i Telewizyjne „Zarat” w Warszawie.
 • W skład zjednoczenia wchodziły także jednostki nie będące przedsiębiorstwami państwowymi:

  SLR Myślibórz Wielki (Stacja Linii Radiowych Myślibórz Wielki) – wieża SLR o wysokości 66 m znajdująca się w Myśliborzu Wielkim w Gminie Nowe Warpno. Właścicielem obiektu jest EmiTel sp. z o.o.Dobra (Dobra koło Nowogardu, niem. Daber) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, siedziba władz gminy Dobra. Położone w pasie Pojezierza Zachodniopomorskiego, nad strugą Dobrzenicą.
 • Centralne Laboratorium Radiokomunikacji,
 • Biuro Linii Radiowych,
 • Centrala Zaopatrzenia Radiokomunikacji.
 • Zjednoczenie Stacji Radiowych i Telewizyjnych uległo rozwiązaniu w 1982, podobnie jak większość innych zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych. Poszczególne przedsiębiorstwa zostały połączone 1 stycznia 1982 r. z Państwowym Przedsiębiorstwem „Polska Poczta, Telegraf i Telefon”, które przejęło ich zadania, pracowników i majątek. W 1982 w strukturach PPTiT utworzono Główny Urząd Radiokomunikacji.

  TSR Góra Święta – telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 34 m, znajdująca się w Lubawce, zlokalizowana jest na Świętej Górze. Właścicielem obiektu jest EmiTel sp. z o.o.Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Śrem to 290-metrowy stalowy maszt, wzniesiony w 1964 w celu emisji sygnału radiowego i telewizyjnego. Plany budowy ośrodka nadawczego dużej mocy dla Poznania powstały już w roku 1958. Prace rozpoczęto trzy lata później. Ważący 220 ton maszt wykonany został przez Mostostal Zabrze. Jego montaż zaczął się wiosną 1963 roku, w czerwcu tegoż roku osiągnął już wysokość 160 metrów, a 1 września 287 metrów. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło w przeddzień święta XX-lecia PRL – 21 lipca 1964 roku o godzinie 13:00. Maszt usytuowany jest dokładnie we wsi Góra/k. Śremu. Dzięki jego korzystnej lokalizacji, znacznej wysokości i dużych mocach promieniowania, nadajniki umieszczone na tym maszcie pokrywają zasięgiem znaczną część woj. wielkopolskiego, w tym m.in. miasta: Poznań, Leszno, Gniezno, Jarocin, Śrem. Za wzniesienie konstrukcji odpowiadało Poznańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

  W 1989 funkcjonowało w PPTiT 9 zakładów radiokomunikacji i teletransmisji. W wyniku przekształcenia państwowej jednostki organizacyjnej „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” jej część związana z radiodyfuzją (Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji) weszła 1 stycznia 1992 r. w skład utworzonej Telekomunikacji Polskiej.

  RTCN Kraków / Chorągwica, popularnie Chorągwica – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze dla Krakowa i okolic zlokalizowane we wsi Mietniów w pobliżu Wieliczki.TSR Góra Miśkowcowa – telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 30 m, znajdująca się w Zawoi, zlokalizowana na górze Miśkowcowej. Właścicielem obiektu jest EmiTel sp. z o.o.

  Spółka TP Emitel powstała w wyniku wydzielenia w maju 2002 z Telekomunikacji Polskiej struktur zajmujących się radiodyfuzją. W 2011 grupa TP sfinalizowała sprzedaż TP Emitel spółce EM Bidco (kontrolowanej przez Montagu Private Equity) za 1,725 mld zł.

  28 marca 2013 spółka Emitel podpisała z Polsatem warunkową umowę kupna spółki RS TV z siedzibą w Radomiu. Transakcja ma wartość 45,5 mln zł. Jednym z warunków sfinalizowania transakcji jest rejestracja przez sąd podziału spółki RS TV. Emitel nabędzie w ramach RS TV tę część aktywów, która jest wykorzystywana do emisji cyfrowego sygnału telewizyjnego, a także emisji radiowych i usług telekomunikacyjnych. Aktywa te w 2011 wygenerowały 4,6 mln zł przychodów, a w 2012 10,3 mln zł przychodów. Ze względu na poziom obrotów sprzedawanej części RS TV, transakcja nie podlega obowiązkowi zgłoszenia prezesowi UOKiK.

  TSR Góra Miłek – telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 20 m, zlokalizowana na górze Miłek, koło Wojcieszowa. Właścicielem obiektu jest EmiTel sp. z o.o.SLR Chełmce (Stacja Linii Radiowych Chełmce) – betonowa wieża RTV o wysokości 74 metrów zlokalizowana we wsi Chełmce około 9 km na południowy wschód od centrum Kalisza (176 m n.p.m.). Nadajniki radiowe znajdują się 67 m nad poziomem terenu, a telewizyjne 69 i 72 m n.p.t. W związku z ich stosunkowo słabą mocą stacja obejmuje swoim zasięgiem tylko najbliższą okolicę. Właścicielem obiektu jest spółka Emitel sp. z o.o.

  24 kwietnia 2013 Emitel ogłosił przejęcie od Magna Polonia S.A. spółki Info-TV-Operator. Celem transakcji o wartości 114,5 mln zł było uzupełnienie sieci masztów i wież nadawczych.

  2 grudnia 2013 100% udziałów w spółce Emitel od Montagu Private Equity przejęła amerykańska firma inwestująca w infrastrukturę – Alinda Capital Partners LLC.

  31 lipca 2014 Emitel sp. z o.o. został połączony z Kelbrook Investments sp. z o.o., poprzez przejęcie całego majątku oraz zabowiązań przez Kelbrook Investments sp. z o.o. Jednocześnie Kelbrook Investments sp. z o.o. zmienił nazwę na Emitel sp. z o.o.

  RTON Luboń Wielki (Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Luboń Wielki) – obiekt nadawczy z wieżą o wysokości 51 m, umiejscowiony na Luboniu Wielkim, kilka kilometrów na północ od Rabki-Zdroju. Służy przede wszystkim do emisji sygnału radia i telewizji dla centralnej części województwa małopolskiego. Ośrodek zbudowano w sześć miesięcy roku 1961. Jest on obecnie własnością spółki Emitel. Programy radiowe zaczęto emitować z wieży w 1995 r., wcześniej bowiem obiekt służył jako przemiennik telewizyjny.Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Kozłowcu - centrum nadawcze umiejscowione w miejscowości Przysucha w woj. mazowieckim. Zasięgiem obejmuje południową część tego województwa.

  W lipcu 2015 spółka została operatorem częstotliwości ósmego multipleksu (MUX8) w wyniku wygranego konkursu operatorskiego, zorganizowanego w marcu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Pozostałe oferty złożone zostały przez TVP, Polskiego Operatora Telewizyjnego i Time Warner. W październiku 2013 przedstawiciele Emitelu złożyli w UKE dokumenty związane z rezerwacją częstotliwości z zakresu 174–230 MHz. System prawny w Polsce zobowiązywał Urząd do publicznego ogłoszenia dostępności pasma. Decyzja o konkursie operatorskim zapadła po napłynięciu zapytań od zarządów 18 spółek.

  RON Podmiejska (RON Janice) – Radiowy Ośrodek Nadawczy Podmiejska jest głównym nadajnikiem radiowo-telewizyjnym dla Gorzowa Wlkp. oraz północnej części woj. lubuskiego. Wieża jest także jednym z najwyższych obiektów budowlanych w Gorzowie. Nadajniki pokaźnej mocy zainstalowane na wieży pokrywają tereny około 50 km wokół Gorzowa, wykraczając poza granice województwa lubuskiego.RTCN Sucha Góra (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Sucha Góra) – wieża o wysokości 116 m, oddana do użytku w sierpniu 1962 r. Obiekt usytuowany jest na Suchej Górze (ok. 585 m n.p.m.), koło Krosna. Jest to stacja dużych mocy pokrywająca zasięgiem Beskid Niski, Pogórze Dynowskie, Bieszczady i zachodnią część Kotliny Sandomierskiej, w tym takie miasta, jak Krosno, Rzeszów, Brzozów, Sanok, Jasło czy Dębica. Nieco słabszy odbiór z tego obiektu jest jednak możliwy praktycznie w całym województwie podkarpackim, a także na wschodzie woj. małopolskiego, południu woj. lubelskiego oraz punktowo w woj. świętokrzyskim, jak również na północno-wschodnich krańcach Słowacji. W zasięgu ośrodka znalazło się ponad pół miliona osób. Właścicielem jest Emitel sp. z o.o.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  SLR Krzemionki (Stacja Linii Radiowych Krzemionki) – betonowa wieża RTV (wieża SLR) o wysokości 62 metrów zlokalizowana / znajdująca się w południowo-środkowej części Krakowa, na prawym brzegu Wisły w dzielnicy Dzielnica XIII Podgórze na wapiennych wzgórzach Krzemionek Podgórskich w województwie małopolskim. Właścicielem obiektu jest spółka EmiTel sp. z o.o.
  Synchronous Digital Hierarchy (SDH), czyli Synchroniczna Hierarchia Systemów Cyfrowych, Jest to technologia sieci transportu informacji, charakteryzująca się tym, że wszystkie urządzenia działające w sieci SDH, pracujące w trybie bezawaryjnym, są zsynchronizowane zarówno do nadrzędnego zegara (PRC) jak i do siebie nawzajem (w odróżnieniu od takich technologii jak, np. ATM).
  TSR Wągrowiec – (Telewizyjna Stacja Retransmisyjna Wągrowiec) zlokalizowana jest na budynku przy ul. Mickiewicza 13a. Od 28 listopada 2012 pełni rolę nadajnika doświetlającego sygnał z multipleksu trzeciego.
  RTCN Giedlarowa – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze z masztem o wysokości 130 m, znajdujące się w Giedlarowej pod Leżajskiem. Maszt z rozciągniętymi liniami emitujący sygnał trzech dostępnych w Polsce multipleksów zawierających pakiety kanałów telewizyjnych oraz radiowych.
  TSR Góra Stryszów – telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 32 m, zlokalizowana na górze Stryszów, koło Stryszowa. Właścicielem obiektu jest EmiTel sp. z o.o.
  RTCN Raszyn (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Raszyn) – maszt nadajnika radiowego i telewizyjnego pod Warszawą, w miejscowości Łazy. Jego wysokość wynosi 335 metrów, co czyni go szóstą co do wysokości budowlą w Polsce (stan z 2012 roku). Do roku 1962 była to najwyższa budowla w Europie.
  Plesiochronous Digital Hierarchy (PDH; plezjochroniczna hierarchia cyfrowa) - technologia używana w sieciach telekomunikacyjnych. Termin plesiochronous pochodzi z Greki plesio, znaczy prawie i chronos, czas. Oznacza to ze elementy sieci PDH są ze sobą zsynchronizowane, ale nie idealnie gdyż każdy z elementów sieci posiada swój zegar. System PDH oparty jest na modulacji kodowo-impulsowej (PCM). Pojedynczy kanał ma przepływność 64Kb/s (8*8KHz=64Kb/s) co pozwala na przesyłanie jednej nieskompresowanej rozmowy telefonicznej. Systemy PDH przy multipleksacji wykorzystują zwielokrotnienie z podziałem czasu TDM (ang. Time Division Multiplexing). Zwielokrotnienie sygnału następuje w kolejnych poziomach wykorzystując dopełnienie impulsowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.252 sek.