• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emilio Estevez  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Złoty Lew (wł. Il Leone d’Oro) – główna nagroda filmowa na europejskim festiwalu filmowym odbywającym się corocznie w Wenecji. Nagroda jest przyznawana przez komitet organizacyjny od 1949 roku. W 1970 roku wprowadzono drugiego Złotego Lwa - nagrodę honorową dla wybitnych twórców kina światowego. Od 1974 Złote Lwy przyznaje się na Międzynarodowym Biennale Sztuki, a od 1978 także na Międzynarodowym Biennale Architektury.
  Z ojcem Martinem Sheenem w 2011 roku

  Emilio Estévez (ur. 12 maja 1962 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser i producent filmowy, scenarzysta i aktor hiszpańskiego, irlandzkiego, angielskiego i szkockiego pochodzenia. Najstarszy syn Martina Sheena i brat Charliego Sheena.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Nowym Jorku w rodzinie rzymskokatolickiej jako najstarsze z czworga dzieci aktora Martina Sheena (z domu Ramón Antonio Gerardo Estévez) i artystki Janet Templeton. Ma dwóch młodszych braci - Ramóna Estéveza Jr. (ur. 3 sierpnia 1963) i Carlosa Irwina (ur. 3 września 1965) oraz młodszą siostrę Renée Pilar Estévez (ur. 2 sierpnia 1967). Uczęszczał do Santa Monica High School w Santa Monica.

  Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.Demi Moore, właściwie Demetria Gene Guynes (ur. 11 listopada 1962 w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.

  Mając jedenaście lat trafił na ekran w dramacie kryminalnym Terrence’a Malicka Badlands (1973) u boku ojca, z którym ponownie pojawił się w dramacie wojennym Francisa Forda Coppoli Czas apokalipsy (Apocalypse Now, 1979).

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1982 roku został zauważony jako Johnny Collins w dramacie Tex u boku Matta Dillona i Jimi Metzlera. Występował w kilku udanych filmach takich jak komediodramat Johna Hughesa Klub winowajców (The Breakfast Club, 1985) z Molly Ringwald. Wkrótce zadebiutował jako reżyser melodramatu kryminalnego Wisdom (1986) z Demi Moore, gdzie wystąpił jako protagonista John Wisdom. W westernie Młode strzelby (Young Guns, 1988) i jego sequelu Młode strzelby II (Young Guns II, 1990) zagrał postać Williama H. Bonneya.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Za realizację dramatu Bobby (2006) był nominowany do nagrody Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji i otrzymał Biografilm Award, nagrodę za film biograficzny. W 2010 wyreżyserował dramat Droga życia (The Way), który ukazuje drogę podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Ze związku z Carey Salley (1986), modelką Wilhelmina International Inc., ma syna Taylora Levi'ego (ur. 22 czerwca 1984) i córkę Palomę Rae (ur. 15 lutego 1986). Spotykał się z Mimi Rogers (1981-82), Diane Lane (1983), Demi Moore (1984-87), wokalistką i gitarzystką The Bangles Susanną Hoffs (1987) i Daphną Zunigą (1988). 29 kwietnia 1992 roku ożenił się z piosenkarką, tancerką i choreografką Paulą Abdul, lecz 10 maja 1994 doszło do rozwodu.

  Protagonista (z greckiego (πρωταγωνιστής) – główny aktor w teatrze starożytnej Grecji, najwybitniejszy aktor w teatrze, który prowadził dialog z chórem i innymi aktorami występującymi w sztuce. W teatrze późniejszych epok określano tym mianem osobę, wokół której toczy się akcja, która jest jej głównym motorem, a także której przemiana jest opisywana. Protagonista w tym ujęciu nie musi być osobą graną przez jakiegokolwiek aktora w dramacie. Protagonistą jest obecnie nazywany również odtwórca głównej roli w filmie lub główny bohater książki. Pojęcie jest stosowane również w odniesieniu do innych sytuacji pozateatralnych, np. do „sceny naszego życia”, na której:Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bobby (tytuł telewizyjny: Klątwa rodziny Kennedych) – film amerykański Emilio Esteveza z 2006 roku, będący fikcyjną rekonstrukcją kontekstu, w jakim dokonano w 1968 roku morderstwa na ówczesnym kandydacie demokratów na prezydenta USA Robercie „Bobbym” Kennedym.
  Matt Dillon właściwie Matthew Raymond Dillon (ur. 18 lutego 1964 w New Rochelle) – amerykański aktor i reżyser filmowy.
  Miriam „Mimi” Rogers (z domu Spickler; ur. 27 stycznia 1956 w Coral Gables) – amerykańska aktorka, producentka filmowa i pokerzystka. Była pierwszą żoną Toma Cruise’a, którego wprowadziła do Kościoła scjentologicznego.
  Dolar za martwego (ang. Dollar for the Dead) – hiszpańsko-amerykański western z 1998 roku w reżyserii Gene Quintano. Wyprodukowana przez Endemol Entertainment, Enrique Cerezo Producciones Cinematográficas S.A., Once Upon a Time Films i Turner Network Television (TNT).
  Molly Kathleen Ringwald (ur. 18 lutego 1968 roku w Roseville, w stanie Kalifornia) - amerykańska aktorka, piosenkarka i tancerka, która zdobyła największą popularność w latach 80.
  Terrence Malick (ur. 30 listopada 1943 w Waco) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Debiutował w 1973 filmem Badlands. Opowiedział w nim historię, opartą na prawdziwych wydarzeniach z 1958, pary młodocianych zabójców przemierzających pustynie Montany oraz Dakoty i z zimną krwią mordujących ludzi spotkanych po drodze.
  Potężne Kaczory 3 (org. D3: The Mighty Ducks) – amerykański film familijny z 1996 roku. Kontynuacja filmu Potężne Kaczory 2 z 1994 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.914 sek.