Emilio Estevez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Z ojcem Martinem Sheenem w 2011 roku

Emilio Estévez (ur. 12 maja 1962 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser i producent filmowy, scenarzysta i aktor. Najstarszy syn Martina Sheena i brat Charliego Sheena.

Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.Demi Moore, właściwie Demetria Gene Guynes (ur. 11 listopada 1962 w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku w rodzinie rzymskokatolickiej jako najstarsze z czworga dzieci aktora Martina Sheena (z domu Ramón Antonio Gerardo Estévez) i artystki Janet Templeton. Jego rodzina była pochodzenia hiszpańskiego, irlandzkiego, angielskiego i szkockiego. Ma dwóch młodszych braci - Ramóna Estéveza Jr. (ur. 3 sierpnia 1963) i Carlosa Irwina (ur. 3 września 1965) oraz młodszą siostrę Renée Pilar Estévez (ur. 2 sierpnia 1967). Uczęszczał do Santa Monica High School w Santa Monica.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Mając jedenaście lat trafił na ekran w dramacie kryminalnym Terrence’a Malicka Badlands (1973) u boku ojca, z którym ponownie pojawił się w dramacie wojennym Francisa Forda Coppoli Czas apokalipsy (Apocalypse Now, 1979).

Kariera[ | edytuj kod]

W 1982 został zauważony jako Johnny Collins w dramacie Tex u boku Matta Dillona i Jimi Metzlera. Występował w kilku udanych filmach takich jak komediodramat Johna Hughesa Klub winowajców (The Breakfast Club, 1985) z Molly Ringwald. Wkrótce zadebiutował jako reżyser melodramatu kryminalnego Wisdom (1986) z Demi Moore, gdzie wystąpił jako protagonista John Wisdom. W westernie Młode strzelby (Young Guns, 1988) i jego sequelu Młode strzelby II (Young Guns II, 1990) zagrał postać Williama H. Bonneya.

Protagonista (z greckiego (πρωταγωνιστής) – główny aktor w teatrze starożytnej Grecji, najwybitniejszy aktor w teatrze, który prowadził dialog z chórem i innymi aktorami występującymi w sztuce. W teatrze późniejszych epok określano tym mianem osobę, wokół której toczy się akcja, która jest jej głównym motorem, a także której przemiana jest opisywana. Protagonista w tym ujęciu nie musi być osobą graną przez jakiegokolwiek aktora w dramacie. Protagonistą jest obecnie nazywany również odtwórca głównej roli w filmie lub główny bohater książki. Pojęcie jest stosowane również w odniesieniu do innych sytuacji pozateatralnych, np. do „sceny naszego życia”, na której:Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Za realizację dramatu Bobby (2006) był nominowany do nagrody Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji i otrzymał Biografilm Award, nagrodę za film biograficzny. W 2010 wyreżyserował dramat Droga życia (The Way), który ukazuje drogę podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Ze związku z Carey Salley (1986), modelką Wilhelmina International Inc., ma syna Taylora Levi'ego (ur. 22 czerwca 1984) i córkę Palomę Rae (ur. 15 lutego 1986). Spotykał się z Mimi Rogers (1981-82), Diane Lane (1983), Demi Moore (1984-87), wokalistką i gitarzystką The Bangles Susanną Hoffs (1987) i Daphną Zunigą (1988). 29 kwietnia 1992 roku ożenił się z piosenkarką, tancerką i choreografką Paulą Abdul, lecz 10 maja 1994 doszło do rozwodu.

Bobby (tytuł telewizyjny: Klątwa rodziny Kennedych) – film amerykański Emilio Esteveza z 2006 roku, będący fikcyjną rekonstrukcją kontekstu, w jakim dokonano w 1968 roku morderstwa na ówczesnym kandydacie demokratów na prezydenta USA Robercie „Bobbym” Kennedym. Matt Dillon właściwie Matthew Raymond Dillon (ur. 18 lutego 1964 w New Rochelle) – amerykański aktor i reżyser filmowy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Miriam „Mimi” Rogers (z domu Spickler; ur. 27 stycznia 1956 w Coral Gables) – amerykańska aktorka, producentka filmowa i pokerzystka. Była pierwszą żoną Toma Cruise’a, którego wprowadziła do Kościoła scjentologicznego.
Dolar za martwego (ang. Dollar for the Dead) – hiszpańsko-amerykański western z 1998 roku w reżyserii Gene Quintano. Wyprodukowana przez Endemol Entertainment, Enrique Cerezo Producciones Cinematográficas S.A., Once Upon a Time Films i Turner Network Television (TNT).
Molly Kathleen Ringwald (ur. 18 lutego 1968 roku w Roseville, w stanie Kalifornia) - amerykańska aktorka, piosenkarka i tancerka, która zdobyła największą popularność w latach 80.
Terrence Malick (ur. 30 listopada 1943 w Waco) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Debiutował w 1973 filmem Badlands. Opowiedział w nim historię, opartą na prawdziwych wydarzeniach z 1958, pary młodocianych zabójców przemierzających pustynie Montany oraz Dakoty i z zimną krwią mordujących ludzi spotkanych po drodze.
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
Potężne Kaczory 3 (org. D3: The Mighty Ducks) – amerykański film familijny z 1996 roku. Kontynuacja filmu Potężne Kaczory 2 z 1994 roku.
Daphne Zuniga właśc. Daphne Eurydice Zuniga (ur. 28 października 1962 w Berkeley ) – amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

Reklama