• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emilie Autumn  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Enchant jest drugim długo-grającym albumem amerykańskiej wokalistki Emilie Autumn, początkowo wydany 26 lutego 2003 przez Traitor Records oraz ponownie 17 sierpnia 2007 przez Trisol Music Group GmbH. Oryginał zawierał tzn. "Enchant Puzzle"; pierwsza osoba która rozwiąże zagadkę będzie miała szansę wygrać skrzydła Faerie Queen, kryzę, berło, i wachlarz. Jak dotąd, zagadka nie została rozwiązana.
  Emilie Autumn, Frankfurt, 2007

  Emilie Autumn Liddell (ur. 22 września 1979) – amerykańska piosenkarka, poetka i skrzypaczka. Obecnie mieszka w Chicago. Jest znana z teatralnego stylu koncertów oraz z mieszania różnych stylów muzycznych, głównie muzyki poważnej z muzyką elektroniczną.

  W październiku zakończyła kolejną trasę koncertową po Europie. Na scenie występuje razem ze swoimi wokalistkami i tancerkami, które nazywa The Bloody Crumpets. 18 października przyjechała do Polski na Independent Festival (klub Progresja, Warszawa).

  Industrial – awangardowy styl w muzyce elektronicznej, czerpiący inspiracje z fascynacji, a jednocześnie rozczarowania zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, z jednej strony dążącą do technicznej doskonałości, a z drugiej spychającą jednostkę ludzką na dalszy plan.22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.

  Obecnie posiada umowę z The End Record. Poprzednio była związana z wytwórnią Trisol, miała również własną wytwórnię – Traitor Records. Ponadto jest współwłaścicielką WillowTech House, firmy zajmującej się projektowaniem i sprzedażą odzieży oraz akcesoriów do ubrań. Jej ulubionym instrumentem są skrzypce: barokowe i elektryczne. Potrafi także grać na altówce, fortepianie i klawesynie. Swój rodzaj muzyki określa jako „victoriandustrial” lub „violindustrial”, a swoich fanów nazywa „Muffins” bądź „Plague Rats”.

  Nigel Kennedy (ur. 28 grudnia 1956 w Brighton) – angielski skrzypek, uczeń Yehudi Menuhina, absolwent Juilliard School w Nowym Jorku.Kwestia określenia ram chronologicznych renesansu zaistniała na początku XIX w., czyli od momentu, w którym zaczęto interesować się tym okresem. Pojawiały się nawet koncepcje niewyodrębniania w muzyce takiego okresu jak renesans.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne życie[ | edytuj kod]

  Emilie urodziła się 22 września 1979 w Malibu, Kalifornia. Mimo że jej rodzina nie miała tradycji muzycznych, naukę gry na skrzypcach rozpoczęła już w wieku czterech lat. Sześć lat później zapisała się do Colburn School of Performing Arts, gdzie rozpoczęła eksperymentować z grą improwizowaną. Jej inspiracją był wtedy znany brytyjski skrzypek Nigel Kennedy. W 2003 stwierdzi, że „jadła, spała i oddychała jego nagraniami”. Emilie była dręczona i unikana przez rówieśników, co spowodowało jej rezygnację z konwencjonalnego nauczania. Kontynuowała poszerzanie swojej wiedzy i doskonalenie umiejętności w domu. W tym czasie czytała „wszystko pod słońcem, od historii muzyki, przez literaturę feministyczną, do Shakespeare’a”.

  HGTV Home & Garden – kanał tematyczny, należący do Grupy TVN. Nadaje głównie programy o urządzaniu domów i ogrodów. Otep (zapisywane również jako OTEP lub OT3P) – zespół heavymetalowy założony w 2000 roku w Los Angeles w Kalifornii, USA. Obecnie uformowany Otep jest grupą składającą się z czterech muzyków. Z pierwszej formacji pozostała tylko wokalistka, Otep Shamaya oraz basista J. McGuire "Evil J". Gitarzystę Roba Pettersona, który teraz koncertuje z KoRnem, zastępował do października 2005 Lee Rios, w tej chwili za grę na gitarze odpowiedzialny jest Steven Barbola. Za perkusją do 2006 roku zasiadał Doug Pellerin wypełniając puste miejsce po Marku Bistany "Moke", który po odejściu w 2003 roku wstąpił w szeregi (Hed) P.E. Obecnym perkusistą Otep jest David Gentry.

  Gdy miała piętnaście lat wygrała miejsce w prestiżowym Indiana University School of Music w Bloomington. Jednak opuściła ten uniwersytet po konflikcie z władzami uczelni, którym nie odpowiadał jej gust muzyczny oraz styl ubierania się. Już wtedy Emilie zwracała na siebie uwagę jaskrawym kolorem włosów.

  Po powrocie do Los Angeles, zainteresowania Emilie muzyką poważną obejmowały okresy od średniowiecza, przez renesans do baroku. Kontynuowała także badanie gatunków muzyki rozrywkowej takich jak rock i jazz. Po roku do swoich kompozycji wprowadziła wokal. Wtedy też podpisała umowę z jedną z mniej znanych wytwórni muzycznych. Jednak producenci szybko zaczęli ingerować w jej materiał. Wściekła z powodu takiego traktowania oraz z braku zainteresowania ze strony własnego menadżera, Emilie zerwała kontrakt i postanowiła działać na własną rękę. Między innymi występowała wtedy ze znajomymi w barokowym zespole „Ravensong”. W 2000 założyła wytwórnię Traitor Records w celu wydania albumu On A Day…, który skomponowała w 1997. Nagranie to zawierało solówki na skrzypcach w wykonaniu panny Autumn.

  Dethklok – wirtualny zespół melodic deathmetalowy stworzony przez Brendona Smalla i Tommy’ego Blachę na potrzeby animowanego serialu Metalocalypse, opowiadającego o członkach rzeczonego zespołu.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Na początku 2001 przeniosła się do Chicago, gdzie rozpoczęła pracę nad debiutanckim albumem z prawdziwego zdarzenia, nazwanym Enchant. Jako zapowiedź tego albumu wypuściła EP dla utworu „Chambermaid”.

  Jako hołd dla ofiar z 11 września, Emilie wydała charytatywny singiel By The Sword. Zyski przekazała Amerykańskiemu Czerwonemu Krzyżowi oraz AmeriCares.

  W 2003 skompletowała 14 piosenek składających się na Enchant, który pokazywał unikatowy styl jej muzyki znany jako „fantazyjny rock”. Było to połączenie rocka, muzyki poważnej, celtyckiej oraz kabaretu. Album został ponownie wydany w 2007 roku przez Trisol Music Group.

  Indiana University jest głównym stanowym systemem uniwersyteckim stanu Indiana. Został założony w 1820 i składa się z dziewięciu kampusów:International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Droga do sławy (2003-2005)[ | edytuj kod]

  Emilie stała się bardziej znana dzięki byłej frontmence Hole, Courtney Love, która zwerbowała pannę Autumn do pracy nad swoim pierwszym, solowym projektem America’s Sweetheart (2004). Po nagraniu tego albumu, Emilie podróżowała z Love jako część żeńskiego zespołu The Chelsea. Dzięki temu poznała wokalistę The Smashing Pumpkins, Billy’ego Corgana. Po powrocie do Chicago zaczęła z nim współpracować. W piosence ‘DIA’ z solowego albumu Corgana TheFutureEmbrace można usłyszeć jej skrzypce i wokal. Potem kilka razy z nim występowała oraz zaprojektowała i uszyła kostiumy do teledysku „Walking Shade”. Ich współpraca zakończyła się wiosną 2005.

  Bloomington - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Indiana, około 80 km na południowy zachód od Indianapolis. Duży ośrodek produkcji urządzeń elektrycznych i hydraulicznych.Hole − istniejący w latach 1989-2002 rockowy zespół, który został założony przez wokalistkę i gitarzystkę Courtney Love i gitarzystę Erica Erlandsona. W 2009 Courtney Love reaktywowała zespół w całkiem nowym składzie. Zespół rozpadł się ponownie w 2012.

  Późniejsza kariera solowa (2005-obecnie)[ | edytuj kod]

  Emilie rozpoczęła pracę nad kolejnym albumem we wrześniu 2005. Nowy album pt. Opheliac powstał w Mad Villain Studios (Chicago). Okazał się mroczniejszy i bardziej agresywny od Enchant, głównie z powodu mocno industrialnego stylu. Panna Autumn określiła ten album jako silnie autobiograficzny.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.

  Pod koniec 2005 dodała do swoich występów żeńską grupę, którą przedstawiała jako The Bloody Crumpets.

  Wiosną 2006 wypuściła na rynek limitowany EP, który zawierał 8 utworów z nowej płyty. Natomiast pełnowymiarowy album Opheliac został wydany 18 kwietnia przez Trisol Music Group.

  Zimą 2006 przed rozpoczęciem europejskiej trasy nagrała nowy, całkowicie instrumentalny, dwupłytowy album Laced/Unlaced. Pierwszy dysk, Laced, jest reedycją On A Day… z dodatkiem 5 utworów w wykonaniu koncertowym. Drugi dysk natomiast, Unlaced, przedstawia jej oryginalny i wyrazisty styl nazwany „violindustrial”.

  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Pierwszy występ z nowym materiałem miał miejsce 22 maja 2007 podczas festiwalu Wave Gothic Treffen w Niemczech. Następnie od 22 czerwca do 11 sierpnia Emilie koncertowała, promując w Europie swoje albumy: Opheliac oraz Unlaced. Zawitała do Niemiec, Austrii, Anglii i Holandii. W czasie występów towarzyszyło jej The Bloody Crumpets w składzie: Lady Aprella, Lucina, Vecona, Veronica Varlow i Pinkie Pie.

  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W kwietniu ponownie wydała swój debiutancki album Enchant, tym razem w limitowanej, wzbogaconej edycji oraz album zawierający kompilację wcześniej niepublikowanych utworów – A Bit O’ This & That.

  Zimą 2007 odbyła kolejną trasę po Europie – The Asylum Tour 2007. Odwiedziła Niemcy, Austrię, Belgię, Holandię i Włochy.

  18 lutego 2008 został wydany EP zatytułowany 4 O’Clock.

  Opheliac to trzeci album Emilie Autumn, wydany we wrześniu 2006 przez Trisol Music Group GmbH. Nagrany został w Mad Villain Studios w Chicago. Jest pierwszym albumem artystki dostępnym na całym świecie - poprzednie można było zakupić tylko przez jej niezależną wytwórnię płytową, Traitor Records.Courtney Love, właśc. Courtney Michelle Harrison (ur. 9 lipca 1964 w San Francisco) – amerykańska muzyk, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka, a także aktorka i producentka muzyczna. Courtney Love znana jest przede wszystkim jako wokalistka i gitarzystka zespołu rockowego Hole. Krótko była też wokalistką Faith No More. Wdowa po Kurcie Cobainie, wokaliście i gitarzyście zespołu Nirvana. Matka Frances Bean Cobain, urodzonej w 1992 roku.

  15-30 kwietnia Emilie odbyła następne tournée. Wystąpiła wtedy we Francji, Anglii, Szkocji, Niemczech, Belgii i Holandii. Podczas koncertów w Wielkiej Brytanii do The Bloody Crumpets dołączyła alternatywna modelka Ulorin Vex.

  Podczas kolejnych tournée po Europie odwiedziła także Polskę, grając 2 kwietnia 2009, 9 lutego 2010 i 20 marca 2012 koncerty w warszawskim klubie Progresja, a 1.09.2013 zawitała do krakowskiego "Kwadratu".

  W 2012 r. wydała swoją najnowszą płytę "Fight Like A Girl". Ponadto stworzyła musical- The Devil's Carnival.

  Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.William Patrick "Billy" Corgan, Jr. (ur. 17 marca 1967 w Elk Grove Village w stanie Illinois) – amerykański wokalista, gitarzysta i autor piosenek, najlepiej znany jako frontman grupy The Smashing Pumpkins.

  Panna Autumn napisała „gotycką, dziecięcą książkę tylko dla dorosłych” zatytułowaną The Alphabet Book of X-Boyfriends, do której wykonała także ilustracje. Nie została jeszcze wydana. Kolejna książka, „The Asylum For Wayward Victorian Girls” została wydana w 2009 roku. Bogato ilustrowany przez autorkę tom jest określany jako autobiografia.

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Emilie Autumn jest także właścicielem firmy WillowTech House, która zajmuje się projektowaniem i sprzedażą odzieży oraz akcesoriów do ubrań (w gotyckim stylu). Wszystkie rzeczy są ręcznie wykonywane przez Autumn i Lee Ann Helmer, która jest współwłaścicielem firmy. Helmer jest też znana jako fLee lub Queen of Tarts.

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Muzyka celtycka – szeroko pojęty gatunek muzyczny zaliczany do muzyki folkowej, wywodzący się z tradycji muzycznej narodów celtyckich, zamieszkujących głównie tereny dzisiejszej Irlandii, Walii, Szkocji, Anglii, Bretanii, Galicji oraz Asturii. Instrumentami wykorzystywanymi przez zespoły grające muzykę celtycką są m.in. akordeon, bodhrán, buzuki, dudy, harfa, harmonijka ustna, tin whistle, skrzypce itp. Charakterystycznymi formami muzycznymi dla tego gatunku są jig i reel.

  Piosenka „Organ Gringer” znalazła się na europejskiej edycji soundtracku do Saw III, a „Dead Is The New Alive (Manipulator Mix by Dope Stars Inc.)” na światowej wersji ścieżki dźwiękowej do Saw IV.

  Obecny skład The Bloody Crumpets: Naughty Veronica (Veronica Varlow), Captain Maggot (Maggie Lally), Suffer The Bear (maskotka)

  The Smashing Pumpkins (dosłownie Powalające Dynie) – amerykański zespół rockowy założony w Chicago w roku 1988. Jego skład kilkukrotnie ulegał zmianom; przez większość kariery tworzyli go Billy Corgan (wokal, gitara prowadząca), James Iha (gitara rytmiczna, chórki), D’arcy Wretzky (gitara basowa, chórki) oraz Jimmy Chamberlin (perkusja). Muzyka barokowa – muzyka epoki, której początek w historii muzyki wyznacza data skomponowania w roku 1597 przez Jacopo Periego pierwszej opery zatytułowanej Dafne, a koniec – połowa XVIII w., kiedy to powstawały kompozycje ostatnich twórców baroku, takich jak Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach (jego śmierć w 1750 r. uważa się za symboliczną datę zakończenia tego okresu), Georg Friedrich Händel, Jean-Philippe Rameau czy Domenico Scarlatti.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Zamach z 11 września 2001 – seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.
  Klawesyn (fr. clavecin, wł. (clavi)cembalo) – znany powszechnie w Europie od XV wieku instrument strunowy szarpany, wyposażony w klawiaturę, zaliczany do rodziny cytr.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Ścieżka dźwiękowa (z ang. soundtrack, OST – original sound track – oryginalna ścieżka dźwiękowa) – zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze wideo, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów. Dotyczy ona głównie ilustracji muzycznych, ale również jest to zapis konkretnych utworów, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby filmu lub gry.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.91 sek.