• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emilia Cyfrowicz

  Przeczytaj także...
  Podręcznik szkolny – książka przeznaczona dla ucznia, w której zawarty jest materiał nauczania, przedstawiony za pomocą tekstów, ilustracji, schematów.Imię zakonne − imię przyjmowane w katolickich zakonach i zgromadzeniach zakonnych po przejściu okresu pierwszej próby − postulatu, podczas obłóczyn, jak również w klasztorach (monasterach) prawosławnych w momencie postrzyżyn mniszych małej schimy.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Emilia Cyfrowicz CSIC, imię zak. Maria Emilia od Aniołów, pseud. Marian znad Dniepru (ur. 24 czerwca 1835 w Krakowie, zm. 1 marca 1923 Jazłowcu) − polska niepokalanka, działaczka oświatowa, autorka podręczników szkolnych.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Niepokalanki, Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, łac. Congregatio Sororum Immaculatae Conceptionis Beatae Virginis Mariae – żeńskie zgromadzenie zakonne.

  Biografia[]

  Emilia Cyfrowicz urodziła się w Krakowie. Do niepokalanek wstąpiła w Rzymie w 1860. Po złożeniu ślubów zakonnych w 1863 przybyła na dawne ziemie polskie. Była przełożoną domów zakonnych w Jarosławcu i Niżniowie nad Dniestrem. Organizowała szkoły prowadzone przez siostry ze swojego zgromadzenia. Uczyła w nich języka polskiego i historii. Była autorką podręczników szkolnych. Przełożyła Soliloquia św. Augustyna, wydając je w 1928 pt. Księga rozmów duszy z Bogiem.

  Encyklopedia Katolicka – wydawana od 1973 roku wielotomowa encyklopedia przygotowywana w Instytucie Leksykograficznym KUL współpracującym z Towarzystwem Naukowym KUL. Encyklopedia prezentuje zagadnienia doktrynalne i działalność Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich - prawosławnych i protestanckich, wspólnot religijnych i religii niechrześcijańskich. Zawiera wiele haseł z historii Kościoła w Polsce i na świecie, z teologii, kultury i sztuki chrześcijańskiej a także z zakresu katolickiej nauki społecznej.Aureliusz Augustyn z Hippony (łac. Aurelius Augustinus; ur. 13 listopada 354 w Tagaście, zm. 28 sierpnia 430 w Hipponie) – filozof, teolog, organizator życia kościelnego, święty Kościoła katolickiego, jeden z ojców i doktorów Kościoła, znany jako doctor gratiae (doktor łaski), pisarz i błogosławiony prawosławny o berberyjskich korzeniach. Wielu protestantów uważa go również za duchowego przodka protestantyzmu, jako że jego pisma miały duży wpływ na nauki Lutra i Kalwina.

  Podręczniki[]

 • 1888 Dzieje Polski aż po czasy najnowsze (wznowienie w 1895)
 • 1895-1898 Dzieje literatury ojczystej dla młodzieży polskiej (w dwóch tomach)
 • 1898 Dzieje ojczyste
 • Przypisy

  1. Halina Nosalewska: Emilia Cyfrowicz. W: Encyklopedia Katolicka. T. 3: Cenzor-Dobszewicz. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, 1989, s. 678.
  Jazłowiec (ukr. Язловець) – wieś (do 1934 miasto) na zachodniej Ukrainie w obwodzie tarnopolskim, na południe od Buczacza.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.
  Historia – nauka humanistyczna i społeczna, która zajmuje się badaniem przeszłości, a w znaczeniu ścisłym badaniem działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw, w odróżnieniu od prehistorii, archeologii, antropologii lub historii naturalnej. Wynikiem badań historycznych jest opis dziejów (historiografia).
  Niżniów – miejscowość na Ukrainie nad Dniestrem, w obwodzie iwanofrankowskim. Przez Niżniów przechodzi Droga krajowa N18.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.