• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emil Ochyra

  Przeczytaj także...
  Jerzy Władysław Pawłowski (ur. 25 października 1932 w Warszawie, zm. 11 stycznia 2005 tamże) – polski szermierz, pięciokrotny medalista igrzysk olimpijskich, malarz.Andrzej Piątkowski (ur. 22 października 1934 w Warszawie – zm. 11 czerwca 2010), polski szermierz szablista, trzykrotny medalista olimpijski.
  Mistrzostwa Świata w Szermierce 1959 - 29. edycja mistrzostw odbyła się po raz trzeci w węgierskiej stolicy Budapeszt.
  Grób szermierza i szpadzisty Emila Ochyry na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie
  Grób szermierza i szpadzisty Emila Ochyry na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie

  Emil Antoni Ochyra (ur. 12 lipca 1936 w Rozborzu koło Przeworska, zm. 26 maja 1980 w Warszawie) – polski szermierz, szablista, mistrz świata i medalista olimpijski.

  Przeworsk (łac. Prevorsc, ukr. Переворськ, ros. Пшеворск, hebr. פשבורסק, łot. Pševorska) – miasto i gmina w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, na Podgórzu Rzeszowskim, nad Mleczką, przy trasie międzynarodowej E40, dawna siedziba magnaterii polskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa przemyskiego. Jest członkiem Związku Miast Polskich. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 15 733 mieszkańców.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.

  Trzykrotny olimpijczyk: podczas igrzysk w Rzymie zdobył srebrny medal drużynowo (wraz z M. Kuszewskim, J. Pawłowskim, A. Piątkowskim, W. Zabłockim i R. Zubem); na olimpiadzie w Tokio zajął 5. miejsce indywidualnie, a wraz z drużyną w składzie: J. Pawłowski, A. Piątkowski, W. Zabłocki i R. Zub trzecie drużynowo (brązowy medal). W Meksyku w 1968 drużyna szablistów z Ochyrą zajęła 5. miejsce.

  Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.Klub Sportowy Warszawianka - polski wielosekcyjny klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony 21 stycznia 1921 roku, a formalnie zarejestrowany 27 listopada 1921 roku. Jeden z najbardziej zasłużonych warszawskich klubów.

  Czterokrotny drużynowy mistrz świata w szabli: 1959, 1961, 1962 i 1963. Indywidualnie był wicemistrzem świata w 1961.

  Trzykrotnie był mistrzem Polski, w 1959, 1960 i 1964.

  Występował w barwach KS Warszawianka.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Polski Komitet Olimpijski: Emil Ochyra – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].
 • Emil Ochyra Biography and Olympic Results, Sports-Reference.com [dostęp 2011-11-03] (ang.).
 • Marian Zygmunt Kuszewski (ur. 31 października 1933 w Kielcach - zm. 5 marca 2012 w Warszawie) - polski szermierz, szablista. Dwukrotny srebrny medalista olimpijski. Występował także pod imieniem Marek.Ryszard Zub (ur. 24 marca 1934 w Gołogórach, zm. 11 stycznia 2015 w Padwie) – polski szermierz szablista, trzykrotny medalista olimpijski.




  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Wojciech Zabłocki (ur. 6 grudnia 1930 w Warszawie) – polski architekt, szermierz (olimpijczyk), znawca architektury sportowej, wykładowca w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej i na Wydziale Architektury WSEiZ w Warszawie. Mąż aktorki, Aliny Janowskiej oraz ojciec poety i reżysera, Michała Zabłockiego.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Mistrzostwa Świata w Szermierce 1963 - 32. edycja mistrzostw odbyła się w Gdańsku. Mistrzostwa świata w szermierce drugi raz w swojej historii odbyły się w Polsce.
  Szabla – długa sieczna broń biała. Wyróżnia się jednosieczną, wygiętą głownią. Klinga szabli może być w części sztychowej poszerzona, czyli mieć ukształtowane tzw. pióro, zaczynające się zazwyczaj wyraźnym uskokiem na tylcu głowni (tzw. młotkiem), rzadziej – poszerzające się płynnie, bez uskoku. W niektórych egzemplarzach tylec pióra może być ostrzony (mówimy wówczas o szabli z piórem dwusiecznym). Przeznaczona do zadawania cięć i sztychów (pchnięć). Szabla jest wyraźnie różna od miecza (miecz ma prostą, obosieczną klingę).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.