• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emil Mazuw

  Przeczytaj także...
  Obrzyce (niem. Obrawalde) – wschodnia część Międzyrzecza, wyrosła wokół założenia szpitalnego dla psychicznie chorych wraz z osiedlem powstałego w latach 1901-1904. Od 1928 roku w granicach administracyjnych Międzyrzecza.Franz Schwede znany także jako Franz Schwede-Coburg (ur. 5 marca 1888 w Drawöhnen, obwód Prekule koło Kłajpedy, zm. 19 października 1960 w Coburgu) – nazista, gauleiter Pomorza, Obergruppenführer SA, ostatni nadprezydent prowincji Pomorze.
  Obergruppenführer – stopień paramilitarny obowiązujący w SS i SA. Jego odpowiednikiem w siłach lądowych i powietrznych Wehrmachtu był stopień generała. Od roku 1942 poprzedzał stopień Oberstgruppenführera. Pełna nazwa różniła się zależnie od organizacji. W SA brzmiała "SA-Obergruppenführer" a w SS "SS-Obergruppenführer".

  Emil Gottlieb Mazuw (spotykana również forma nazwiska Maschuw) (ur. 21 września 1900 w Essen, zm. 11 grudnia 1987 w Karlsruhe) – Dowódca SS i Policji prowincji pomorskiej między 1940 a 1945 rokiem. Od 1928 był członkiem NSDAP, a od 1933 roku członkiem SS. Pełnił funkcje w SS - Obergruppenführera, generała Waffen-SS (1944), generała policji (1942). Był uczestnikiem programu eutanazyjnego w czasie II wojny światowej znanej pod kryptonimem Akcja T4. Po wojnie skazany na 18 lat więzienia za zbrodnie popełnione na Żydach.

  Trzebiatów (niem. Treptow an der Rega) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, siedziba miejsko-wiejskiej gminy Trzebiatów. Leży na Pobrzeżu Szczecińskim, nad rzeką Regą, w odległości ok. 8 km od Morza Bałtyckiego.SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Mazuw był synem robotnika i sam również uczył się zawodu robotnika w branży metalowej. W 1918 jako ochotnik zaciągnął się do Cesarskiej Marynarki Wojennej, w której służył w czasie I wojny światowej. W 1920 roku powrócił do Niemiec, gdzie pływał m.in. na krążowniku „Dresden” i kutrach torpedowych jako mechanik.

  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.Kaiserliche Marine (niem. Cesarska Marynarka Wojenna) − marynarka wojenna Cesarstwa Niemieckiego, powstała w 1871 roku z przekształconej floty Związku Północnoniemieckiego. Początkowo była przewidywana głównie do obrony własnych wybrzeży i szlaków handlowych, wkrótce została zaangażowana we wspieranie niemieckich interesów imperialnych, a od lat 90 XIX wieku była sukcesywnie rozbudowywana. Wielkie zasługi dla jej rozwoju położył admirał Alfred von Tirpitz, od 1897 roku minister marynarki. W wyniku promowanych przez niego, a wspieranych przez cesarza Wilhelma II programów rozbudowy floty, Kaiserliche Marine stała się w latach poprzedzających I wojnę światową drugą potęgą morską świata, ustępując jedynie Royal Navy.

  W 1928 wstąpił do Sturmabteilung. 1 kwietnia 1928 wstąpił do NSDAP otrzymując nr 85 231.

  II wojna światowa[ | edytuj kod]

  Był deputowanym do Reichstagu nazistowskich Niemiec IV kadencji z okręgu wyborczego nr 6. Między 1940 a 1945 razem z gauleiterem Franzem Schwede wziął udział w programie eutanazyjnym pod kryptonimem „Akcja T4” podczas którego około 1400 osób chorych psychicznie z zakładów z miast Stralsund, Ueckermünde, Trzebiatów, Lębork i Obrzyce zostało zastrzelonych podczas Zbrodni w Piaśnicy

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Lista deputowanych do Reichstagu III Rzeszy (IV kadencja) – alfabetyczna lista deputowanych do Reichstagu nazistowskich Niemiec IV kadencji (1939-1945).

  Pisarz Igor Witkowski opisał w swoich książkach o zaangażowaniu Mazuwa w tajny program rozwoju nowej broni Wunderwaffe pod kryptonimem „Die Glocke”, która miała zmienić losy wojny.

  Po wojnie[ | edytuj kod]

  W 1948 roku został postawiony przed sądem w czasie denazyfikacji. Po procesie został skazany na 18 lat więzienia za zbrodnie dokonane na Pomorzu. W 1951 roku otrzymał kolejny wyrok 18 i pół roku za przestępstwa dokonane na Żydach w 1933 roku. Zmarł w 1987 w Karlsruhe.

  Krążownik – klasa dużych, silnie uzbrojonych okrętów nawodnych, wyróżniana od II połowy XIX wieku do chwili obecnej. W miarę rozwoju techniki klasa krążowników ewoluowała i dzieliła się na liczne podklasy, różniące się od siebie charakterystykami, w tym wielkością. Najbardziej ogólnym podziałem, wiążącym się ze zmianą rodzaju uzbrojenia i zadań krążowników, jest podział na krążowniki klasyczne (artyleryjskie), dziś już nie występujące i współczesne krążowniki rakietowe.Denazyfikacja (niem. Entnazifizierung) – proces podjęty po II wojnie światowej w celu wykorzenienia zasad, ustaw oraz organizacji hitlerowskich (nazistowskich) z życia polityczno-społecznego Niemiec, a także Austrii.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bibliothek - Münchener Digitalisierungszentrum|publisher=Bavarian State Library|language=German|accessdate=2009-09-22
  2. Browning, Christopher R. (2007). The Origins of the Final Solution: The Evolution of Nazi Jewish Policy, September 1939-March 1942. University of Nebraska Press. ​ISBN 0-8032-5979-4
  3. Igor Witkowski, Prawda o Wunderwaffe, Warszawa: Wydawnictwo WIS-2, 2007, ISBN 978-83-88259-38-8, OCLC 749807899.
  4. Die Glocke cz.1 Nowa Atlantyda
  5. Birn. Die Höheren SS- und Polizeiführer. p.340.
  6. Klee, Ernst, Das Personenlexikon zum Dritten Reich, Fischer Verlag, Frankfurt am Main 2007, ​ISBN 978-3-596-16048-8
  7. Emil Mazuw biografia

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Klee, Ernst. Das Personenlexikon zum Dritten Reich, Fischer Verlag, Frankfurt am Main 2007, ​ISBN 978-3-596-16048-8​. (Revised 2nd edition)
 • Ruth Bettina Birn, Die Höheren SS- und Polizeiführer. Himmlers Vertreter im Reich und in den besetzten Gebieten., Düsseldorf: Droste Verlag, 1986, ISBN 3-7700-0710-7, OCLC 15144943.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sylwetka Emila Mazuwa
 • Ernst Klee (ur. 15 marca 1942 we Frankfurcie nad Menem, zm. 18 maja 2013) – niemiecki dziennikarz i pisarz. Znany jest z ujawniania i dokumentacji zbrodni medycznych z czasów III Rzeszy, zwłaszcza związanych z Akcją T4.Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prowincja Pomorze (niem. Provinz Pommern) – prowincja państwa pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Stolicą prowincji był Szczecin, a przejściowo w okresie 1808-1814 Stargard. W 1939 roku prowincja miała powierzchnię 38 401 km² i liczyła 2 405 021 mieszkańców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Sturmabteilung (SA, niem. Die Sturmabteilungen der NSDAP, pol. Oddziały Szturmowe NSDAP) – utworzone w 1920 roku bojówki do ochrony zgromadzeń partyjnych, a następnie oddziały masowej organizacji wojskowej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Sturmabteilung było głównym narzędziem terroru niemieckiej partii nazistowskiej w walce z bojówkami i sympatykami innych ugrupowań politycznych (głównie komunistami). Po tzw. nocy długich noży z 29 na 30 czerwca 1934, kiedy w wyniku walk wewnątrzpartyjnych wymordowano jej przywódców, straciła na znaczeniu na rzecz Schutzstaffel (SS). Od barwy umundurowania SA były zwane brunatnymi koszulami.
  Lębork (pierwotnie Łebno; kaszb. Lãbórg lub też Lãbórch, niem. Lauenburg) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim.
  Ueckermünde (pol. hist. Wkryujście, także Wkra) – miasto w Niemczech, położone w kraju Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald. Miasto jest położone nad Zalewem Szczecińskim, na północno-zachodnim skraju Puszczy Wkrzańskiej. Znajduje się tutaj jeden z niewielu w granicach obecnych Niemiec, Zamek Książąt Pomorskich (Schloß der Herzöge von Pommern). W mieście znajduje się także stacja końcowa linii kolejowej z Pasewalku.
  Gauleiter (niem. naczelnik okręgu) – tytuł paramilitarny, nadawany przywódcy NSDAP w danym okręgu partyjnym, np. organizacji kraju związkowego Turyngii czy miasta Wiedeń. Gauleiter miał w wielu wypadkach spory zakres władzy, podlegając wyłącznie centralnym władzom partii. Każdy Gauleiter III Rzeszy posiadał swojego zastępcę (Stellvertreter-Gauleiter), który w razie niemożności wykonywania obowiązków przez Gauleitera, obejmował jego stanowisko.
  Dowódca SS i Policji (niem. SS- und Polizeiführer, SSPF) – stanowisko w SS łączące się na zasadzie unii personalnej z dowodzeniem policją na tym samym obszarze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.