• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emil Kijewski

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Emil Kijewski (ur. 22 listopada 1911 w Hombruch - zm. 23 stycznia 1989 w Dortmundzie) – niemiecki kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.

  17. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1937 odbyły się w stolicy Danii - Kopenhadze, 23 sierpnia 1937 roku. Wyścig zawodowców ukończyło tylko ośmiu zawodników.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Emil Kijewski osiągnął w 1937 roku, kiedy zdobył srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w Kopenhadze. W zawodach tych wyprzedził go jedynie Belg Éloi Meulenberg, a trzecie miejsce zajął Szwajcar Paul Egli. Na rozgrywanych dwa lata wcześniej mistrzostwach świata w Florefe był dziesiąty w tej samej konkurencji. Ponadto był między innymi pierwszy w Rund um Berlin w latach 1933 i 1937 oraz Rund um Köln w latach 1935 i 1937, w 1934 roku wygrał Wurtemberger Tour, a w 1937 roku był wicemistrzem kraju w wyścigu ze startu wspólnego zawodowców. W latach 1936 i 1937 startował w Tour de France, ale nie kończył rywalizacji. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Jako zawodowiec startował w latach 1934-1943 oraz 1947-1950.

  Rund um Köln – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Niemczech, wokół miasta Kolonia, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour, początkowo zaliczany do kategorii 1.1, a od 2010 roku ma najwyższą po UCI ProTour kat. 1.HC.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • Éloi Meulenberg (ur. 22 września 1912 w Jumet - zm. 26 lutego 1989 tamże) – belgijski kolarz szosowy, złoty medalista mistrzostw świata.15. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1935 odbyły się w belgijskiej miejscowości Floreffe, 18 sierpnia 1935 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paul Egli (ur. 18 sierpnia 1911 w Dürnten - zm. 23 stycznia 1997 tamże) – szwajcarski kolarz szosowy i przełajowy, czterokrotny medalista mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.