• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emil Jannings

  Przeczytaj także...
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Dymisja – zwolnienie lub rezygnacja kogoś z zajmowanego stanowiska lub urzędu. Może być wyrażona na piśmie, które też nosi nazwę dymisji. Na ogół wiąże się z koniecznością powołania w rozsądnym czasie następcy po odejściu ze stanowiska osoby zdymisjonowanej.

  Emil Jannings właśc. Theodor Friedrich Emil Janenz (ur. 23 lipca 1884, zm. 3 stycznia 1950) – niemiecki aktor teatralny i filmowy, jedna z największych gwiazd kina niemieckiego. Jako pierwszy w historii odebrał statuetkę Oscara dla najlepszego aktora (1927/1928) za rolę w filmach Niepotrzebny człowiek (1927) i Ostatni rozkaz (1928).

  Monarcha – osoba będąca głową państwa w monarchii. Tytuł monarchy zazwyczaj jest dziedziczny (z wyjątkiem niektórych państw, np. Państwo Kościelne, Polska z XVI-XVIII w.) i dożywotni.Pierwsza gwiazda pojawiła się w 1960 dla Joanne Woodward, jedna z największych atrakcji turystycznych Hollywood. Wybrane spośród ok. 2400 osób posiadających gwiazdy na bulwarze Hollywood lub na Vine Street, wraz z nazwami miejsc w których się znajdują:

  Urodził się jako Theodor Friedrich Emil Janenz w Rorschach, Szwajcarii. Jego matka Margarethe Janenz była Niemką, a ojciec Emil Janenz Amerykaninem. Karierę zaczynał jako aktor teatralny, na ekranie debiutował w 1914 roku. Trafił do Hollywood. Nastanie filmu dźwiękowego sprowadziło go, ze względu na jego niemiecki akcent, z powrotem do Europy. U boku Marleny Dietrich zagrał w filmie Błękitny anioł, filmowanym równocześnie w języku angielskim i niemieckim (Der Blaue Engel). Uczestniczył w kilku pronazistowskich produkcjach, zyskując m.in. sympatię Goebbelsa. Związki z nazizmem przyczyniły się do końca jego kariery – po wojnie ukarano go zakazem występowania w filmach. Jannings przeszedł na emeryturę i spędził resztę życia na swojej farmie w Austrii, gdzie zmarł na raka wątroby.

  Otello (ang. Othello) – tragedia Williama Szekspira napisana prawdopodobnie ok. 1602-1604 r. Tytułowym bohaterem sztuki jest Maur, który żeni się z córką weneckiego senatora, Desdemoną; choć żona pozostaje mu wierna, Otello, za sprawą intryg, zaczyna podejrzewać ją o cudzołóstwo i daje się ogarnąć obsesyjnej zazdrości.Bracia Karamazow (ros. Братья Карамазовы) – ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego, uważana powszechnie za kulminację jego twórczości. Dostojewski spędził na pisaniu Braci Karamazow ponad dwa lata (lipiec 1878 - listopad 1880). Kolejne części utworu ukazywały się w czasopiśmie Russkij Wiestnik, oddzielne wydanie ujrzało światło dzienne w grudniu 1880 roku. W zamierzeniu powieść miała być częścią cyklu Żywot wielkiego grzesznika, a historia Aloszy kontynuowana. Dostojewski zmarł jednak niedługo po publikacji Braci Karamazow, więc dalsze losy bohaterów pozostały w sferze domniemań.

  Filmografia[]

 • 1914: Droga Ewa jako Paul Werner
 • 1918: Oczy mumii Ma jako Arab Radu
 • 1921: Bracia Karamazow jako Danton
 • 1922: Otello jako Otello
 • 1924: Portier z hotelu Atlantic jako Portier
 • 1927: Niepotrzebny człowiek jako August Schilling
 • 1929: Ostatni rozkaz jako Gen. Dorgołucki
 • 1930: Błękitny anioł jako Błękitny anioł
 • 1933: Żonaty monarcha jako Król Pausole
 • 1934: Czarny wieloryb jako Huller
 • 1935: Stary i młody król jako Król Frederick William I
 • 1937: Władca jako Matthias Clausen
 • 1941: Wujaszek Krüger jako Ohm Krüger
 • 1942: Dymisja jako Bismarck
 • 1945: Gdzie jest pan Belling? jako Eberhard Belling
 • Nagrody[]

 • 1929: Nagroda Akademii Filmowej w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy za rolę w filmach Niepotrzebny człowiek (1927) i Ostatni rozkaz (1928).
 • 1938: Puchar Volpi w kategorii najlepszy aktor za rolę w filmie Władca (1937).
 • 1960: Gwiazda na Hollywood Walk of Fame przy 1630 Vine Street za duży wkład w rozwój filmografii.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Emil Jannings w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Niepotrzebny człowiek (tur. Lüzumsuz Adam) – opowiadanie tureckiego pisarza Saita Faika Abasıyanıka, opublikowane w 1947 roku na łamach czasopisma literackiego Varlık. Utwór ten znalazł się następnie w wydanym w 1948 r. tomie opowiadań pod tym samym tytułem (Lüzumsuz Adam).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Portier z hotelu Atlantic (org. Der Letzte man) – niemiecki film niemy, w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua, oparty na scenariuszu Carla Mayera. Film powstał w 1924 roku. Opowiada o portierze z luksusowego hotelu, który z powodu wieku zostaje zdegradowany do pracy w toalecie, tym samym tracąc posadę, z której był dumny i która zyskiwała mu szacunek otoczenia. Portier z hotelu Atlantic uznawany jest za jeden z najwybitniejszych filmów kammerspielu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Marlene Dietrich, właśc. Marie Magdalene Dietrich (ur. 27 grudnia 1901, zm. 6 maja 1992) – niemiecka aktorka i piosenkarka, obywatelka amerykańska.
  Wujaszek Krüger (niem. Ohm Krüger) – niemiecki film propagandowy z 1941 r. opowiadający o życiu Paula Krügera podczas wojny burskiej.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.