• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emil Doepler

  Przeczytaj także...
  Ludwig Sütterlin (ur. 15 lipca 1865 w Lahr/Schwarzwald, zm. 20 listopada 1917 w Berlinie) – niemiecki grafik i pedagog, twórca pisma ręcznego noszącego jego nazwisko, tzw. Sütterlinschrift, które przez wiele lat służyło w niemieckich szkołach jako pismo dla najmłodszych uczniów.Herb Niemiec przedstawia czarnego orła z czerwonym dziobem i szponami tegoż koloru, na złotej tarczy. Skrzydła orła uniesione są do wysokości głowy, jednocześnie mając skierowane w dół lotki.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Emil Döpler

  Emil Döpler zwany „młodszym” (ur. 29 października 1855 w Monachium, zm. 21 grudnia 1922 w Berlinie) – niemiecki grafik użytkowy, heraldyk i nauczyciel. Był synem profesora Karla Emila Döplera zwanego „starszym” (1824–1905).

  Początkowo uczył się malarstwa pod kierunkiem ojca. W latach 1870-1873 studiował w Szkole Rzemiosła Artystycznego w Berlinie-Charlottenburgu. Od roku 1873 pracował samodzielnie jako ilustrator. W latach 1876-1877 kontynuował studia na berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1881 został powołany na stanowisko nauczyciela w Muzeum Rezmiosła Artystycznego w Berlinie. W roku 1889 otrzymał tytuł profesora w szkole przy tymże muzeum. Do jego uczniów należał m.in. grafik Ludwig Sütterlin

  Essen – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Pełni funkcję portu nad Ruhrą i nad Kanałem Ren-Herne. Essen jest dziewiątym pod względem liczby ludności miastem w Niemczech. Siedziba biskupstwa rzymskokatolickiego założonego w 1958 r. Od roku 1972 miasto uniwersyteckie. W roku 2010 Essen wraz z sąsiednimi miastami pod nazwą RUHR.2010 było Europejską Stolicą Kultury.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  W roku 1887 zaprojektował herb miasta Essen. Döpler zaprojektował herb Niemiec używany w latach 1919-1928 i od 1949. W roku 1919 zaprojektował godło państwowe Republiki Weimarskiej.

  Linki zewnętrzne[]

 • Obrazy Döplera • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.