Emhyr var Emreis
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).Czas pogardy – powieść z gatunku fantasy, napisana przez Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 1995. Jest drugą z pięciu części sagi o wiedźminie tego autora.
Lista postaci ze świata wiedźmina – artykuł o charakterze zbiorczym dotyczący postaci fikcyjnych będących częścią świata wiedźmina wymyślonego przez Andrzeja Sapkowskiego.
Kompania wiedźmina[ | edytuj kod]
Kompania wiedźmina – grupa postaci, która z Geraltem na czele wyruszyła w podróż, by odnaleźć lub pomścić Ciri.
Oprócz wiedźmina w skład grupy wchodzili: jego przyjaciel bard Jaskier (Julian Alfred Pankratz wicehrabia de Lettenhove), łuczniczka Milva (Maria Barring), wampir Regis (Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy), nilfgaardzki zdrajca skazany na śmierć Cahir oraz rozbójniczka, którą Geralt uratował przed powieszeniem – Angoulême.
Jaskier w połowie drogi zostaje ze swą ukochaną (księżną Anną Henriettą) na zamku Beauclair w Toussaint. To ratuje go przed śmiercią na zamku Stygga, w którym poległa reszta towarzyszy wiedźmina. Cahir ginie z rąk Leo Bonharta, Milva zostaje postrzelona z łuku, Angouleme zostaje dźgnięta sulicą, wykrwawia się na rękach Ciri, Regis zostaje rozerwany i stopiony przez maga Vilgefortza.
Geralt z Rivii[ | edytuj kod]
Jaskier[ | edytuj kod]
Cahir aep Ceallach[ | edytuj kod]
Cahir Mawr Dyffryn aep Ceallach był młodym grafem pochodzącym z Vicovaro. Jego matką była Mawr, ojcem Ceallach, był prawnukiem Dyffryna.
Cahir został wyszkolony i służył dzięki znajomości języka wspólnego – znał go dzięki matce – w wywiadzie Nilfgaardu. Podczas najazdu na Cintrę udało mu się zabrać z pola walki i uprowadzić Ciri, jednak dziewczynka uciekła od niego. Cahir, za niewykonanie rozkazu dostarczenia jej cesarzowi Emhyrowi var Emreisowi został skazany na wieloletnie więzienie. Od tego momentu stał się jednak postacią z koszmaru Ciri, rycerzem w hełmie ze skrzydłami ptaka.
Po kilku latach Cahir, jako osoba znająca wygląd Ciri, został wysłany przez cesarza Emhyra na wyspę Thanedd w celu ponownego uprowadzenia dziewczyny. Po raz kolejny nie wywiązał się z tego zadania, został także raniony przez Ciri w walce. Od tej pory był ścigany przez wywiad Nilfgaardu. Został przypadkowo uwolniony przez Milvę i Geralta z Rivii podczas przekazania go w ręce wywiadu nilfgaardzkiego. Dołączył do początkowo niechętnej mu drużyny Geralta, mającej na celu uratowanie Ciri, ponieważ kochał ją od kiedy zobaczył ją po raz pierwszy, w płonącej Cintrze. Chciał odkupić swe winy, przeprosić księżniczkę i błagać ją o wybaczenie. Jak z czasem wyznaje Geraltowi, pokochał nie dziecko, ale piękną, młodą dziewczynę z wytatuowaną różą w pachwinie, którą widywał w snach i wizjach – czyli taką Ciri, jaką stała się po przystąpieniu do bandy Szczurów.
Cahir zginął podczas ataku na cytadelę Stygga, siedzibę czarodzieja Vilgefortza, z ręki Bonharta, notabene usiłując ochronić Ciri.
W serialu Wiedźmin Netfliksa w rolę Cahira wcielił się Eamon Farren.
Emiel Regis[ | edytuj kod]
Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy był cyrulikiem i jednym z 1200 wampirów wyższych, miał 428 lat według ludzkiej rachuby czasu, zaś 642 lata według rachuby elfów. Był on potomkiem rozbitków uwięzionych w świecie ludzi i innych nacji podczas Koniunkcji Sfer. Po nieudanym ataku na wioskę ludzi w poszukiwaniu świeżej krwi, został złapany i poćwiartowany przez chłopów, oblany wodą święconą, pozbawiony głowy i zakopany w ziemi na 50 lat. W tym czasie jego ciało zregenerowało się. Po tym wydarzeniu przestał pić krew (krew działała na wampiry tak jak napoje alkoholowe na ludzi – wzmacniała charyzmę, odwagę, sprawiała, że wampir czuł się silniejszy; nie jest wcale potrzebna do przetrwania, jak uważają niektórzy). Spotkał Geralta na elfim cmentarzu zwanym Fen Carn, po czym przyłączył się do drużyny wiedźmina, by uratować Ciri. W powieści Pani Jeziora ginie zostając wtopiony w kolumnę podczas walki z czarnoksiężnikiem Vilgefortzem, gdy ratuje Yennefer w trakcie szturmu na zamek Stygga.
Regis pojawia się w dodatku do gry komputerowej Wiedźmin 3: Dziki Gon, okazuje się, że dzięki krwi wampira Dettlaffa zdołał się zregenerować. Został uznany za jedną z najlepszych postaci gry przez miesięcznik PC Gamer.
Milva[ | edytuj kod]
Maria Barring, czyli Milva (przez elfów nazywana Sor'ca czyli Siostra) była łuczniczką pochodzącą z wsi w Górnym Sodden.
MIlva pochodziła z rodziny myśliwych i została nauczona strzeleckiego rzemiosła przez ojca. Uciekła jedank z domu z powodu ojczyma i podróżując przez świat wpadła w pułapkę w lesie Brokilon. Zawarła pakt z Eithné z Brokilonu, na mocy którego została uwolniona. Przeprowadzała rozbite komanda Scoia'tael przez rzekę Wstążkę oraz jako sabotażystka prowadziła karne ekspedycje ludzi na Brokilon, wprost w zasadzki przygotowane przez driady.
Na prośbę Geralta leczącego rany (po rebelii czarodziejów na Thanedd) w Brokilonie opuszczała las driad i zasięgała informacji o sytuacji politycznej na świecie. Będąc świadoma nieuniknionej interwencji Nilfgaardu w Brugge, ruszyła za wiedźminem i Jaskrem, ratując ich podczas starcia z wysłannikami Vattiera de Rideux spotykającymi się z havekarami (przemytnikami). Postanowiła prowadzić Geralta oraz Jaskra przez Brugge.
Nad Chotlą, gdy dołączył do nich Regis, sama już nie wiedziała z jakiego powodu podróżuje z wiedźminem. Gdy wszyscy zostali rozbici w wyniku nilfgaardzkiego ataku na obóz uchodźców, Milva dzielnie walczyła o odzyskanie koni kompanii z chłopskimi uciekinierami. Wówczas to z opresji uratował ją Cahir. Nad Jarugą, gdzie „oficjalnie” sformowała się wiedźmińska kompania, Milva postanowiła towarzyszyć Geraltowi, aż do skutku – czyli odnalezienia i oswobodzenia Ciri. Wkrótce wydało się jednak, że jest w ciąży – z elfem, z którym spędziła noc w obliczu niebezpieczeństwa pozbawienia życia ze strony pogoni ścigającej ich aż do Wstążki.
Milva poroniła po bitwie o Most na Jarudze. Zaopiekował się nią Regis oraz medycy z korpusu królowej Meve, do którego dołączyli po bitwie. Gdy wyzdrowiała, wiedźmińska kompania zdezerterowała z lyrijskiej armii i ruszyła na południe. Milva zakończyła swą żałobę po dziecku w symboliczny sposób – ścięła warkocz tuż przy karku. Podróżowała z wiedźminem dalej na południe, gdzie podczas jesiennego Ekwinokcjum rozdzieliła walczących Geralta i Cahira. Walczyła wraz z nimi ze sługusami Słowika i Schirrú – wysłannika Vilgefortza, na rubieżach Toussaint oraz w Caed Myrkwid – gdzie drużyna została schwytana przez Dębostwora i znalazła w końcu poszukiwanych druidów. W Toussaint, podobnie jak reszta drużyny, odczuwała zgnuśnienie i nieróbstwo.
Wzięła udział w szturmie wiedźmińskiej kompanii na Styggę – cytadelę Vilgefortza. Tam, osłaniając drogę drużynie przed ostrzałem wrogich łuczników, została śmiertelnie postrzelona przez łucznika z armii Skellena. Umarła jako pierwsza z kompanii na rękach Geralta i Cahira.
W Starszej Mowie „Milva” oznacza kanię.
Angoulême[ | edytuj kod]
Angoulême pochodziła z Cintry. Była córką jednej z tamtejszych szlachcianek.
Sigismund Dijkstra[ | edytuj kod]
Sigismund Dijkstra to szef wywiadu króla Vizimira z Redanii.
| edytuj kod]
Szpiedzy Dijkstry i Filippy Eilhart tropią Jaskra w Oxenfurcie. Dijkstra wypytuje Jaskra o Geralta z Rivii i Ciri, gdy ten jednak zaprzecza, jakoby cokolwiek było mu na ten temat wiadome i powtarza Dijkstrze „oficjalną wersję” o śmierci Lwiątka z Cintry, ten puszcza poetę wolno.
| edytuj kod]
Dijkstra uczestniczy w puczu po uroczystym bankiecie na zjeździe czarodziejów na Wyspie Thanedd, który ma za zadanie oczyścić środowisko magów ze szpiegów Cesarza Nilfgaardu. Główni podejrzani – członkowie Kapituły, Vilgefortz z Roggeveen, Artaud Terranova, Francesca Findabair – zostają aresztowani i zakuci w kajdany wykonane z dwimerytu, który uniemożliwia noszącemu je korzystanie z magii, a w wypadku usiłowania rzucenia czaru, wywołuje odruchy wymiotne. Geralt, który napatoczył się do holu, w którym w tym czasie Dijkstra wraz z Redańczykami i czarodziejką Keirą Metz aresztował Artauda Terranovę. Dijkstra zaprowadził wiedźmina do Filippy Eilhart, która zadecydowała, że szpieg ma zabrać Geralta do Loxii, gdzie po akcji udali się Redańczycy, skąd potem mieli zaokrętować na statek zwany „Spada”. Na trakcie ku Loxii Dijkstra ujawnia wiedźminowi powód, dla którego go uratował. Chce, żeby Geralt wyciągnął z Aretuzy Ciri. Wyjaśnia, że nie zrobił tego sam, obawiając się skandalu (wspomina, że „dwanaście dziewcząt z pierwszych rodów Redanii” uczy się w szkole) oraz że rektorka Aretuzy, Margarita Laux-Antille nie wydała by mu księżniczki, a Geraltowi wyda z pewnością. Na pytanie, czemu miałby to robić, szpieg odpowiada wiedźminowi, że zabierze Ciri do Tretogoru, pod opiekę Vizimira. Tłumaczy, że plany Czterech Królów zmieniły się znacznie względem Lwiątka i że jej znaczenie dla polityki Nordlingów znacznie wzrosło (wcześniej chciano ją zabić, by Cesarz Nilfgaardu nie mógł jej poślubić). Informuje też, że o tym planie nie wie Filippa Eilhart, bo Dijkstra działa teraz z osobistego rozkazu króla. „Riv” zaczął walczyć z Redańczykami, podczas walki zjawił się Jaskier, niosąc miecz wiedźmina. Wiedźmin wykręcił szpiegowi nogę w kostce, by ten nie mógł go ścigać i zbiegł wraz z poetą.
| edytuj kod]
W Chrzcie ognia Dijkstra odnajduje kryjówkę Vilgefortza, ale okazuje się, że nie ma w niej Ciri. Wspomniany jest też fort, w którym wywiad Redanii trzyma specjalnych więźniów – nieludzi oraz Nilfgaardczyków, którzy bez wyjątków giną na stryczku.
| edytuj kod]
W „Pani Jeziora” opisany jest atak na Dijkstrę przez grupę zabójców. Wcześniejsza rozmowa Dijkstry z Filippą Eilhart w czasie defilady zwycięstwa oraz późniejsze wyznanie Dijkstry w rozmowie z Reuvenem („powiedziałem jedno słowo za dużo niewłaściwej osobie”) wskazuje, iż zabójcy zostali nasłani przez Filippę po tym, jak Dikstra w czasie defilady nieopatrznie zdradził jej, iż wie, że to Filippa stała za zamachem na króla Vizimira. Ponieważ Dijkstra spodziewał się ataku zabójców, udaje mu się umknąć, natomiast zabójcy spotykają jego sekretarza Oriego Reuvena. Prowadzona jest też rozmowa pomiędzy Boreasem Munem, pewnym pielgrzymem oraz elfem (prawdopodobnie Faoiltarną). W pewnym momencie, pielgrzym przedstawia się jako Sigi Reuven. Jest to aluzja do imienia Dijkstry i nazwiska Oriego, sugerująca, że szpieg by uciec przed śmiercią połączył swoje nazwisko z nazwiskiem sekretarza i umknął za granice krajów Nordlingów. Na to, iż pielgrzymem był Dijkstra, wskazuje również jego wyznanie iż spóźnił się na defiladę zorganizowaną po podpisaniu pokoju Cintryjskiego (Dijkstra się spóźnił) oraz wiedza pielgrzyma o szczegółach rokowań, poprzedzających podpisanie tego pokoju.
poza „Sagą o Wiedźminie”[ | edytuj kod]
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]