• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emanuel Rostworowski  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Witold Kula (ur. 18 kwietnia 1916, zm. 12 lutego 1988) – polski historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Marksistowskiego Zrzeszenia Historyków. Witold Kula był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.Starszy szeregowy (do 1977 r. starszy szeregowiec) – najwyższy stopień w korpusie szeregowych w Wojsku Polskim. Obecnie żeby go posiadać trzeba m.in. mieć ukończone przynajmniej gimnazjum i posiadać przygotowanie zawodowe, np. zasadniczą szkołę zawodową, odbytą zasadniczą służbę wojskową w pełnym wymiarze (są wyjątki zwalniające z tego obowiązku), przejść testy sprawnościowe i psychologiczne, być osobą niekaraną.

  Emanuel Mateusz Rostworowski (ur. 8 stycznia 1923 w Krakowie, zm. 8 października 1989 tamże) – polski historyk, profesor, członek Polskiej Akademii Nauk.

  Wywód genealogiczny[ | edytuj kod]


  II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, dawniej Państwowe III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego – szkoła średnia działająca w Krakowie od 1883 roku.Celina Bobińska-Wolska (ur. 1913, zm. 1997) – polska historyk dziejów nowożytnych i działaczka komunistyczna. W 1918 wyjechała wraz z matką Heleną Bobińską do Moskwy, gdzie przebywał jej ojciec Stanisław Bobiński (jej wujem był Julian Brun a siostrą cioteczną Celina Budzyńska. Studia wyższe ukończyła w Moskwie w 1937. Do 1940 pracowała jako nauczycielka., następnie jako aspirant na Uniwersytecie Moskiewskim. W 1945 została kandydatem nauk historycznych (promotor Władimir Piczeta). Do Polski wróciła w 1945. Pracowała jako publicysta, redaktor i wykładowca w Centralnej Szkole Partyjnej. Od 1950 kierownik Katedry Historii Polski UJ. Profesor nadzwyczajny od 1954, profesor zwyczajny - 1961. W latach 1952-1968 kierownik Pracowni Badań Agrarnych w Instytucie Historii PAN. Jej mężem był Władysław Wolski minister administracji publicznej w rządzie Józefa Cyrankiewicza. Jego działalność i powiązania z radzieckimi służbami bezpieczeństwa spowodowały w 1950 usunięcie ze stanowisk państwowych i partyjnych za intrygi przeciwko kierownictwu PZPR. Doprowadziło to odsunięcia Bobińskiej od wpływu na kształtowanie nauk historycznych i odsunięcie jej poprzez wysłanie wraz z mężem do Krakowa w maju 1950. Była prezesem Marksistowskiego Zrzeszenia Historyków.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:
  Docent (niem. Dozent od łac. doceo – uczę) – stanowisko w szkołach wyższych i instytutach naukowych dla pracowników dydaktycznych.
  Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Karol Hubert Rostworowski herbu Nałęcz (ur. 3 listopada 1877 w Rybnej, zm. 4 lutego 1938 w Krakowie) – polski dramaturg i poeta, muzyk; publicysta, stronnik Obozu Wielkiej Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.767 sek.