• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elwira Seroczyńska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Robotniczy Klub Sportowy „Sarmata” Warszawa – jeden z najstarszych klubów sportowych Warszawy, działający na Woli. Obecnie korzysta z obiektów sportowych zlokalizowanych w Zielonkach-Parcele.Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.

  Elwira Seroczyńska, z domu Potapowicz (ur. 1 maja 1931 w Wilnie, zm. 24 grudnia 2004 w Londynie) – polska łyżwiarka szybka, olimpijka, wielokrotna mistrzyni Polski, zdobywczyni srebrnego medalu na igrzyskach w Squaw Valley 1960 i zdobywczyni tzw. małego mistrzostwa świata z Imatry 1962. Zawodniczka Stali Elbląg, Stali FSO Warszawa i Sarmaty Warszawa, później trenerka.

  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Przegląd Sportowy – najstarszy polski dziennik sportowy, założony – jako tygodnik – w maju 1921 w Krakowie. Jego pierwszy numer ukazał się w sobotę 21 maja 1921.

  Córka Stanisława i Heleny Monkiewicz, z wykształcenia technik ekonomista, absolwentka Państwowego Liceum Administracyjno-Gospodarczego w Elblągu (1951) i warszawskiego AWF (1972), gdzie otrzymała tytuł magistra. W 1955 wyszła za łyżwiarza z Elbląga, Jacka Seroczyńskiego, z którym później się rozwiodła. Mieli syna Dariusza (ur. 1958), absolwenta Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.Polscy olimpijczycy – grupa sportowców reprezentująca Polskę na igrzyskach olimpijskich zarówno na letnich (od igrzysk w Paryżu w 1924) jak i zimowych (od igrzysk w Chamonix w 1924).

  Jej rekordy życiowe to 46,80 na 500 m, 1:39,20 na 1000 m, 2:25,70 na 1500 m, 8:11,10 na 3000 m i 10:35,40 na 5000 m. Zasłużona Mistrzyni Sportu, odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Spis treści

 • 1 Przebieg kariery
 • 1.1 Igrzyska olimpijskie w Squaw Valley
 • 1.2 Późniejsze sezony
 • 2 Po zakończeniu kariery
 • 3 Osiągnięcia
 • 3.1 Igrzyska olimpijskie
 • 3.2 Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju
 • 3.3 Sukcesy krajowe
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne
 • Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Jekaterynburg (ros. Екатеринбург, Jekatierinburg) – miasto w azjatyckiej części Rosji położone pod stokami Uralu, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Iset. W latach 1924-1991 nosiło nazwę Swierdłowsk (ros. Свердловск) na cześć bolszewickiego przywódcy Jakowa Swierdłowa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  20. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju kobiet odbyły się w dniach 17 - 18 lutego 1962 roku w fińskiej Imatrze. Zawodniczki startowały na naturalnym lodowisku na Vuoksenniska Jäärata po raz drugi (wcześniej w 1957). Łyżwiarki startowały na czterech dystansach: 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m. Po raz trzeci złoto zdobyła panczenistka radziecka, Inga Woronina-Artamonowa. O tym, które miejsca zajmowały zawodniczki decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 3000 m awansowała najlepsza 16 po 3 dystansach.
  Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.
  Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbywają się co roku pod patronatem Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w Amsterdamie w 1889 roku.
  Stanisława Pietruszczak-Wąchała (ur. 8 maja 1953 w Tomaszowie Mazowieckim) – polska panczenistka, trenerka, olimpijka z Innsbrucku 1976.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Suderwa (lit. Sudervė) - wieś w rejonie wileńskim okręgu wileńskiego na Litwie. Siedziba gminy Suderwa. W Suderwie znajduje się Kościół Świętej Trójcy z 1802 oraz dwór należący w okresie międzywojennym do Mariana Zdziechowskiego. Obecnie znajduje się w nim szkoła podstawowa jego imienia zlokalizowana przy ulicy Zdziechowskiego 1 (M. Zdziechovskio gatvė 1). W szkole znajduje się izba pamiątek po Marianie Zdziechowskim. W 2003 Czesława Stupienko, starościna gminy suderwskiej została ukarana grzywną 450 litów za powieszenie na ulicach Suderwy nazw ulicy w języku litewskim oraz polskim. Grzywna została jednak anulowana .
  Imatra – miasto i gmina w południowo-wschodniej Finlandii, w regionie Karelia Południowa, nad rzeką Vuoksi, w pobliżu południowo-wschodniego brzegu jeziora Saimaa i granicy z Rosją. Założone zostało w 1948 roku, w 1971 otrzymało prawa miejskie. Dziś zajmuje 191,28 km² powierzchni, z czego 36,29 km² stanowi woda. Zamieszkana przez 28 493 osoby (2011), co daje gęstość zaludnienia 183,8 os/km². Imatra znajduje się 7 km od leżącego po drugiej strony granicy Swietogorska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.