• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elwira

  Przeczytaj także...
  Gimnastyka sportowa (ang. artistic gymnastics, łac. gymnos – nagi) – jedna z odmian gimnastyki, z tradycjami sięgającymi starożytności. Gimnastycy sportowi wykonują, na różnych przyrządach gimnastycznych, krótkie układy ćwiczeń (trwające mniej więcej od 30 do 90 sekund a przy skokach przez stół gimnastyczny jeszcze krócej). Sport ten zarządzany jest przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną, która określa zasady punktacji i reguluje wszystkie sprawy związane z międzynarodowym współzawodnictwem elity zawodników gimnastyki sportowej. W poszczególnych krajach sprawy związane z tym sportem regulują krajowe związki sportowe. Gimnastyka sportowa jest popularnym sportem widowiskowym szczególnie podczas letnich igrzysk olimpijskich i podczas wielu innych imprez współzawodnictwa sportowego.Eleonora – imię żeńskie nieustalonego pochodzenia; być może hebrajskiego (może od el – "Bóg" oraz or – "światło"; czyli "Bóg mi światłem"), arabskiego lub greckiego (od eleo – "lituję się")).
  Elwira Kucharska - polska prawniczka i dyplomata, b. konsul generalny RP w Brukseli. Absolwentka prawa, przez większość kariery zawodowej pracowała jako urzędnik państwowy (w tym członek korpusu służby cywilnej) i konsultantka organizacji systemu ONZ. Od sierpnia 2010 zajmuje stanowisko dyrektora Departamentu Kadr w NBP.

  Elwiraimię żeńskie o niepewnej etymologii. Na ogół przypisywane jest jej pochodzenie z gockiego i znaczenie „prawdziwie szlachetna”, ale mogłoby też oznaczać „opiekunka wszystkich”. Według najnowszych publikacji naukowych imię to wywodzi się jednak z języka arabskiego, a przedostało się do Polski za pośrednictwem języka hiszpańskiego, podobnie jak Eleonora.

  25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni. Język gocki – wymarły język wschodniogermański, który był używany przez germańskie plemię Gotów. Jest on znany głównie dzięki tłumaczeniu Biblii dokonanego przez biskupa Wulfilę w IV wieku n.e.

  Elwira imieniny obchodzi: 25 sierpnia i 21 listopada.

  Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Elwir.

  Znane osoby noszące imię Elwira:

 • Elvira Berend – luksemburska szachistka
 • Elvira Diamanti – albańska aktorka
 • Elvira Godeanu – rumuńska aktorka teatralna i filmowa
 • Elwira Kamińska – polska choreografka, pedagog, współtwórczyni Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
 • Elwira Kucharska – prawniczka, dyplomata
 • Elwira Marszałkowska-Krześ – prawniczka, nauczycielka akademicka
 • Elvira Notari – włoska scenarzystka, reżyserka i producentka
 • Elwira Miriam Psorulla – współzałożycielka apostolatu chorych i stowarzyszeń katolickich
 • Elwira Ozolina – łotewska lekkoatletka, oszczepniczka
 • Elwira Saadi – radziecka gimnastyczka, dwukrotna medalistka olimpijska
 • Elwira Seroczyńska – polska łyżwiarka szybka
 • Elwira Todua – rosyjska sportsmenka, bramkarka w żeńskiej reprezentacji piłki nożnej
 • Elwira Żmudzka – geografka, nauczycielka akademicka, specjalistka z zakresu klimatologii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maria Malec, Obce imiona świeckie, ich motywacje [w:] Słowiańska onomastyka, encyklopedia t. I, Warszawa-Kraków 2002, Towarzystwo Naukowe Warszawskie ​ISBN 978-83-907328-7-9
  2. Jan Grzenia, Słownik imion, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 2002, ISBN 83-01-13741-X, OCLC 830306364.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bogdan Kupis, Nasze imiona, Warszawa 1991, s. 90.
 • Słownik imion, opracowały Wanda Janowska, Aldona Skarbek, Bronisława Zbijowska i Janina Zbiniowska, wyd. 2 popr., Wrocław – Warszawa – Kraków 1991: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, s. 82.
 • Elvira Miriam Psorulla – współzałożycielka apostolatu chorych i katolickich stowarzyszeń: "Cichych Pracowników Krzyża" i "Centrum Ochotników Cierpienia"; inicjatorka i promotorka idei budowy Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie (Polska).21 listopada jest 325. (w latach przestępnych 326.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 40 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Elvīra Ozoliņa-Lūsis (ur. 8 października 1939 w Leningradzie) – łotewska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem, która reprezentowała Związek Radziecki.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Elwira Seroczyńska, z domu Potapowicz (ur. 1 maja 1931 w Wilnie, zm. 24 grudnia 2004 w Londynie), polska łyżwiarka szybka, wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni świata.
  Elwira Todua (ros. Эльвира Зурабовна Тодуа, ur. 31 stycznia 1986 w Tkwarczeli) – rosyjska piłkarka grająca na pozycji bramkarza, zawodniczka krasnoarmiejskiej Rossijanki i reprezentacji Rosji, uczestniczka Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet 2009.
  Jan Bogusław Grzenia (ur. 1962) – polski językoznawca, autor licznych słowników, doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w problematyce języka w Internecie, językoznawstwie polonistycznym, kulturze języka, onomastyce i stylistyce; również wydawca.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.