• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elvira Diamanti

  Przeczytaj także...
  Baśń z przeszłości (tytuł oryginalny: Përrallë nga e kaluara) – albański film fabularny z roku 1987 w reżyserii Dhimitra Anagnostiego, na motywach powieści Andona-Zako Çajupiego – 14 vjeç dhëndërr (14-letni pan młody).Teatr Narodowy w Tiranie (alb.: Teatri Kombëtar) – narodowa scena Albanii, znajdująca się w dawnym budynku Kinoteatru Kosowa, wzniesionego w 1939 w Tiranie.
  Wolność albo śmierć (tyt.oryg. Liri a vdekje) – albański film fabularny z roku 1979 w reżyserii Kristaqa Mitro i Ibrahima Muçy, na podstawie powieści Sterjo Spasse - Ja vdekje, ja liri.

  Elvira Diamanti - (ur. 30 listopada 1962 r. we Wlorze) - albańska aktorka, siostra reżyserki Diany Diamanti.

  W 1986 ukończyła studia w Instytucie Sztuk w Tiranie, na wydziale dramatu. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Teatrze Ludowym (alb. Teatri Popullor) w Tiranie, z którym była związana do roku 2000. Na scenie tej zagrała ponad 20 rol, z których najwyżej oceniana była tytułowa rola w dramacie Kto przyprowadził Doruntinę? (na podstawie powieści Ismaila Kadare). Ze sceny narodowej trafiła do Teatru Lalkowego (alb. Teatri e Kukullave), obejmując w roku 2000 stanowisko dyrektora tego zespołu.

  Język albański (alb. Gjuha shqipe) – język indoeuropejski z grupy satem, którym posługuje się ok. 6,2 mln Albańczyków zamieszkujących Albanię (3,6 mln), Kosowo (1,7 mln), Macedonię (450 tys.), a także Włochy (Arboresze) i Grecję (Arwanici). W Albanii, Kosowie i Macedonii posiada on status języka urzędowego.Wlora (alb. Vlorë, Vlora; wł. Valona, gr. Βαλόνα) – miasto w Albanii na wybrzeżu Adriatyku. Liczba mieszkańców około 125 tysięcy. Stolica okręgu i obwodu Wlory.

  W filmie zadebiutowała w roku 1979. Wystąpiła w 15 filmach fabularnych. Za rolę Marigo w filmie Perralle nga e kaluara została wyróżniona na VIII Festiwalu Filmu Albańskiego w 1989.

  W latach 2008-2010 pełniła funkcję szefa protokołu przy Prezydencie Republiki Albanii. Od 2010 kieruje Albańskim Państwowym Archiwum Filmowym i prowadzi wykłady w Akademii Sztuk w Tiranie oraz w Akademii Filmowej Marubi. W życiu prywatnym jest mężatką (mąż Drin Baboçi), ma dwóch synów.

  Uniwersytet Sztuk w Tiranie (alb. Universiteti e Arteve) powstał w 1966. Jest najważniejszą uczelnią artystyczną Albanii.My i Lenin (tytuł oryginalny: Ne dhe Lenini) – albańsko–włosko–macedoński film fabularny z roku 2009 w reżyserii Saimira Kumbaro, na motywach dramatu Streha e te harruarve Ruzhdi Pulahy.

  Role filmowe[]

 • 1979: Liri a vdekje jako żona Çerçiza Topullego
 • 1979: Radiostacioni jako partyzancka łączniczka
 • 1980: Nje shoqe nga fshati jako Lulja
 • 1981: Ne prag te lirise jako Arta
 • 1982: Skoket jako Teuta
 • 1985: Dasma e shtyre jako Bora
 • 1987: Perralle nga e kaluara jako Marigo
 • 1989: Muri i gjallë (Żywy mur) jako Tuta
 • 1985: Te shoh në sy jako Diana
 • 1990: Nje djale dhe nje vajze
 • 1998: Dasma e Sakos jako Mukadesi, żona Sako
 • 2009: Ne dhe Lenini jako dyrektorka
 • 2013: Ada jako Zana
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Abaz Hoxha: Enciklopedia e kinematografise shqiptare. Autore & vepra. Tirana: Toena, 2002. ISBN 99927-1-555-3. (alb.)
 • Flori Slatina: 60 vjet Teatri Kombetar 1945-2005. Tirana: 2005. ISBN 99943-715-9-2. (alb.)
 • Elvira Diamanti w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Wywiad z aktorką
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców) położone nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest to największy ośrodek przemysłowy i centrum kulturalne kraju.Protokół dyplomatyczny określa reguły postępowania i zachowania dyplomaty, normy obowiązujące w kontaktach urzędowych z władzami państwa akredytacji, jak również we wzajemnych stosunkach między placówkami dyplomatycznymi innych państw w danej stolicy. Protokół dyplomatyczny reguluje także wzajemne kontakty osób reprezentujących dane państwo, jak również instytucji i urzędów. Jest elementem międzynarodowej dyplomacji i kurtuazji. Jego nazwa wiąże się z kongresem wiedeńskim 1815 roku. Aby uniknąć w czasie jego trwania nieporozumień (zwłaszcza związanych z domniemaną potęgą czy wielkością reprezentowanego państwa) i wprowadzić ład na towarzyszących kongresowi przyjęciach i spotkaniach, ustalono zasady pierwszeństwa uczestników związane z kolejnością przybycia na Kongres, a by uniknąć pomyłek - po raz pierwszy w historii je zaprotokołowano.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ada – albański film fabularny z roku 2013 w reżyserii Jamie Donoughue i Spartaka Pecaniego na podstawie powieści Fatosa Kongolego Te porta e Shën Pjetrit (U bram Świętego Piotra).
  Zobaczyć na własne oczy (tytuł oryginalny: Të shoh në sy) – albański film fabularny z roku 1986 w reżyserii Mevlana Shanaja.
  Kto przyprowadził Doruntinę? (alb. Kush e solli Doruntinën) – powieść albańskiego pisarza Ismaila Kadare. Po raz pierwszy została wydana w roku 1979. Polski przekład powieści, dokonany z języka francuskiego przez Annę Laurent i wydany w 1991 r., był trzecim przekładem powieści Kadarego na język polski.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  U progu wolności (tyt.oryg. Në prag të lirisë) – albański film fabularny z roku 1981 w reżyserii Kristaqa Mitro i Ibrahima Muçaja.
  Radiostacja (tyt.oryg. Radiostacioni) – albański film fabularny z roku 1979 w reżyserii Rikarda Ljarji, na podstawie powieści Nëntori i një kryeqyteti Ismaila Kadare.
  Albania (alb. Shqipëria), Republika Albanii (alb. Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km. Graniczy z:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.