• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elsevier

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Scopus to naukowa baza danych, prowadzona przez wydawnictwo Elsevier, zawierająca abstrakty (streszczenia) artykułów z 16 000 czasopism naukowych z dziedziny nauk przyrodniczych, inżynieryjnych, medycznych oraz społecznych. Została ona utworzona na bazie wirtualnej biblioteki o nazwie ScienceDirect.
  Logo wydawnictwa

  Elsevier – jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią grupy Reed Elsevier i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.

  Stop Online Piracy Act (SOPA), H.R. 3261 – kontrowersyjny projekt ustawy w Stanach Zjednoczonych. Ustawa pozwalałaby Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i właścicielom praw autorskich na uzyskiwanie nakazów sądowych przeciwko właścicielom stron internetowych oskarżonym o łamanie lub pozwalanie na łamanie praw autorskich.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Dzisiejsza firma[]

  Współczesne przedsiębiorstwo Elsevier powstało w Rotterdamie w 1880 roku. Nazwa przedsiębiorstwa nawiązuje do historycznego Domu Elzevirów, choć między domem Elzevirów a współczesnym przedsiębiorstwem nie ma żadnej bezpośredniej ciągłości. Czołowe publikacje wydawnictwa to m.in. czasopisma The Lancet, Cell i grupa Tetrahedron (Tetrahedron, Tetrahedron Letters i Tetrahedron Asymmetry), a także biblioteka on-line ScienceDirect, naukowa baza danych Scopus oraz wyszukiwarka publikacji naukowych Scirus.

  PROTECT IP Act (PIPA; Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act of 2011; United States Senate Bill S.968) – projekt ustawy w Senacie Stanów Zjednoczonych, mający na celu dać rządowi i właścicielom praw autorskich dodatkowe narzędzia blokowania "zbójeckich stron oferujących podrobione i łamiące prawo autorskie towary", zwłaszcza stron zarejestrowanych poza Stanami Zjednoczonymi.The Lancet – recenzowane naukowe czasopismo medyczne, jedno z najdłużej wydawanych tego typu czasopism na świecie. The Lancet jest tygodnikiem, wydawcą jest Elsevier, część grupy Reed Elsevier. Czasopismo zaczął wydawać w 1823 roku Thomas Wakley. Obecnie redaktorem naczelnym pisma jest Richard Horton.

  Od 2003 r. przedsiębiorstwo posiada filię w Polsce działającą we Wrocławiu pod nazwą Elsevier Urban & Partner Sp. z o.o.

  Krytyka[]

  Po roku 2000 firma notowała duże zyski, jednak stała się przedmiotem krytyki za wysokie opłaty subskrypcyjne za swoje publikacje – niektóre czasopisma kosztują nawet 5 tys. USD rocznie, co jest sumą znacznie wykraczającą poza typowe opłaty w sferze nauki. M.in. z tego powodu, a także popierania przez Elsevier SOPA i PIPA, zawiązana została inicjatywa The Cost of Knowledge, polegająca na częściowym lub całkowitym bojkocie tego wydawnictwa. Należy do niej ponad 15 tys. naukowców.

  Tetrahedron Letters (Tetrahedron Lett.) – czasopismo naukowe zawierające artykuły dotyczące badań z chemii organicznej. Wydawane jest przez Elsevier. Impact factor tego czasopisma w 2012 wynosił 2,397.Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

  Przypisy

  1. The Cost of Knowledge (ang.). [dostęp 2015-07-23].

  Linki zewnętrzne[]

 • Witryna firmy
 • Wczesna historii rodziny Elsevier
 • Historia dzisiejszej firmy (PDF)
 • Oficjalna strona Elsevier Urban & Partner • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom znalezienie informacji w sieci.
  Cell (ang. komórka) – recenzowane czasopismo naukowe, publikujące prace z dziedziny biologii doświadczalnej. Główne dziedziny biologii reprezentowane w czasopiśmie to m.in. biologia molekularna, genetyka, biologia strukturalna, biologia komórki, biochemia, rozwój, neurobiologia oraz immunologia.
  Tetrahedron − czasopismo naukowe wydawane przez Elsevier od 1968 roku, indeksowane przez ScienceDirect. Tetrahedron publikuje wyniki badań na temat różnych aspektów chemii organicznej.
  ScienceDirect – jedna z największych na świecie kolekcji internetowych opublikowanych artykułów badawczych, prowadzona przez wydawnictwo Elsevier. Zawiera ponad 7 milionów artykułów z ponad 2000 czasopism naukowych, jak również liczne serie naukowe. Na bazie ScienceDirect została w 2002 utworzona literaturowa baza danych Scopus dostępna przez Internet i stanowiąca bezpośrednią konkurencję dla baz danych Instytutu Filadelfijskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.