• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ellen Price  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Gudhjem - miasto na północno-wschodnim wybrzeżu Bornholmu (Dania), 25 km od Rønne . Ma 724 mieszkańców (2011). Znane jest przede wszystkim ze swoich wędzarni, a także ze stromych uliczek i śródziemnomorskiego klimatu.

  Ellen Price, Ellen Price de Plane, wł. Ellen Juliette Collin Price de Plane (ur. 21 czerwca 1878 w Snekkersten, zm. 4 marca 1968 w gminie Brøndby) – duńska tancerka baletowa i aktorka; znana m.in. z tego, że jej głowa była modelem dla głowy posągu Małej Syrenki w Kopenhadze.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ellen Price jako Sylfida (ok. 1903)
  Ellen Price w balecie Harlekino Millioner (przed 1913)

  Pochodzenie[ | edytuj kod]

  Pochodziła ze znanej duńskiej rodziny artystów: jej ojciec Andreas Nicolai Carl Price (1839–1909) i matka Helga Collin (1841–1918) byli tancerzami baletu w Duńskim Teatrze Królewskim. Natomiast kuzynka ojca, Juliette (1831–1906), była duńską primabaleriną, a wielu innych krewnych Price aktorami i muzykami.

  Eline Eriksen, ur. jako Eline Vilhelmine Møller (ur. 6 lutego 1881, zm. 24 września 1963 w Kopenhadze) – duńska modelka; znana z pozowania do posągu Małej Syrenki w Kopenhadze. Gmina Brøndby (duń. Brøndby Kommune) jest jedną z gmin w Danii w regionie stołecznym (do roku 2007 w okręgu Kopenhagi (Københavns Amt)).

  Kariera w balecie[ | edytuj kod]

  W latach 1889–1895 Ellen Price uczyła się w szkole Królewskiego Duńskiego Baletu (najpierw u wuja Waldemara Price’a, a później u legendarnego choreografa Hansa Becka), po czym dołączyła do teatru Królewskiego Duńskiego Baletu. Zadebiutowała 28 maja 1895 w pas de trois w balecie Okno (La Ventana), duńskiego kompozytora Hansa Christiana Lumbye’a w choreografii baletmistrza Augusta Bournonville’a. Często także partnerowała Gustavowi Uhlendorffowi w repertuarze Bournonville’a.

  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Pas de trois (z francuskiego "taniec trojga") - w balecie klasycznym taniec wykonywany przez trójkę tancerzy (najczęściej przez dwie tancerki i jednego tancerza, albo trzy tancerki). Pas de trois ma określony schemat:

  W 1903 została primabaleriną Królewskiego Duńskiego Baletu. Tańczyła role w takich baletach jak Sylfida, Kopciuszek i Mała Syrenka.

  Pierwsza balerina zarejestrowana kamerą filmową[ | edytuj kod]

  Była pierwszą baleriną na świecie, której występ został (w 1903) zarejestrowany kamerą filmową, w krótkim, trwającym około minuty filmie, nakręconym przez Petera Elfeta, duńskiego fotografa i pioniera filmu dokumentalnego. Zatańczyła w nim fragment baletu Sylfida, według pochodzącej z 1836 wersji Bournonville’a.

  Carlsberg Group – największe przedsiębiorstwo piwowarskie w Danii i jedno z największych na świecie. Swoje zakłady posiada w ponad 50 krajach zatrudniając łącznie około 43 tys. pracowników. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Kopenhadze.Choreografia (z gr. χορεία "taniec" i γραφή "pisać") - pierwotnie zajmowała się układem ruchów tanecznych w balecie, komponowaniem tańca, dziś pojęcie to rozszerzyło się na wszystkie dziedziny, w których ruch ludzki ma charakter artystyczny – na pokazowe walki, ruch gwiazd muzyki rozrywkowej, łyżwiarstwo figurowe czy gimnastykę artystyczną. Coraz częściej także choreograf - będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.

  Swój występ powtórzyła także w jego nieco dłuższym filmie z 1906.

  Mała Syrenka[ | edytuj kod]

  Głowa Małej Syrenki
  Ellen Price jako Mała Syrenka, Duński Balet Królewski (1909)
  Mała Syrenka – najbardziej znane dzieło Edvarda Eriksena, do którego pozowały Ellen Price i Eline Eriksen

  Price pozowała do twarzy posągu Małej Syrenki znajdującego się w Kopenhadze w Danii.

  Rzeźba została zamówiona i ufundowana w 1909 przez syna założyciela browaru Carlsberg, Carla Jacobsena, którego zafascynowała historia przedstawiona w balecie Mała Syrenka, według baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena do muzyki Fini Henriquesa, w choreografii Hansa Becka (1861–1952), wystawianym w Teatrze Królewskim w Kopenhadze w 1909.

  Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń: Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Odtwórczynią głównej roli w tym balecie była właśnie Ellen Price. Rola Małej Syrenki przyniosła jej dość nieoczekiwaną sławę. Jacobsen poprosił ją o to, aby pozowała do pomnika poświęconego głównej bohaterce utworu. Balerina wstępnie zgodziła się na tę propozycję, ale odmówiła pozowania nago, gdy dowiedziała się, że rzeźba będzie umieszczona w miejscu publicznym.

  Edvard Eriksen, wł. Edvard Christian Johannes Eriksen (ur. 10 marca 1876 w Kopenhadze, zm. 12 stycznia 1959 tamże) – duńsko-islandzki rzeźbiarz, twórca posągu Małej Syrenki w Kopenhadze. YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

  Pomnik wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen. Głowa posągu oddaje rysy Price, natomiast do reszty ciała Małej Syrenki pozowała żona artysty, Eline.

  Monument odsłonięto dnia 23 sierpnia 1913 na promenadzie nabrzeża Langeline w Kopenhadze. Posąg Małej Syrenki stał się szybko nie tylko jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi, ale także symbolem Danii.

  Dalsze koleje życia[ | edytuj kod]

  Price grała także w dwóch niemych filmach (Den farlige Leg z 1911 i Paa Dødens Tærskel z 1913).

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.

  Tańczyła w Królewskim Duńskim Balecie do 1913, kiedy to wskutek problemów z sercem zmuszona została porzucić scenę baletową. Później pracowała jako aktorka dramatyczna w teatrze w mieście Aarhus.

  Zmarła 4 marca 1968 w gminie Brøndby i została pochowana w małym miasteczku Gudhjem na duńskiej wyspie Bornholm, w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego.

  Bornholm – duńska wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii (województwem – duń. Amtskommune, od 2002 nazywanym gminą regionalną – duń. Bornholms Regionskommune), zamieszkiwanym przez 41,8 tys. mieszkańców (styczeń 2011).Kamera filmowa – urządzenie o działaniu zbliżonym do aparatu fotograficznego. Ciężka, kosztowna, profesjonalna odmiana kamery. Kamera filmowa wykonuje sekwencję wysokiej jakości zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu i rejestruje je na taśmie filmowej. Obecnie, w profesjonalnych produkcjach stosuje się zazwyczaj kamery filmowe wykorzystujące taśmy filmowe 35 mm. Kamer filmowych nie należy mylić z mniej skomplikowanymi kamerami telewizyjnymi, używanymi między innymi do nagrywania materiałów dla wiadomości telewizyjnych. Cechą charakterystyczną profesjonalnych kamer jest, czasem dość dużych rozmiarów, zasobnik na taśmę filmową.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mała Syrenka (duń. Den Lille Havfrue) - posąg przedstawiający postać z baśni Mała Syrena autorstwa Hansa Christiana Andersena (będącą pół-kobietą, pół-rybą) i znajdujący się w porcie w Kopenhadze. Pomnik ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg.
  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.772 sek.