Elizabeth Swann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Keira Knightley, odtwórczyni roli Elizabeth Swann-Turner

Elizabeth Turner (z domu Swann) – fikcyjna postać pojawiająca się w filmach Disneya z serii Piraci z KaraibówKlątwa Czarnej Perły (2002), Skrzynia Umarlaka (2006), Na krańcu świata (2007) i Zemsta Salazara (2017). Żona Willa Turnera – ślubu udzielił im na pokładzie Czarnej Perły, w trzeciej odsłonie filmu, w trakcie finałowej bitwy kapitan Hector Barbossa. W tej części zostaje wybrana Królową Piratów.

Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.Keira Christina Knightley (ur. 26 marca 1985 w Teddington w Wielkiej Brytanii) — brytyjska aktorka, nominowana do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie Duma i uprzedzenie.

Elizabeth jest córką gubernatora Port Royal, Weatherby'ego Swanna. Wraz z ojcem przypłynęła na Karaiby 8 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w pierwszej części filmu. Postać Elizabeth Swann jest grana przez Keirę Knightley, w początkowych scenach pierwszej części trylogii pojawia się także jako dziecko (w pewnego rodzaju retrospekcji), grane przez Lucindę Dryzek. Knightley opisała swą postać jako „nowoczesną dziewczynę uwięzioną w XVIII wieku”.

Piraci z Karaibów − seria amerykańskich filmów przygodowych wyprodukowanych przez Jerry’ego Bruckheimera i Walt Disney Pictures z Johnnym Deppem, Keirą Knightley, Geoffreyem Rushem i Orlando Bloomem w rolach głównych.Leia Organa (urodzona jako Leia Amidala Skywalker) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, senator, córka Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali, siostra Luke’a Skywalkera. W filmach w jej rolę wcieliła się Carrie Fisher. Była silna Mocą, podobnie jak jej ojciec i brat.

Geneza postaci[ | edytuj kod]

Twórcy postaci Elizabeth wzorowali się prawdopodobnie na Elaine Marley z serii Monkey Island. Inni mówią, że więcej wspólnego ma z księżniczką Leią z Gwiezdnych wojen.

Umiejętności[ | edytuj kod]

Elizabeth uczyła się szermierki od swojego narzeczonego, Willa Turnera, w czasie pomiędzy wydarzeniami opisanymi w pierwszej i w drugiej części filmu. W Skrzyni Umarlaka zobaczyć możemy wiele ujęć ukazujących Elizabeth walczącą przy użyciu dwóch kordów. Panna Swann okazuje się także dobrym strategiem – wyraz temu daje zwłaszcza w scenach z Hektorem Barbossą.

Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.Will Turner (William Turner junior) to fikcyjna postać pojawiająca się w filmach Disneya z serii Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003) Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006),oraz Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007), grany przez Orlando Blooma. Jest synem pirata Billa Turnera oraz narzeczonym i późniejszym mężem Elizabeth Swann.

Inne miejsca pojawiania się postaci[ | edytuj kod]

Elizabeth Swann pojawia się także w grze Kingdom Hearts II, z głosem Elizy Scheider (Keira Knightley nie mogła zająć się podkładaniem głosu, ponieważ brała udział w zdjęciach do Skrzyni umarlaka). Schneider udziela też głosu Elizabeth Swann w grze Pirates of the Caribbean: The Legend of Jack Sparrow.

Hektor Barbossa – pirat, fikcyjna postać filmów z serii Piraci z Karaibów. W postać Barbossy wcielił się Geoffrey Rush. Występuje we wszystkich czterech częściach serii.
Reklama