Elizabeth Castle (Jersey)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elizabeth Castlezamek położony na wyspie pływowej L'Islet (The Islet) w baliwacie Jersey. Jego budowę rozpoczęto w XVI wieku, gdy siła pocisków wystrzelonych z armat sprawiła, że górująca nad Gorey twierdza Mont Orgueil nie była w stanie obronić wyspy przed atakami.

Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.Armata była dawniej bronią miotająca pociski za pomocą prochu. Współcześnie terminem tym określa się działo o bliskim płaskiemu torze lotu pocisku, służące do ostrzeliwania celów będących na linii pola widzenia.

Przez cały XVII i XVIII wiek zamek był ciągle rozbudowywany i przebudowywany.

Twierdza została nazwana na cześć Elżbiety I, królowej angielskiej, władającą Anglią i Jersey w czasie budowy zamku.

Obecnie twierdza jest dostępna do zwiedzania i jest jedną z atrakcji turystycznych wyspy. W jej wnętrzu znajduje się muzeum zarządzane przez Jersey Heritage.

W czasie odpływu na zamek można dostać się groblą z Saint Helier, natomiast w czasie przypływu można się do niego dostać promem (przy sprzyjającej pogodzie).

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Zamek – według prof. Bohdana Guerquina zespół elementów warownych i budynków mieszkalnych powiązanych w zamknięty obwód obronny, który to zespół powstał w ustroju feudalnym jako ośrodek władzy książęcej, siedziba możnowładcy, siedziba rycerza lub placówka militarna. Zasadniczą cechę takiego zespołu stanowi zamknięty obwód obronny początkowo w postaci wałów lub konstrukcji drewniano-ziemnej, a w następnych okresach murowany.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Widok na twierdzę

 • Widok na zamek z lądu

 • Twierdza Elizabeth Castle

 • Elizabeth Castle (2007)

 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Elizabeth Castle - Jersey Heritage
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Elizabeth Castle | Jersey Heritage, Visit Jersey, 20 kwietnia 2016 [dostęp 2020-10-18] (ang.).
  2. Jersey Heritage, Elizabeth Castle, JerseyHeritage.org [dostęp 2020-10-18] (ang.).
  3. Jersey Heritage, Elizabeth Castle, JerseyHeritage.org [dostęp 2020-10-18] (ang.).
  4. Elizabeth Castle | Jersey Heritage, Visit Jersey, 20 kwietnia 2016 [dostęp 2020-10-18] (ang.).
  Pływy morskie (przypływy i odpływy) – regularnie powtarzające się podnoszenie i opadanie poziomu wody w oceanie. Wywołuje je zjawisko pływowe, którego przyczyną są siły grawitacyjne Księżyca i Słońca.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gorey (Jèrriais: Gouôrray ) – niewielka miejscowość na wyspie Jersey. Znajduje się w niej mały port rybacki oraz zamek Mont Orgueil.
  Wyspa pływowa - fragment lądu, którego połączenie z lądem stałym odsłania się tylko podczas odpływu. Połączenie to może być naturalne lub za pośrednictwem sztucznej grobli. Ze względu na swe usytuowanie wykorzystywane były do celów obronnych i włączane były w systemy fortyfikacji. Na wielu z nich znajdują się też obiekty religijne (np. na wyspie Mont Saint-Michel znajduje się opactwo benedyktynów).
  Elżbieta I Tudor lub Elżbieta Wielka (ur. 7 września 1533 w Greenwich, zm. 24 marca 1603 w Richmond) – królowa Anglii i Irlandii (panowała od 17 listopada 1558 do śmierci w 1603), córka Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn. Ostatnia z rodu Tudorów. Nazywana Glorianą lub Królową-Dziewicą (the Virgin Queen).

  Reklama