• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elizabeth - film

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Sir Arthur John Gielgud, lepiej znany jako John Gielgud (ur. 14 kwietnia 1904 w Londynie, zm. 21 maja 2000 w Wotton Underwood) − brytyjski aktor teatralny i filmowy, odtwórca ról szekspirowskich, pochodził z polsko-litewskiej rodziny magnackiej Giełgudów herbu Giełgud.
  Christopher Eccleston (ur. 16 lutego 1964 w Salford) – angielski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Odtwórca roli dziewiątego Doktora w brytyjskim serialu Doktor Who, za którą odebrał nagrodę National Television.

  Elizabeth – brytyjski film biograficzny z 1998 roku. Opowiada o życiu i pierwszych latach panowania królowej Elżbiety I Tudor.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  W XVI wieku Anglią rządzi królowa Maria I Tudor, która przywraca katolicyzm. W kraju panuje terror, mnożą się spiski opozycjonistów, w kościele następuje kryzys związany z podziałami religijnymi.

  Anna Boleyn (ur. 1501/1507, zm. 19 maja 1536) – druga żona króla Henryka VIII Tudora, koronowana w 1533 r. na królową Anglii i Irlandii, matka Elżbiety I Tudor. Córka Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Maria jest córką Katarzyny Aragońskiej (pierwszej żony Henryka VIII), Elżbieta (młodsza) to córka Anny Boleyn. Niedługo potem królowa Maria umiera, a na tron wstępuje jej przyrodnia siostra Elżbieta, która jest protestantką. Stara się przywrócić w Anglii wewnętrzną stabilizację.

  Thomas Howard, 4. książę Norfolk (ur. 10 marca 1538 w Kenninghall, zm. 2 czerwca 1572 w Londynie) – angielski arystokrata, hrabia Surrey, książę Norfolk, w latach 1554–1572 lord marszałek. Robert Dudley, od 1564 1. Earl Leicester (ur. 24 czerwca 1532, zm. 4 września 1588 w Cornbury, Oxfordshire), faworyt i kochanek królowej Elżbiety I Tudor. Syn Johna Dudleya, 1. hrabiego Nothumberland.

  Nagrody i kontynuacje[ | edytuj kod]

  Rolę młodej królowej gra Cate Blanchett, która sugestywnie pokazała duchową i fizyczną przemianę bohaterki. Za tę rolę otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej. Film nominowano do siedmiu do Oscarów w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka, zdjęcia, muzyka, scenografia, kostiumy i charakteryzacja. Ostatecznie obraz zdobył jednego Oscara - za charakteryzację. Film uhonorowano również Złotym Globem.

  Maria I Tudor (ur. 18 lutego 1516 w Greenwich, zm. 17 listopada 1558 w Londynie), zwana Krwawą Marią (Bloody Mary) – księżniczka angielska. Królowa Anglii w latach 1553–1558, królowa Hiszpanii w latach 1556–1558, córka króla Anglii Henryka VIII Tudora i jego pierwszej żony królowej Katarzyny Aragońskiej, wdowy po starszym bracie Henryka, Arturze Tudorze, córki Ferdynanda II Katolickiego, króla Aragonii i Izabeli I Katolickiej, królowej Kastylii. Maria była starszą siostrą króla Edwarda VI i królowej Elżbiety I, ale każde z rodzeństwa miało inną matkę.Vincent Cassel, właściwie Vincent Crochon (ur. 23 listopada 1966 roku w Paryżu) – francuski aktor, reżyser i producent filmowy.

  W roku 2007 nakręcono kontynuację filmu, Elizabeth: Złoty wiek z tymi samymi aktorami grającymi główne role.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Cate Blanchett – córka Anny Boleyn, po latach niepewności – królowa AngliiElżbieta I Tudor
 • Geoffrey Rush – sir Francis Walsingham (szef tajnych służb)
 • Christopher EcclestonThomas Howard, 4. książę Norfolk (arystokrata spiskujący przeciwko królowej)
 • Joseph FiennesRobert Dudley, 1. hrabia Leicester (kochanek Elżbiety I)
 • Richard AttenboroughWilliam Cecil, 1. baron Burghley (doradca Elżbiety I)
 • Fanny ArdantMary de Guise (królowa Szkocji, matka Marii Stuart), w filmie spiskująca przeciwko Elżbiecie I.
 • Éric Cantona – Monsieur de Foix (ambasador Francji)
 • Kathy Burke – przyrodnia, starsza siostra Elżbiety, królowa Maria I (znana jako „krwawa Maria”)
 • Vincent CasselHenry, Duc d’Anjou starający się o rękę Elżbiety I (patrz „Uwagi” poniżej)
 • Emily Mortimer – Kat Ashley (dama dworu i przyjaciółka Elżbiety)
 • Kelly Macdonald – Isabel Knollys ('tajna' żona R. Dudleya)
 • John Gielgud – papież Pius V (zaciekły wróg Elżbiety I)
 • Daniel Craig – John Ballard (jezuita nasłany do zamordowania Elżbiety I)
 • James Frain – ambasador Hiszpanii
 • Edward Hardwicke – Henry FitzAlan, 19. Hrabia Arundel (spiskuje przeciwko Elżbiecie I)
 • Jamie Foreman – hrabia Sussex
 • i inni

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Henryk (I) III Walezy, fr. Henri de Valois, właśc. Edward Aleksander (ur. 19 września 1551 w Fontainebleau, zm. 2 sierpnia 1589 w Saint-Cloud) – ostatni z francuskiej dynastii Walezjuszów, książę Orleanu, w latach 1573-1575 pierwszy elekcyjny król Polski jako Henryk I, od 1574 roku król Francji jako Henryk III.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  Film pokazuje trafnie atmosferę czasów rządów Elżbiety, ale w niektórych szczegółach nie jest zgodny z faktami historycznymi. Twórcom filmu nie chodziło o przedstawienie ścisłe historii, ale historię dojrzewania młodej dziewczyny do roli królowej w skomplikowanej sytuacji politycznej, religijnej i międzynarodowej. W filmie jest szereg nieścisłości, które dla osób znających historię Anglii, mogą się wydać istotnymi błędami. Jednym z takich błędów jest historia starań o rękę Elżbiety przez francuskiego księcia. W filmie jest to Henryk Duc d’Anjou (późniejszy król Polski Henryk Walezy). Co prawda, rzeczywiście były propozycje aby on starał się o Elżbietę, ale pokazana historia dotyczy młodszego brata – Franciszka Walezjusza (rzeczywiście mógł być on transwestytą). Niektóre z nieścisłości zostały poprawione w kolejnym filmie Elizabeth: Złoty wiek.

  Catherine Élise Blanchett (ur. 14 maja 1969 w Melbourne) – australijska aktorka, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Aviator.Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Elizabeth w bazie IMDb (ang.)
 • Elizabeth w bazie Filmweb
 • Shekhar Kapur in Interview with 99FACES.tv
 • Warto wiedzieć że... beta

  Transwestytyzm (eonizm, metatropizm) – polega na upodobnianiu się do osoby płci przeciwnej poprzez ubiór i zachowanie w celu osiągnięcia satysfakcji emocjonalnej (transwestytyzm podwójnej roli) bądź seksualnej (transwestytyzm fetyszystyczny). Jest przedmiotem badań seksuologii, seksuologii klinicznej, psychologii oraz psychiatrii. Na podstawie danych klinicznych można oszacować liczbę transwestytów na nie więcej niż 1% populacji mężczyzn (nie ma prawie żadnych danych dotyczących transwestytyzmu u kobiet).
  Maria I Stuart (ur. 8 grudnia 1542, zm. 8 lutego 1587) – królowa Szkocji w latach 1542–1567 z dynastii Stuartów. Panowała od 14 grudnia 1542 do 24 lipca 1567 jako królowa Szkotów. Najbardziej znana ze wszystkich szkockich monarchów, głównie ze względu na swe tragiczne życie.
  Film biograficzny – gatunek kina fabularnego, opowieść filmowa, której tematem jest życie i działalność sławnych ludzi: artystów, uczonych, mężów stanu, wybitnych przywódców, bohaterów narodowych itp.
  Edward Hardwicke (ur. 7 sierpnia 1932 w Londynie, zm. 16 maja 2011) - brytyjski aktor, najlepiej znany z roli Doktora Watsona w serialach i filmach o przygodach Sherlocka Holmesa.
  Franciszek Herkules Walezjusz (ur. 18 marca 1555 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 19 czerwca 1584 w Château-Thierry) – książę Évreux, Alençon i Andegawenii, najmłodszy syn króla Francji Henryka II i Katarzyny Medycejskiej, córki Wawrzyńca II Medyceusza, księcia Urbino. Młodszy brat królów Francji Franciszka II, Karola IX i Henryka III.
  William Cecil (ur. 13 września 1520 w Bourne, Lincolnshire, zm. 4 sierpnia 1598 w Londynie) - angielski polityk, kanclerz i doradca Elżbiety I, lord skarbnik od 1572.
  Éric Cantona (ur. 24 maja 1966 w Marsylii), były francuski piłkarz, występujący na pozycji ofensywnego pomocnika i napastnika.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.