Elizabeth – brytyjski film biograficzny z 1998 roku. Opowiada o życiu i pierwszych latach panowania królowej Elżbiety I Tudor.
W XVI wieku Anglią rządzi królowa Maria I Tudor, która przywraca katolicyzm. W kraju panuje terror, mnożą się spiski opozycjonistów, w kościele następuje kryzys związany z podziałami religijnymi.
Anna Boleyn (ur. 1501/1507, zm. 19 maja 1536) – druga żona króla Henryka VIII Tudora, koronowana w 1533 r. na królową Anglii i Irlandii, matka Elżbiety I Tudor. Córka Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Maria jest córką Katarzyny Aragońskiej (pierwszej żony Henryka VIII), Elżbieta (młodsza) to córka Anny Boleyn. Niedługo potem królowa Maria umiera, a na tron wstępuje jej przyrodnia siostra Elżbieta, która jest protestantką. Stara się przywrócić w Anglii wewnętrzną stabilizację.
Thomas Howard, 4. książę Norfolk (ur. 10 marca 1538 w Kenninghall, zm. 2 czerwca 1572 w Londynie) – angielski arystokrata, hrabia Surrey, książę Norfolk, w latach 1554–1572 lord marszałek.
Robert Dudley, od 1564 1. Earl Leicester (ur. 24 czerwca 1532, zm. 4 września 1588 w Cornbury, Oxfordshire), faworyt i kochanek królowej Elżbiety I Tudor. Syn Johna Dudleya, 1. hrabiego Nothumberland.
Nagrody i kontynuacje[ | edytuj kod]
Rolę młodej królowej gra Cate Blanchett, która sugestywnie pokazała duchową i fizyczną przemianę bohaterki. Za tę rolę otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej. Film nominowano do siedmiu do Oscarów w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka, zdjęcia, muzyka, scenografia, kostiumy i charakteryzacja. Ostatecznie obraz zdobył jednego Oscara - za charakteryzację. Film uhonorowano również Złotym Globem.
Maria I Tudor (ur. 18 lutego 1516 w Greenwich, zm. 17 listopada 1558 w Londynie), zwana Krwawą Marią (Bloody Mary) – księżniczka angielska. Królowa Anglii w latach 1553–1558, królowa Hiszpanii w latach 1556–1558, córka króla Anglii Henryka VIII Tudora i jego pierwszej żony królowej Katarzyny Aragońskiej, wdowy po starszym bracie Henryka, Arturze Tudorze, córki Ferdynanda II Katolickiego, króla Aragonii i Izabeli I Katolickiej, królowej Kastylii. Maria była starszą siostrą króla Edwarda VI i królowej Elżbiety I, ale każde z rodzeństwa miało inną matkę.Vincent Cassel, właściwie Vincent Crochon (ur. 23 listopada 1966 roku w Paryżu) – francuski aktor, reżyser i producent filmowy.
W roku 2007 nakręcono kontynuację filmu, Elizabeth: Złoty wiek z tymi samymi aktorami grającymi główne role.
Cate Blanchett – córka Anny Boleyn, po latach niepewności – królowa Anglii – Elżbieta I Tudor
Geoffrey Rush – sir Francis Walsingham (szef tajnych służb)
Christopher Eccleston – Thomas Howard, 4. książę Norfolk (arystokrata spiskujący przeciwko królowej)
Joseph Fiennes – Robert Dudley, 1. hrabia Leicester (kochanek Elżbiety I)
Richard Attenborough – William Cecil, 1. baron Burghley (doradca Elżbiety I)
Fanny Ardant – Mary de Guise (królowa Szkocji, matka Marii Stuart), w filmie spiskująca przeciwko Elżbiecie I.
Éric Cantona – Monsieur de Foix (ambasador Francji)
Kathy Burke – przyrodnia, starsza siostra Elżbiety, królowa Maria I (znana jako „krwawa Maria”)
Vincent Cassel – Henry, Duc d’Anjou starający się o rękę Elżbiety I (patrz „Uwagi” poniżej)
Emily Mortimer – Kat Ashley (dama dworu i przyjaciółka Elżbiety)
Kelly Macdonald – Isabel Knollys ('tajna' żona R. Dudleya)
John Gielgud – papież Pius V (zaciekły wróg Elżbiety I)
Daniel Craig – John Ballard (jezuita nasłany do zamordowania Elżbiety I)
James Frain – ambasador Hiszpanii
Edward Hardwicke – Henry FitzAlan, 19. Hrabia Arundel (spiskuje przeciwko Elżbiecie I)
Jamie Foreman – hrabia Sussex
i inni
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Henryk (I) III Walezy, fr. Henri de Valois, właśc. Edward Aleksander (ur. 19 września 1551 w Fontainebleau, zm. 2 sierpnia 1589 w Saint-Cloud) – ostatni z francuskiej dynastii Walezjuszów, książę Orleanu, w latach 1573-1575 pierwszy elekcyjny król Polski jako Henryk I, od 1574 roku król Francji jako Henryk III.
Film pokazuje trafnie atmosferę czasów rządów Elżbiety, ale w niektórych szczegółach nie jest zgodny z faktami historycznymi. Twórcom filmu nie chodziło o przedstawienie ścisłe historii, ale historię dojrzewania młodej dziewczyny do roli królowej w skomplikowanej sytuacji politycznej, religijnej i międzynarodowej. W filmie jest szereg nieścisłości, które dla osób znających historię Anglii, mogą się wydać istotnymi błędami. Jednym z takich błędów jest historia starań o rękę Elżbiety przez francuskiego księcia. W filmie jest to Henryk Duc d’Anjou (późniejszy król Polski Henryk Walezy). Co prawda, rzeczywiście były propozycje aby on starał się o Elżbietę, ale pokazana historia dotyczy młodszego brata – Franciszka Walezjusza (rzeczywiście mógł być on transwestytą). Niektóre z nieścisłości zostały poprawione w kolejnym filmie Elizabeth: Złoty wiek.
Catherine Élise Blanchett (ur. 14 maja 1969 w Melbourne) – australijska aktorka, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Aviator.Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Elizabeth w bazie IMDb (ang.)
Elizabeth w bazie Filmweb
Shekhar Kapur in Interview with 99FACES.tv