Elisabeth Schwarzhaupt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emma Sophie Elisabeth Schwarzhaupt (ur. 7 stycznia 1901 we Frankfurcie nad Menem, zm. 30 października 1986 tamże) – niemiecka prawniczka, polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU), deputowana do Bundestagu (1953–1969), minister zdrowia w gabinetach Adenauera i Erharda (1961–1966) – pierwsza kobieta minister w niemieckim rządzie federalnym.

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Elisabeth Schwarzhaupt urodziła się w rodzinie nauczycielskiej. W 1917 roku wstąpiła do Niemieckiej Partii Ludowej (niem. Deutsche Volkspartei, DVP). Po złożeniu egzaminu maturalnego (1919) i egzaminu na nauczycielkę (1920), studiowała prawo we Frankfurcie nad Menem i w Berlinie. Następnie doradzała miejskiemu ośrodkowi ochrony kobiet we Frankfurcie nad Menem (1930–1932), pracowała jako sędzia w sądach we Frankfurcie nad Menem oraz w Dortmundzie (1932–1933) i jako prawnik w zrzeszeniu emerytów w Berlinie (1934–1936). Od 1936 roku pracowała jako prawnik w centralnym biurze Kościoła Ewangelicznego, a w latach 1936–1947 w kancelarii niemieckiego Kościoła Ewangelickiego (niem. Evangelische Kirche in Deutschland, EKD) a następnie w biurze spraw zagranicznych EKD we Frankfurcie (1948–1953).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Elisabeth Schwarzhaupt (z prawej strony) w rozmowie z egipską minister ds. socjalnych Abu Zaid, 1963

W 1953 roku Schwarzhaupt została wybrana do Bundestagu z ramienia Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU), gdzie pracowała w komisji prawa. Swoją pierwszą mowę na posiedzeniu plenarnym Bundestagu wygłosiła w 1954 roku na temat zmian w prawie rodzinnym. W 1961 roku Konrad Adenauer powierzył jej tekę ministra zdrowia – tym samym Schwarzhaupt została pierwszą kobietą ministrem w niemieckim rządzie federalnym, stanowisko to piastowała w kolejnych gabinetach do 1966 roku. Zreformowała system ubezpieczeń zdrowotnych (1961–1963), wprowadziła ustawę o lekach w reakcji na skandal z conterganem (1958–1963) a w ministerstwie powołała do życia pierwszy wydział ds. ochrony środowiska. Jednocześnie zasiadała w zarządzie federalnym swojej partii (1961–1969). Następnie została wybrana pierwszą prezydent Niemieckiej Rady Kobiet (1970–1972).

Niemiecka Partia Ludowa (Deutsche Volkspartei, DVP) – była niemiecka partia polityczna o charakterze liberalno-narodowym.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Odznaczenia[ | edytuj kod]

1966 – jako pierwsza kobieta otrzymała Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (niem. Bundesverdienstkreuz)

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Das Bundesarchiv: Elisabeth Schwarzhaupt – eine streitbare Politikerin (niem.). [dostęp 2018-12-28].
  2. Das Bundesarchiv: Schwarzhaupt, Elisabeth (niem.). [dostęp 2018-12-28].
Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (niem. Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland), potocznie zwany Związkowy Krzyż Zasługi (Bundesverdienstkreuz) – niemieckie odznaczenie państwowe za zasługi cywilne, jedyny order Republiki Federalnej Niemiec nadawany przez władze federalne.30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.
Warto wiedzieć że... beta

Konrad Hermann Josef Adenauer (wym. [ˈkɔnʁa:t ˈhɛɐman ˈjo:zɛf ˈa:dənaʊɐ]; ur. 5 stycznia 1876 w Kolonii, zm. 19 kwietnia 1967 w Rhöndorf k. Bonn) – niemiecki polityk, mąż stanu, działacz i długoletni przywódca Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), kanclerz RFN w latach 1949–1963. Z zawodu prawnik.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Rząd Federalny Republiki Federalnej Niemiec (Bundesregierung der Bundesrepublik Deutschland, tzw. gabinet) – organ władzy wykonawczej w Niemczech składający się z kanclerza federalnego i z ministrów federalnych.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
Ludwig Wilhelm Erhard (ur. 4 lutego 1897 w Fürth, zm. 5 maja 1977 w Bonn) – niemiecki polityk, ekonomista, 2. kanclerz RFN i przez wiele lat minister finansów.

Reklama