• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elisabeth Fraser

  Przeczytaj także...
  Shirley MacLaine, właściwie Shirley MacLean Beaty (ur. 24 kwietnia 1934 w Richmond w Wirginii) – amerykańska aktorka, piosenkarka, tancerka, pisarka i aktywistka społeczna, zdobywczyni Oscara, znana z wielu ról filmowych. Jest siostrą aktora i reżysera Warrena Beatty’ego (który zmienił nazwisko z Beaty na Beatty). W 1954 roku wyszła za mąż za Steve’a Parkera. Rozwiedli się w 1970 roku. Ma jedną córkę Stephanie (Sachi). IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

  Elisabeth Fraser Jonker (ur. 8 stycznia 1920 w Nowym Jorku, zm. 5 maja 2005 w Woodland Hills) – amerykańska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna.

  Początki kariery[ | edytuj kod]

  Urodzona w Brooklynie (dzielnicy Nowego Jorku), Fraser rozpoczęła aktorską karierę sześć tygodni po ukończeniu szkoły średniej; jako debiutantka została obsadzona w broadwayowskiej produkcji There Shall Be No Night, która wygrała nagrodę Pulitzera za sezon 1940–1941. Fraser podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Bros.

  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Jedną z jej pierwszych ról był film Człowiek, który przyszedł na obiad, w którym zagrała młodą córkę małżeństwa z Ohio zmuszonego do obcowania z postacią graną przez Monty'ego Woolleya. Mężczyzna namawia ją by podążała za głosem serca wiążąc się z mężczyzną, którego kocha – związkowcem z firmy należącej do jej ojca – nie zważając na obiekcje rodziciela. Aktorka pojawiła się także w filmach Synowie, Roseanna McCoy, oraz So Big.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Dalsza kariera[ | edytuj kod]

  Jej najbardziej znana rola pochodzi z filmu W cieniu dobrego drzewa (1965), gdzie zagrała u boku Shelley Winters, jako jej koleżanka. W 1959 w obrazie Jak zdobyć męża wcieliła się w rolę Jeannie, towarzysząc Shirley MacLaine. Teatralna kariera Fraser trwała ponad trzy dekady, włącznie z produkcjami Broadwayu The Best Man, The Family, oraz Tunnel of Love (pojawiła się również w filmowej wersji z 1958 roku). Aktorka wystąpiła jako gość w wielu telewizyjnych produkcjach, włączając trzy wystąpienia w serialu Perry Mason. W odcinku "The Case of the Sausalito Sunrise" (1966) wcieliła się w postać Estelle Paige. Cztery razy pojawiła się w serialu Maude, ale najbardziej znana jest z roli długoletniej dziewczyny sierżanta Bilko w serialu The Phil Silvers Show.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Fraser była zamężna z Rayem McDonaldem od 1944 do 1952. Małżeństwo zakończyło się rozwodem. Jeszcze w tym samym roku wyszła za Charlesa K. Pecka Jr., lecz ten związek także zakończył się rozwodem. Fraser i McDonald mieli 3 córki.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  5 maja 2005 roku, Elisabeth Fraser zmarła z powodu niewydolności serca w Woodland Hills (Kalifornia), w wieku 85 lat. Została skremowana, a jej prochy rozsypano do morza.

  W cieniu dobrego drzewa (ang A Patch of Blue ) – amerykański film z 1965 roku w reżyserii Guy Greena. Film w 1966 roku był nominowany do Oskara w pięciu kategoriach ostatecznie otrzymując jedną statuetkę jak też do nagrody Złotego Globa w sześciu kategoriach ostatecznie otrzymując również jedną statuetkę. Był on także nominowany do innych nagród filmowych w tym do nagrody BAFTA.Shelley Winters, właśc. Shirley Schrift (ur. 18 sierpnia 1920 w Saint Louis, zm. 14 stycznia 2006 w Beverly Hills) − amerykańska aktorka, laureatka dwóch Oscarów dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Elisabeth Fraser w bazie IMDb (ang.)
 • Elisabeth Fraser w bazie Filmweb
 • Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Niewydolność serca (łac. insufficiaentia cordis) – stan, w którym nieprawidłowa struktura lub funkcjonowanie serca upośledza zdolność do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Nie należy mylić niewydolności serca z niewydolnością krążenia. Do częstych przyczyn niewydolności serca należą: zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, choroby zastawkowe i kardiomiopatie. Niewydolność serca występująca po raz pierwszy, niezależnie od dynamiki zmian jest określana jako świeża.
  Warto wiedzieć że... beta

  Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.
  Warner Bros. Entertainment (Warner Brothers) – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1923 roku w Los Angeles. Obecnie należy do jednej z największych korporacji mediowych świata, Time Warner.
  Edgar Montilion „Monty” Woolley (ur. 17 sierpnia 1888 w Nowym Jorku, zm. 6 maja 1963 w Albany) - amerykański aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy. Został dwukrotnie nominowany do Oscara za The Pied Piper w 1943 i Od kiedy cię nie ma w 1945. Został uhonorowany gwiazdą z jego nazwiskiem w Hollywood Walk of Fame.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.