• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elisabeth Eppinger

  Przeczytaj także...
  Giovanni Angelo Becciu (ur. 2 lipca 1948 w Pattada) – włoski duchowny katolicki, arcybiskup, Substytut do Spraw Ogólnych w Sekretariacie Stanu.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Elisabeth Eppinger (ur. 9 września 1814 w Niederbronn, zm. 31 lipca 1867 tamże) – francuska zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Zbawiciela, błogosławiona Kościoła katolickiego.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Elisabeth Eppinger urodziła się w wielodzietnej rodzinie, a jej rodzicami byli Georges Eppinger i Barbe Vogt. Według tradycji chrześcijańskiej doznawała objawień Jezusa Chrystusa i miała dar proroctwa. Jej mistyczne przeżycia opublikował ksiądz Claude-Ignace Busson w trzech pismach. 10 września 1849 otrzymała habit, a także imię zakonne Alfonsa Maria. 2 stycznia 1850 złożyła śluby zakonne. Była założycielką  zgromadzenia Sióstr Najświętszego Zbawiciela, które uzyskało aprobatę w 1866.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Niederbronn-les-Bains – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Dolny Ren.

  Zmarła 31 lipca 1867 i została pochowana na miejskim cmentarzu, a po ekshumacji jej ciało przeniesiono do zamku w Oberbronn. 29 stycznia 1951 został otwarty jej proces informacyjny, który zakończono 12 stycznia 1955. Po czterdziestu latach jej proces diecezjalny wznowiono i został powołany nowy postulator do sprawy beatyfikacji.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  30 sierpnia 2005  Stolica Apostolska wydała zgodę tzw. Nihil obstat na rozpoczęcie procesu jej beatyfikacji. 19 grudnia 2011 papież Benedykt XVI ogłosił ją czcigodną. 26 stycznia 2018 papież Franciszek zatwierdził cud dokonany za jej wstawiennictwem co otwiera drogę do jej rychłej beatyfikacji. Uroczystość ta odbyła się 9 września 2018 w Strasburgu.

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. W imieniu Papieża, kard. Giovanni Angelo Becciu (prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Papież ogłosi nowych świętych. Dwa dekrety dotyczą męczeństwa za wiarę. [dostęp 2018-01-27].
  2. Short biography of our Foundress. [dostęp 2018-01-27].
  3. Venerabile Alfonsa Maria (Elisabeth) Eppinger. [dostęp 2018-01-27].
  4. Saints of 2018. newsaints.faithweb.com. [dostęp 2018-02-12].
  5. Starsburg: beatyfikacja XIX-wiecznej mistyczki. wiara.pl. [dostęp 2018-09-11].
  Zakonnik – człowiek, który wybrał życie w jakiejś wspólnocie religijnej. Kapłana zakonnika często nazywa się ojcem (pater), a zakonników niekapłanów braćmi (frater).Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Franciszek, łac. Franciscus, właśc. Jorge Mario Bergoglio SI (ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego (od 13 marca 2013).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.938 sek.