• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elisa Oyj

  Przeczytaj także...
  Internet Service Provider (ISP) (ang.) – dostawca usługi internetowej, czyli firma oferującą usługę dostępu do sieci Internet.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Elisa Oyj, Elisa jest fińskim przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym założonym w 1882 roku (znane przed lipcem 2000 roku jako HPY lub Helsingin puhelinyhdistys) działającym w Finlandii i Estonii.

  Elisa Oyj zatrudnia ok. 5000 osób. Przychody w 2005 roku wyniosły około 1,34 mld €. Jako sieć telefonii komórkowej było znane wcześniej pod nazwą Radiolinja. Elisa współpracuje z Vodafone.

  Pierwsze połączenie GSM nawiązane zostało w Finlandii w sieci Radiolinja.

  Spółdzielnia – podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną, prowadzący przedsiębiorstwo, ustanowiony na zasadach prawa spółdzielczego, odmiennego nieco od prawa spółek handlowych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Historia[ | edytuj kod]

  HPY powstało w styczniu 1882 r. i do 2000 funkcjonowało jako spółdzielnia, zrzeszająca mniejsze spółdzielnie – operatorów telekomunikacyjnych. Po przekształceniu w spółkę giełdową przyjęto obecną nazwę, która pochodzi od określenia: elektroninen sanomanvälitys (elektroniczne wiadomości).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. GSM (ang. Global System for Mobile Communications, pierwotnie Groupe Spécial Mobile) – najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej (w drugim kwartale 2010 78% połączeń w sieciach komórkowych na całym świecie wykonano dzięki tej technologii). Sieci oparte na tym systemie oferują usługi związane z transmisją głosu, danych (na przykład dostęp do Internetu) i wiadomości w formie tekstowej lub multimedialnej.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Elisa Oyj • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Vodafone (skrótowiec od ang. voice, data, fone) – międzynarodowy operator telefonii komórkowej, którego zarząd znajduje się w Newbury w Wielkiej Brytanii oraz w Düsseldorfie w Niemczech. Vodafone jest drugą po China Mobile, największą na świecie firmą zajmującą się usługami telekomunikacyjnymi. Posiada oddziały w 27 krajach świata, w kolejnych 33 – umowy partnerskie z lokalnymi sieciami. Od roku 2007 sponsoruje zespół Formuły 1 McLaren.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.