• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elfstedentocht  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Hindeloopen (fryz. Hylpen) – miasto w północnej Holandii, we Fryzji, nad jeziorem IJsselmeer w gminie Nijefurd. Jedno z jedenastu miast Fryzji, otrzymało prawa miejskie w 1225 roku.Sloten - Jedno z najmniejszych miast w Holandii, najmniejsze we Fryzji, położone w gminie Gaasterland-Sloten. Otrzymało prawa miejskie w 1426 roku. Dziś bardzo popularne wśród turystów ze względu na dobre położenie jako przystań dla jachtów oraz ciekawe zabytki. Część zabudowy mieszkalnej pochodzi z XVII wieku.
  Trasa Elfstedentocht

  Elfstedentocht, czyli Wyścig Jedenastu Miast to holenderskie zawody w łyżwiarstwie szybkim dla zawodowców i amatorów łyżwiarstwa odbywające się nieregularnie we Fryzji, w Holandii.

  Trasa, długa na prawie 200 km, przebiega zamarzniętymi kanałami, rzekami i jeziorami pomiędzy jedenastoma fryzyjskimi miastami: Leeuwarden, Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker, Dokkum i znów wraca do Leeuwarden. Ponieważ zimy w Holandii są raczej łagodne, a zawody odbywają się na naturalnie zamarzniętych zbiornikach, wyścig nie może się odbyć każdego roku. Ze względu na bezpieczeństwo prawie 15 tysięcy amatorów startujących w zawodach postawione są wysokie wymagania: lód musi mieć co najmniej 15 centymetrów grubości na całej długości trasy.

  Franekeradeel – gmina w Holandii, w prowincji Fryzja. Powstała ona w 1984 r. poprzez połączenie dawnej gminy o tej samej nazwie, miasta Franeker oraz części gminy Barradeel. Na terenie gminy znajduje się kilkanaście miejscowości: Achlum, Boer, Dongjum, Firdgum, Franeker, Herbaijum, Hitzum, Klooster-Lidlum, Oosterbierum, Peins, Peitersbierum, Ried, Schalsum, Sexbierum, Tzum, Tzummarum oraz Zweins.IJlst (fryz. Drylts) – miasto w północnej Holandii, we Fryzji. Jest ośrodkiem administracyjnym gminy Súdwest-Fryslân. Jedno z 11 miast Fryzji, otrzymało prawa miejskie w 1268 roku.

  Mimo tego istnieją zwykle miejsca w których lód nie spełnia warunków, albo występują inne problemy na trasie wyścigu (np. w 1997 roku jedna z organizacji występujących przeciwko zawodom wysypała na lód sól). Z tego powodu istnieją tak zwane punkty „klunowania” (fryz. klúnje), w których zawodnicy muszą przejść w łyżwach po ziemi, co samo w sobie jest ciekawym wyzwaniem.

  Fryzowie – lud pochodzenia germańskiego zamieszkujący obszary dawnej Fryzji, posługujący się językiem fryzyjskim; obecnie także niderlandzkim, dolnoniemieckim, niemieckim, a także dialektem pośrednim między dolnoniemieckim a fryzyjskim określanym jako groningski w prowincji Groningen, a jako dolnoniemiecki (dolnosaski) Wschodniej Fryzji w Niemczech.Dongeradeel – gmina w Holandii, w prowincji Fryzja. Powstała ona w 1984 r. w wyniku połączenia gmin Westdongeradeel, Oostdongeradeel oraz Dokkum. Na terenie gminy znajduje się kilkadziesiąt miejscowości: Aalsum, Anjum, Bornwird, Brantgum, Dokkum, Ee, Engwierum, Foudgum, Hantum, Hantumeruitburen, Hantumhuizen, Hiaure, Holwerd, Jouswier, Liossens, Metslawier, Moddergat, Morra, Nes, Niawier, Oosternijkerk, Oostrum, Paesens, Raard, Ternaard, Waaxens, Wetsens, Wierum.

  Ponieważ Wyścig Jedenastu Miast jest dosyć rzadkim wydarzeniem jest darzony szczególnym zainteresowaniem w całym kraju. W noc poprzedzającą zawody (nazywaną Nacht van Leeuwarden – „Noc Leeuwarden”) na miejscu startu odbywa się wielki festyn. Większość Fryzów spędza następny dzień przed telewizorami oglądając zawody.

  Gaasterland-Sloten - gmina w Holandii, w południowo-zachodniej Fryzji. Powierzchnia 209,29 km² z czego 114,06 km² to woda. Liczba ludności 10 264, stan na 2008. Siedzibą gminy jest Balk.Harlingen (fryz. Harns) - miasto w północnej Holandii, we Fryzji, położone nad Zatoką Waddenzee (Morze Północne). Jest portem handlowym i rybackim. Posiada ok. 16 tys. mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ślizganie się pa kanałach było starą tradycją fryzyjską, ale dopiero w 1890 Pim Mulier wpadł na pomysł zorganizowania oficjalnych wyścigów. Pierwsze zorganizowane już oficjalnie zawody odbyły się w 1909. Powstało też wtedy stowarzyszenie Vereniging De Friesche Elf Steden, które od tego czasu zajmuje się organizacją zawodów.

  Beatrycze, właśc. Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau, z rodu Oranje-Nassau (ur. 31 stycznia 1938 w Baarn) – królowa Niderlandów od 1980 do 2013. Tron po niej przejął jej syn Wilhelm Aleksander, który jest pierwszym królem Holandii od 123 lat. Po abdykacji nosi ponownie tytuł Księżnej Oranje-Nassau.Bolsward (fryz. Boalsert) gmina i jedno z 11 miast we Fryzji w północnej Holandii. Ludność wynosi prawie 10.000. Od 2011 roku należy do gminy Súdwest Fryslân, wcześniej miasto było samodzielną gminą.

  Od 1909 roku zawody odbyły się tylko 15 razy. Gdy warunki jednak sprzyjają, wyścig staje się największą imprezą Holandii. Przyciąga mnóstwo turystów i zawodników – zarówno profesjonalistów jak i amatorów.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wilhelm Aleksander, nid. Willem Alexander, właśc. Willem-Alexander Claus George Ferdinand Amsberg (ur. 27 kwietnia 1967 w Utrechcie) – król Niderlandów, syn królowej Beatrycze i Clausa von Amsberga.
  Franeker (fryz. Frjentsjer) - miasto w północnej Holandii, we Fryzji. Jest ośrodkiem administracyjnym gminy Franekeradeel. Znane głównie z XVIII wiecznego planetarium, założonego przez holenderskiego astronoma Eise Eisinga.
  Petrus Johannes "Piet" Keizer (ur. 14 czerwca 1943 w Amsterdamie) – były holenderski piłkarz, grający na pozycji lewoskrzydłowego lub napastnika. Z reprezentacją Holandii, w której barwach rozegrał 34 mecze, zdobył wicemistrzostwo świata w 1974. Przez piętnaście lat był zawodnikiem Ajaksu Amsterdam. Sześciokrotnie triumfował z nim w rozgrywkach o mistrzostwo kraju i trzykrotnie w Pucharze Mistrzów.
  Leeuwarden (fryz. Ljouwert) – miasto w północnej Holandii, w pobliżu wybrzeża Morza Północnego. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Fryzja. Liczy około 90 tys. mieszkańców.
  Język zachodniofryzyjski (frysk) - język zachodniogermański używany głównie w prowincji Friesland (Fryslân) w północnej Holandii. Na terenie Holandii nazywany jest zwykle po prostu "fryzyjski" (język niderlandzki: Fries), jednak nazwa stosowana w językoznawstwie to Westerlauwers Fries, dla odróżnienia od dialektów fryzyjskich używanych w Niemczech
  Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.
  Coenradus Cornelis Josephus de Koning (ur. 30 marca 1879 w Edam - zm. 29 lipca 1954 w Bredzie) – holenderski łyżwiarz szybki, złoty medalista mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.627 sek.