• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eleuthera

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Bahamy (ang. Bahamas, Wspólnota Bahamów – Commonwealth of The Bahamas) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim.
  Bahamy – archipelag ok. 700 wysp koralowych oraz ponad 2 tys. wypiętrzających się ponad poziom morza raf koralowych (tzw. cayos) na Oceanie Atlantyckim. Zalicza się go do Ameryki Środkowej. Ciągnie się na długości ok. 1200 km na północ od Wielkich Antyli i na południowy wschód od półwyspu Floryda. Bahamy obejmują niepodległe państwo o tej samej nazwie oraz terytorium zależne Wielkiej Brytanii - Turks i Caicos.

  Eleuthera – wyspa leżąca w archipelagu Wysp Bahama, około 80 km na wschód od Nassau, stolicy Bahamów.

  Wyspa rozciąga się z północy na południe na długości około 180 km, natomiast jej szerokość na całej długości wynosi średnio 1-2 km. W 2000 roku wyspę zamieszkiwało około 8000 mieszkańców. Nazwa wyspy wywodzi się z żeńskiej formy greckiego słowa ελεύθερος (eleutheros), „wolny”.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.745 sek.