• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elektrowozownia

  Przeczytaj także...
  Stacja Techniczno-Postojowa Kabaty (STP Kabaty) – stacja warszawskiego metra, która pełni funkcję warsztatowo-techniczną pierwszej linii metra. Mieści się tam też siedziba operatora Metra Warszawskiego.Aglomeracja gdańska (także Aglomeracja Trójmiasta; czasami nazywana aglomeracją Zatoki Gdańskiej) – aglomeracja obszar na północy Polski nad Zatoką Gdańską. Tworzy go Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto) oraz miejscowości od Tczewa do Wejherowa i Władysławowa.
  Wagonownia - nazwa jednostki organizacyjnej wraz z zespołem pomieszczeń i warsztatów przeznaczonych do przechowywania, konserwacji i naprawy wagonów kolejowych.

  Elektrowozownia – baza, zakład eksploatacji, zajezdnia; zespół pomieszczeń i warsztatów oraz torów przeznaczonych do przechowywania i obsługiwania technicznego lokomotyw elektrycznych.

  Metro w Warszawie – jedyny w Polsce system kolei podziemnej, składający się z dwóch linii: M1 i M2. Pierwszy odcinek linii M1 otwarto w 1995, a pierwszy odcinek linii M2 w 2015.Parowozownia (potocznie: szopa, depo) - baza, zakład eksploatacji, zajezdnia lokomotyw parowych; zespół pomieszczeń i warsztatów oraz torów przeznaczonych do przechowywania i obsługiwania technicznego parowozów.

  W minionych latach funkcjonowała niewielka liczba jednostek kolejowych o tej nazwie, np. Elektrowozownia Gdynia Cisowa, obsługująca ruch pasażerski w aglomeracji gdańskiej. Jednak większość lokomotyw elektrycznych była na stanie lokomotywowni.

  Lokomotywownia – nazwa jednostki organizacyjnej wraz z zespołem budynków i urządzeń, służących do obsługi lokomotyw, m.in. do ich napraw i stacjonowania. Nazwa zaczęła funkcjonować w miarę zmiany profilu obsługiwanego taboru przez byłe parowozownie.Elektrowozownia Gdynia Cisowa – elektrowozownia w Gdyni Cisowej będąca miejscem utrzymania składów kolejowych oraz siedziba Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. W jej pobliżu, przy linii kolejowej nr 250 znajduje się przystanek służbowy Gdynia Cisowa Elektrowozownia.

  Zobacz też[]

 • Lokomotywownia
 • Parowozownia
 • Wagonownia
 • Przypisy

  1. Elektrowozownia Słownik języka polskiego  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.