Elektrowozownia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elektrowozownia – baza, zakład eksploatacji, zajezdnia; zespół pomieszczeń i warsztatów oraz torów przeznaczonych do przechowywania i obsługiwania technicznego lokomotyw elektrycznych.

Parowozownia (potocznie: szopa, depo) - baza, zakład eksploatacji, zajezdnia lokomotyw parowych; zespół pomieszczeń i warsztatów oraz torów przeznaczonych do przechowywania i obsługiwania technicznego parowozów.Lokomotywownia – nazwa jednostki organizacyjnej wraz z zespołem budynków i urządzeń, służących do obsługi lokomotyw, m.in. do ich napraw i stacjonowania. Nazwa zaczęła funkcjonować w miarę zmiany profilu obsługiwanego taboru przez byłe parowozownie.

W minionych latach funkcjonowała niewielka liczba jednostek kolejowych o tej nazwie, np. Elektrowozownia Gdynia Cisowa, obsługująca ruch pasażerski w aglomeracji trójmiejskiej. Jednak większość lokomotyw elektrycznych była na stanie lokomotywowni.

Elektrowozownia Gdynia Cisowa – elektrowozownia w Gdyni Cisowej będąca miejscem utrzymania składów kolejowych oraz siedziba Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. W jej pobliżu, przy linii kolejowej nr 250 znajduje się przystanek służbowy Gdynia Cisowa Elektrowozownia.Aglomeracja trójmiejska (także aglomeracja Trójmiasta lub aglomeracja gdańska) – aglomeracja na północy Polski nad Zatoką Gdańską. Centralną część tworzy Trójmiasto, czyli policentryczny obszar miast Gdańsk, Sopot i Gdynia. Zewnętrzną część stanowią pozostałe miejscowości w jego pobliżu od Tczewa na południu do Kartuz na zachodzie i Władysławowa na północy.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • lokomotywownia
  • parowozownia
  • wagonownia
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Elektrowozownia Słownik języka polskiego
    Reklama