• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elektrownia atomowa Fukushima nr 1

  Przeczytaj także...
  Elektrownia atomowa Fukushima nr 2 (jap. (福島第二原子力発電所, Fukushima Dai-Ni Genshiryoku Hatsudensho) – japońska elektrownia atomowa. Znajduje się w miastach Naraha i Tomioka, powiecie Futaba, prefekturze Fukushima. Elektrownię wybudowano w latach 1982–1987 około 11,5 km na południe od siostrzanej elektrowni Fukushima I. Posiada cztery reaktory typu BWR. Właścicielem obu elektrowni jest Tokyo Electric Power Company (TEPCO).Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Elektrownia jądrowa – obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna), wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu (uranu naturalnego lub nieco wzbogaconego w izotop U), w której ciepło konieczne do uzyskania pary wodnej, jest otrzymywane z reaktora jądrowego.
  Elektrownia atomowa Fukushima nr 1 (2007)

  Elektrownia atomowa Fukushima nr 1 (jap. (福島第一原子力発電所 Fukushima Dai-Ichi Genshiryoku Hatsudensho) – zniszczona w katastrofie w 2011 roku japońska elektrownia atomowa, jedna z największych na świecie. Znajduje się w mieście Ōkuma, powiecie Futaba, prefekturze Fukushima. W odległości około 11 km od tej elektrowni znajduje się elektrownia atomowa Fukushima nr 2.

  Tokyo Electric Power Company, Incorporated (jap. 東京電力株式会社, Tōkyō Denryoku Kabushiki-kaisha, TYO: 9501), znane także jako Toden (jap. 東電, Tōden) lub TEPCO, to firma zajmująca się produkcją, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej na terenie Wielkiego Tokio, regionu Kantō, prefektury Yamanashi oraz wschodniej części prefektury Shizuoka. Jej główna siedziba znajduje się w Uchisaiwai-chō, w tokijskiej dzielnicy Chiyoda. Firma posiada swoje biura przedstawicielskie w Waszyngtonie i Londynie.Prefektura Fukushima (jap. 福島県, Fukushima-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Tōhoku na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukushima.

  Elektrownia należy do Tokyo Electric Power Company (TEPCO). Została wybudowana w latach 1966–1971. Posiada sześć reaktorów typu BWR (pierwszy zaczął pracę w 1971, szósty w 1979). Dwa następne (typu ABWR) były w trakcie budowy i miały zacząć pracę w 2013 i 2014.

  Reaktor jądrowy – urządzenie, w którym przeprowadza się z kontrolowaną szybkością reakcje jądrowe; na obecnym etapie rozwoju nauki i techniki są to przede wszystkim reakcje rozszczepienia jąder atomowych. Reakcje te mają charakter łańcuchowy – produkty reakcji (w tym głównie neutrony) mogą zainicjować kilka następnych. Aby uniknąć lawinowego wzrostu szybkości reakcji, reaktor dzieli się na strefy wypełnione na przemian paliwem, chłodziwem oraz moderatorem, czyli substancją spowalniającą neutrony. Szybkość reakcji kontrolowana jest m.in. przez zmianę wzajemnego położenia lub proporcji tych składników, a także przez wprowadzanie dodatkowych substancji pochłaniających lub spowalniających neutrony, zawartych w tzw. prętach regulacyjnych (służących do normalnej regulacji parametrów reakcji) oraz prętach bezpieczeństwa (stosowanych do awaryjnego wyłączania reaktora). Substancjami używanymi do pochłaniania neutronów termicznych są m.in. bor i kadm, natomiast jako moderatorów używa się m.in. berylu, grafitu, a także wody, pełniącej równocześnie rolę chłodziwa.Reaktor wodny wrzący, w skrócie BWR (ang. Boiling Water Reactor) – reaktor jądrowy moderowany i chłodzony wodą, cyrkulującą w jednym obiegu (w odróżnieniu od reaktora wodnego ciśnieniowego (PWR), który posiada dwa obiegi wodne). Lekka woda chłodząca reaktor pełni jednocześnie funkcje moderatora i czynnika roboczego; wytworzona w reaktorze para jest kierowana do turbiny.

  Dane na temat reaktorów[]

  Trzęsienie ziemi w 2011 roku[]

  Animowany schemat elektrowni z reaktorem wodnym wrzącym (Boiling Water Reactor)

  Na skutek trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu w marcu 2011 w elektrowni doszło do serii wypadków jądrowych. Natychmiast po awarii ewakuowano mieszkańców przyległego obszaru. Bezpośrednio po trzęsieniu do wycieku nie doszło, jednak nastąpiły awarie systemów, trudne do opanowania z powodu problemów z awaryjnym dostarczaniem energii elektrycznej, brakiem wystarczająco dużych zapasów chłodziwa oraz trudności z jego transportem.

  Katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima I (jap. 福島第一原子力発電所事故, Fukushima Dai-Ichi Genshiryoku Hatsudensho Jiko) – seria wypadków jądrowych w elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii, do których doszło w 2011 roku w wyniku tsunami spowodowanego przez trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu, w tym jedna awaria stopnia 7. w siedmiostopniowej międzynarodowej skali INES (łącznie sklasyfikowane awarie reaktorów jądrowych nr 1, 2 i 3), połączona z emisją substancji promieniotwórczych do środowiska, związaną m.in. z przedostaniem się do środowiska skażonej wody morskiej stosowanej do chłodzenia reaktorów. W reaktorach nr 1, 2 i 3 doszło do stopienia rdzeni. Z powodu obaw o bezpieczeństwo elektrowni jądrowych starszego typu, 8 z nich zamknięto w Niemczech. Wiele społeczeństw nastawiło się negatywnie do energetyki jądrowej. 14 kwietnia 2011 roku Junichi Matsumoto, pełniący obowiązki prezesa firmy TEPCO, właściciela elektrowni Fukushima I, stwierdził na konferencji prasowej, że z punktu widzenia emisji materiałów radioaktywnych katastrofa była równa katastrofie jądrowej w Czarnobylu lub od niej większa; jednocześnie Japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego oceniała, że ilość uwolnionego materiału promieniotwórczego wynosiła ok. 10 procent tego, co zostało uwolnione w trakcie katastrofy w Czarnobylu.Wypadek jądrowy – zdarzenie polegające na emisji promieniowania jonizującego lub substancji promieniotwórczych do otoczenia, mogące przejawiać niekorzystne oddziaływanie na ludzi i środowisko naturalne.

  Przypisy


  Linki zewnętrzne[]

 • Japoński alarm jądrowy w Fukushimie – pytania i odpowiedzi (ang.). BBC News, 2011-03-15. [dostęp 2011-03-15].
 • Widok na elektrownię na Google Maps • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w 2011 roku (jap. 東北地方太平洋沖地震, Tōhoku-chihō Taiheiyō-oki jishin, pol. trzęsienie ziemi u wybrzeża Pacyfiku w regionie Tōhoku) – trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera, które nastąpiło 11 marca 2011 roku o 5:46 UTC (14:46 JST), w północno-wschodniej części Japonii, na wschód od miasta Sendai. Spowodowana trzęsieniem fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, powodując najdroższą katastrofę naturalną w historii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.