• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elektrownia atomowa Fukushima nr 1

  Przeczytaj także...
  Rdzeń reaktora jądrowego – zasadnicza część reaktora, w której następują przemiany jądrowe, będące źródłem energii w formie promieniowania oraz ciepła.Stopienie rdzenia reaktora jądrowego – poważna awaria reaktora jądrowego polegająca na częściowym lub całkowitym uszkodzeniu przez stopienie, rdzenia reaktora z powodu wysokiej temperatury. Do jego określenia w języku angielskim często używa się potocznego zwrotu nuclear meltdown.
  Ciepło powyłączeniowe — energia cieplna wytwarzana w reaktorze jądrowym po jego wyłączeniu, w stanie niekrytycznym, w wyniku przemian jądrowych zachodzących w produktach reakcji rozszczepienia paliwa jądrowego.  Elektrownia jądrowa Fukushima-Daiichi, Fukushima I (jap. (福島第一原子力発電所 Fukushima Dai-Ichi Genshiryoku Hatsudensho) – permanentnie wyłączona elektrownia jądrowa, składająca się z 6 reaktorów wodno-wrzących (BWR) o łącznej mocy zainstalowanej netto 4546 MWe, znajdująca się w miastach Ōkuma i Futaba w prefekturze Fukushima. W odległości około 11 km od tej Fukushimy I znajduje się elektrownia jądrowa Fukushima II.

  Tsunami (jap. 津波, tsunami, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.Moc zainstalowana – suma wartości mocy znamionowych wszystkich urządzeń elektrycznych, stałych i przenośnych, zainstalowanych w rozpatrywanej części instalacji elektrycznej. Moc ta określana jest zarówno dla odbiorników przy rozpatrywaniu obiektów przyłączanych, jak i w stosunku do generatorów energii elektrycznej zainstalowanych w elektrowniach.

  Przed wyłączeniem była jedną z 15 największych pod względem mocy zainstalowanej elektrowni jądrowych świata.11 marca 2011 uległa poważnemu uszkodzeniu w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,0-9,1 oraz następującej po nim fali tsunami. W wyniku niedostosowania falochronów do tej wysokości fal (15 metrów) zalaniu uległy generatory awaryjne, uniemożliwiając zasilenie pomp wody chłodzącej i w efekcie odprowadzenie ciepła powyłączeniowego reaktorów, co doprowadziło do stopienia rdzeni 3 reaktorów. Pozostałe reaktory nie uległy uszkodzeniu, jednak po awaryjnym wyłączeniu w wyniku trzęsienia ziemi nie zostały przywrócone do eksploatacji w wyniku decyzji politycznej. Nie było ofiar śmiertelnych w wyniku ekspozycji na promieniowanie, natomiast panika i ewakuacja były przyczyną przedwczesnej śmierci co najmniej 34 osób.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Elektrownia jądrowa – obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna), wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu (uranu naturalnego lub nieco wzbogaconego w izotop U), w której ciepło konieczne do uzyskania pary wodnej, jest otrzymywane z reaktora jądrowego.

  Elektrownia należy do Tokyo Electric Power Company (TEPCO). Budowa rozpoczęła się w 1967 r., natomiast uruchomienie reaktorów następowało w latach 1971-1979. Pierwotnie obiekt miał składać się z sześciu reaktorów typu BWR oraz dwóch typu ABWR (Advanced BWR), które w momencie katastrofy były w trakcie budowy i miały zacząć pracę w 2013 i 2014. Ze względu na decyzję o wyłączeniu elektrowni budowę przerwano.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Magnituda (łac. magnitudo "wielkość" od magnus) – parametr stosowany w pomiarach wielkości trzęsienia ziemi, wprowadzony w 1935 roku przez Charlesa Richtera wraz z opracowaniem przez niego „skali magnitud”, nazwanej później skalą Richtera.

  Dane na temat reaktorów[ | edytuj kod]

  Trzęsienie ziemi w 2011 roku[ | edytuj kod]

  Animowany schemat elektrowni z reaktorem wodnym wrzącym (Boiling Water Reactor)
   Osobny artykuł: Trzęsienie ziemi w Tōhoku.

  Na skutek trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu w marcu 2011 w elektrowni doszło do serii wypadków jądrowych. Natychmiast po awarii ewakuowano mieszkańców przyległego obszaru. Bezpośrednio po trzęsieniu do wycieku nie doszło, jednak nastąpiły awarie systemów, trudne do opanowania z powodu problemów z awaryjnym dostarczaniem energii elektrycznej, brakiem wystarczająco dużych zapasów chłodziwa oraz trudności z jego transportem.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Trzęsienie ziemi u pacyficznego wybrzeża regionu Tōhoku w 2011 r. (jap. 東北地方太平洋沖地震 Tōhoku-chihō Taiheiyō-oki jishin) – trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które nastąpiło 11 marca 2011 roku o 5:46 UTC (14:46 JST), w północno-wschodniej części Japonii, na wschód od miasta Sendai. Spowodowana trzęsieniem fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, powodując najdroższą katastrofę naturalną w historii. Nosi ona także nazwę „wielkiego trzęsienia we wschodniej Japonii”, czy też krótko „trzęsienia ziemi w Tōhoku 2011”.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. PRIS - Country Details, pris.iaea.org [dostęp 2020-03-19].
  2. Elektrownia jądrowa Fukushima Daiichi (Fukushima I) | ncbj.edu.pl, ncbj.edu.pl [dostęp 2020-03-19].
  3. Fukushima Daiichi Accident - World Nuclear Association, www.world-nuclear.org [dostęp 2020-03-19].
  4. The health effects of Fukushima - World Nuclear News, www.world-nuclear-news.org [dostęp 2020-03-19].
  5. PRIS - Country Details, pris.iaea.org [dostęp 2020-03-19].
  6. table2, www-pub.iaea.org [dostęp 2020-03-19].
  7. Fukushima-Daiichi, web.archive.org, 15 stycznia 2013 [dostęp 2020-03-19] [zarchiwizowane z adresu 2013-01-15].
  8. Fukushima-Daiichi, web.archive.org, 15 stycznia 2013 [dostęp 2020-03-19] [zarchiwizowane z adresu 2013-01-15].
  9. Komunikaty Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na temat awarii (ang.). iaea.org. [dostęp 2011-03-19].


  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tokyo Electric Power Company, Incorporated (jap. 東京電力株式会社, Tōkyō Denryoku Kabushiki-kaisha, TYO: 9501), znane także jako Toden (jap. 東電, Tōden) lub TEPCO, to firma zajmująca się produkcją, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej na terenie Wielkiego Tokio, regionu Kantō, prefektury Yamanashi oraz wschodniej części prefektury Shizuoka. Jej główna siedziba znajduje się w Uchisaiwai-chō, w tokijskiej dzielnicy Chiyoda. Firma posiada swoje biura przedstawicielskie w Waszyngtonie i Londynie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Japoński alarm jądrowy w Fukushimie – pytania i odpowiedzi (ang.). BBC News, 2011-03-15. [dostęp 2011-03-15].
 • Widok na elektrownię na Google Maps
 • Prefektura Fukushima (jap. 福島県, Fukushima-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Tōhoku na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukushima.Reaktor jądrowy – urządzenie, w którym przeprowadza się z kontrolowaną szybkością reakcje jądrowe; na obecnym etapie rozwoju nauki i techniki są to przede wszystkim reakcje rozszczepienia jąder atomowych. Reakcje te mają charakter łańcuchowy – produkty reakcji (w tym głównie neutrony) mogą zainicjować kilka następnych. Aby uniknąć lawinowego wzrostu szybkości reakcji, reaktor dzieli się na strefy wypełnione na przemian paliwem, chłodziwem oraz moderatorem, czyli substancją spowalniającą neutrony. Szybkość reakcji kontrolowana jest m.in. przez zmianę wzajemnego położenia lub proporcji tych składników, a także przez wprowadzanie dodatkowych substancji pochłaniających lub spowalniających neutrony, zawartych w tzw. prętach regulacyjnych (służących do normalnej regulacji parametrów reakcji) oraz prętach bezpieczeństwa (stosowanych do awaryjnego wyłączania reaktora). Substancjami używanymi do pochłaniania neutronów termicznych są m.in. bor i kadm, natomiast jako moderatorów używa się m.in. berylu, grafitu, a także wody, pełniącej równocześnie rolę chłodziwa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reaktor wodny wrzący, w skrócie BWR (ang. Boiling Water Reactor) – reaktor jądrowy moderowany i chłodzony wodą, cyrkulującą w jednym obiegu (w odróżnieniu od reaktora wodnego ciśnieniowego (PWR), który posiada dwa obiegi wodne). Lekka woda chłodząca reaktor pełni jednocześnie funkcje moderatora i czynnika roboczego; wytworzona w reaktorze para jest kierowana do turbiny.
  Wypadek jądrowy – zdarzenie polegające na emisji promieniowania jonizującego lub substancji promieniotwórczych do otoczenia, mogące przejawiać niekorzystne oddziaływanie na ludzi i środowisko naturalne.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.