Elektrownia Dolna Odra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PGE Elektrownia Dolna Odra z lotu ptaka
PGE Elektrownia Dolna Odra we mgle z lotu ptaka
PGE Elektrownia Dolna Odra, maszynownia z zewnątrz
PGE Elektrownia Dolna Odra, nawęglanie
PGE Elektrownia Dolna Odra, odsiarczanie
PGE Elektrownia Dolna Odra, kominy, nowy i stary
PGE Elektrownia Dolna Odra, turbozespół
PGE Elektrownia Dolna Odra, maszynownia, turbozespoły przed i po modernizacji
PGE Elektrownia Dolna Odra, maszynownia z zewnątrz przy trafo 400kV
PGE Elektrownia Dolna Odra, od strony ciepłego kanału
PGE Elektrownia Dolna Odra, widok od strony rozdzielni Krajnik
PGE Elektrownia Dolna Odra z lotu ptaka
PGE Elektrownia Dolna Odra z lotu ptaka
PGE Elektrownia Dolna Odra z lotu ptaka

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odraelektrownia cieplna, kondensacyjna, elektrownia węglowa opalana węglem kamiennym wchodząca w skład grupy kapitałowej PGE, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., znajdująca się w Nowym Czarnowie koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim.

General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Historia[ | edytuj kod]

 • 1965 zlecenie studium lokalizacji elektrowni o mocy 1752 MW (8 bloków) z możliwością dalszej rozbudowy
 • 1970 początek budowy elektrowni
 • 1 lipca 1973 powołanie kierownictwa rozruchu elektrowni
 • 1974:
 • 10 kwietnia pierwsza synchronizacja z państwowym systemem elektroenergetycznym
 • 29 kwietnia przekazanie do eksploatacji bloku nr 1
 • 4 maja oficjalne uruchomienie elektrowni
 • 1 września przekazanie do eksploatacji bloku nr 2
 • 31 grudnia zsynchronizowano blok nr 3
 • 1975 przekazanie bloków nr 3, 4 i 5
 • 1976:
 • przekazanie bloków nr 6 i 7
 • zakończenie budowy rozdzielni Krajnik 400/220/110 kV
 • powołanie Zespołu Elektrowni Dolna Odra
 • 1977 przekazanie bloku nr 8 i zakończenie budowy
 • 24 stycznia 2010 nastąpił wybuch pyłu węglowego w elektrowni, w którym zginęła jedna osoba a trzy zostały ranne. Dwa budynki uległy zniszczeniu.
 • 11 kwietnia 2012 roku został wycofany z eksploatacji blok nr 4.
 • 1 stycznia 2014 roku został wycofany z eksploatacji blok nr 3.
 • 30 stycznia 2020 roku PGE zawarło umowę z General Electric i Polimex-Mostostal na budowę dwóch bloków gazowych 9 i 10 o mocy 683 MW każdy
 • 31 grudnia 2020 roku zostały wycofane z eksploatacji najstarsze bloki nr 1 i 2.
 • 11 grudnia 2023 roku ma nastąpić przekazanie do eksploatacji bloków gazowych 9 i 10.
 • Oś czasu jednostek wytwórczych Elektrowni Dolna Odra

  Polimex Mostostal Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo budowlane, generalny wykonawca w zakresie budownictwa przemysłowego, ogólnego i mieszkaniowego. Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach indeksu mWIG40.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra, w skrócie PGE ZEDO S.A. – zespół elektrowni znajdujących się w rejonie Szczecina, w województwie zachodniopomorskim.
  Głos Szczeciński – gazeta regionalna z siedzibą w Szczecinie, ukazująca się w województwie zachodniopomorskim. Jest jedną z trzech mutacji „Głosu - Dziennika Pomorza”. Do stycznia 2007 ukazywała się jako całkiem osobna gazeta.
  PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. – Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie będąca jednostką dominującą Grupy Kapitałowej PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Grupa Kapitałowa jest największym pod względem przychodów, zainstalowanych mocy wytwórczych oraz wolumenu produkcji energii elektrycznej zintegrowanym pionowo przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce. Grupa w obecnym kształcie powstała w 2007 roku.
  Węgiel kamienny – skała osadowa pochodzenia roślinnego, zawierająca 75-97% pierwiastka węgla, powstała głównie w karbonie (era paleozoiczna) ze szczątków roślinnych, które bez dostępu tlenu uległy uwęgleniu. Ma czarną barwę, matowy połysk, czarną rysę.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Elektrownia kondensacyjna – elektrownia cieplna pracująca według termodynamicznego obiegu Rankine’a. W odróżnieniu od elektrociepłowni ciepło uzyskane przy skropleniu pary wodnej, która opuszcza turbinę parową, tracone jest do otoczenia.

  Reklama