Electronic Entertainment Expo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo wystawy
Hala Los Angeles Convention Center podczas wystawy w 2005 roku

Electronic Entertainment Expo (w skrócie: E3) – największa coroczna wystawa przemysłu gier komputerowych. Ekspozycja była otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.

Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Entertainment Software Association (ESA) – stowarzyszenie założone z inicjatywy Douga Lowensteina. Zajmuje się przemysłem gier komputerowych w Stanach Zjednoczonych. Zostało utworzone w kwietniu 1994 jako Interactive Digital Software Association (IDSA). 16 lipca 2003 zmieniło nazwę na Entertainment Software Association. Obecnym przewodniczącym ESA jest amerykański polityk – Michael Gallagher.

E3 jest zazwyczaj organizowane w maju lub czerwcu na terenie hali Los Angeles Convention Center w Los Angeles. W latach 90. przez dwa lata ekspozycja odbywała się w Atlancie. Według Entertainment Software Association (w skrócie ESA) w 2005 roku wystawę odwiedziło ponad 70 000 ludzi.

Pierwsze E3 zostało zorganizowane przez Interactive Digital Software Association (obecnie ESA) w 1995 roku, gdzie m.in. zaprezentowano nowe konsole Sony PlayStation oraz Sega Saturn. Przedtem większość producentów wystawiała swoje produkty na innych targach komputerowych takich jak Consumer Electronics Show oraz European Computer Trade Show.

Sega Saturn (po japońsku: セガサターン) – 32-bitowa konsola do gier firmy Sega wydana w Japonii 22 listopada 1994 a w północnej Ameryce w 11 maja 1995. W dniu premiery konsoli w Japonii sprzedano ok. 170 000 egzemplarzy. Przez pewien czas konkurent Sony PlayStation. Ponieważ konstrukcja została mocno zmodyfikowana tuż przed wprowadzeniem konsoli na rynek, Sega nie potrafiła tak usprawnić produkcji (czyli zmniejszyć kosztów), by nawiązać cenową walkę z firmą Sony. W momencie premiery cena konsoli w Japonii wynosiła 44 800 jenów (ok. 490 dolarów), w USA 399 dolarów, a produkt Sony był tańszy o ok. 100 dolarów. Początkowo konsola dobrze się sprzedawała i w ciągu 2 tygodni sprzedano 2,5 mln egzemplarzy. Wzrastająca popularność konsoli Sony PlayStation zmieniła jednak tę sytuację.Electronic Entertainment Expo 2009 – 15. edycja targów poświęconych grom komputerowym – Electronic Entertainment Expo, która odbyła się w dniach 2 – 4 czerwca 2009 w hali Los Angeles Convention Center w Los Angeles w stanie Kalifornia. Targi odbywały się pod patronatem organizacji Entertainment Software Association (ESA).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Electronic Entertainment Expo 2009
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. James Orry: E3 2014 confirmed for June 10-12, 2014. videogamer.com. [dostęp 2014-03-19].
  2. E3 2005 w liczbach i zapowiedź E3 2006. Gry-Online. [dostęp 2014-03-19].
  3. Christopher Dring: A Tale of Two E3s – Xbox vs Sony vs Sega. mcvuk.com. [dostęp 2014-03-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona wystawy
 • Game Critics Awards – najlepsze z wystawy
 • Podsumowanie wystawy z lat 1995–2004
 • Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Reklama