• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Electronic Arts

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Danger Close Games (znane poprzednio jako EA Los Angeles) – producent gier komputerowych mający siedzibę w Los Angeles w USA.
  The Sims – komputerowa gra symulacyjna, stworzona przez projektanta gier Willa Wrighta wydaną przez firmę Maxis. Od czasu wydania (styczeń 2000) sprzedała się w ponad szesnastu milionach kopii na całym świecie, dzięki czemu otrzymała tytuł najlepiej sprzedającej się gry na komputery osobiste w historii gier. Z początku The Sims miała być programem do projektowania wnętrz, a Simowie mieli być tylko modelami obrazującymi ludzi.

  Electronic Artsamerykański producent oraz wydawca gier komputerowych. Firma została założona przez Tripa Hawkinsa w 1982. W pierwszej połowie 2011 roku firma EA była pierwszym co do wielkości wydawcą gier na zachodnich rynkach, z roczną sprzedażą sięgającą 4 miliardów dolarów. Jest też właścicielem platformy dystrybucji cyfrowej Origin.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.SimCity – seria gier wyprodukowanych przez firmę Maxis, należąca do grona Simów, czyli gier symulacyjnych z przedrostkiem SIM (skrót od ang. simulation – symulacja). Pierwszą grą z tej serii było SimCity wydane w 1989 r. – do dzisiaj doczekało się 7 odsłon i trzech dodatków. Od daty premiery pierwszej części gry seria ta sprzedała się na całym świecie w nakładzie przekraczającym 17 milionów egzemplarzy.

  W kwietniu 2012 roku serwis The Consumerist przyznał Electronic Arts antynagrodę najgorszej firmy w Ameryce. Przyczyniły się do tego wysokie ceny gier oraz okrajanie ich z zawartości, z zamiarem późniejszego wydawania dodatków DLC. Firma ponownie otrzymała ten tytuł w kwietniu 2013.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Visceral Games (dawniej EA Redwood Shores) – producent gier komputerowych, znany przede wszystkim z serii Dead Space. Studio jest własnością Electronic Arts.

  Struktura firmy[ | edytuj kod]

  W skład Electronic Arts wchodzą następujące przedsiębiorstwa:

 • EA Worldwide Studios: wszystkie gry z wyjątkiem sportowych
 • EA Sports: gry sportowe
 • EA Maxis: gry z serii SimCity, The Sims i Spore
 • EA All Play: gry typu casual oraz mobilne
 • W większości państw gdzie wydawane są gry EA, założone są także filie dystrybucyjne na przykład Electronic Arts Polska.

  Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.William M. "Trip" Hawkins III (ur. 28 grudnia 1953) – amerykański przedsiębiorca związany z Doliną Krzemową, założyciel firm Electronic Arts, The 3DO Company i Digital Chocolate.

  Studia[ | edytuj kod]

 • Visceral Games w Redwood City w Kalifornii (poprzednio EA Redwood Shores), założone w 1998, zamknięte w 2017
 • EA Canada w Burnaby (poprzednio Distinctive Software), kupione w 1991
 • Quicklime Games w Vancouver (poprzednio Black Box Games oraz EA Black Box), 2002–2013
 • EA Montréal w Montrealu, założone w 2003
 • EA Tiburon w Orlando na Florydzie (poprzednio Tiburon Entertainment), kupione w 1998
 • Danger Close Games w Los Angeles (poprzednio Dreamworks Interactive i EA Los Angeles), kupione w 2000
 • EA UK w Surrey w Wielkiej Brytanii
 • EA Chicago w Hoffman Estates w Illinois (poprzednio NuFX, Inc), kupione w 2003
 • EA DICE w Sztokholmie (poprzednio Digital Illusions), kupione w 2005
 • EA Freestyle w San Francisco (poprzednio EA BIG)
 • BioWare w Edmonton w Kanadzie, kupione w 2007
 • Respawn Entertainment w Los Angeles, kupione w 2017 roku
 • Produkty[ | edytuj kod]

   Zobacz też kategorię: Gry wydane przez Electronic Arts.
   Zobacz też kategorię: Gry wyprodukowane przez Electronic Arts.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Światowi wydawcy gier – Electronic Arts Inc. (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-03-11].
  2. Eddie Makuch: Andrew Wilson named EA CEO (ang.). GameSpot, 2013-09-20. [dostęp 2018-04-23].
  3. ANNUAL REPORT PURSUANT TO SECTION 13 OR 15(d) OF THE SECURITIES EXCHANGE ACT OF 1934 For the fiscal year ended March 31, 2014, ELECTRONIC ARTS INC. (ang.). Electronic Arts. [dostęp 2015-05-11].
  4. Electronics Arts Financial Results
  5. Chris Morran: The Voters Have Spoken: EA Is Your Worst Company In America For 2012! (ang.). The Consumerist. [dostęp 2014-03-10].
  6. Chris Morran: EA Makes Worst Company In America History, Wins Title For Second Year In A Row! (ang.). The Consumerist. [dostęp 2014-03-10].
  7. Visceral Games / EA Redwood Shores. Gry-Online. [dostęp 2017-10-20].
  8. Krystian Pieniążek: Electronic Arts zamyka Visceral Games – gra Star Wars do przeróbki. Gry-Online, 2017-10-17. [dostęp 2017-10-20].
  9. Electronic Arts kupiło BioWare oraz Pandemic Studios. PC World. [dostęp 2020-05-10].
  10. EA przejęło Respawn Entertainment; nowy Titanfall w produkcji. Gry-Online. [dostęp 2020-05-10].
  Hoffman Estates to miasto w aglomeracji chicagowskiej w Stanach Zjednoczonych, leżące częściowo w granicach hrabstwa Cook jak i hrabstwa Kane.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).
  Warto wiedzieć że... beta

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.
  Respawn Entertainment – amerykańska firma tworząca gry wideo założona przez Jasona Westa i Vince Zampellę. West i Zampella wcześniej byli współzałożycielami Infinity Ward oraz twórcami serii Call of Duty, gdzie byli odpowiedzialni za jej rozwój do 2010 roku. Respawn został przejęty przez Electronic Arts 1 grudnia 2017 roku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  BioWare – kanadyjskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w lutym 1995 roku przez doktorów medycyny Raya Muzykę, Grega Zeschuka oraz Augustine’a Yipa, wchodzące w skład grupy VG Holding Group, do której należy również Pandemic Studios. Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Edmonton w Kanadzie. BioWare specjalizuje się w tworzeniu gier komputerowych z gatunku gier fabularnych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  DICE (Digital Illusions CE) – szwedzkie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem gier komputerowych. Zostało założone w 1992 roku przez Ulfa Mandorffa, Olofa Gustafssona, Fredrika Liliegrena, Andreasa Axelssona i Markusa Nyströma. Siedziba firmy mieści się w Sztokholmie. DICE jest twórcą m.in. serii Battlefield.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.