• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Electro

  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Miami bass (ghetto bass, booty bass, bass music) – podgatunek hip-hopu oparty na charakterystycznym brzmieniu syntezatora Roland TR-808, zawierający ostre, wulgarne treści erotyczne. Największą popularność zdobył w latach 80. XX wieku i 90. XX wieku. Miami bass największe triumfy święciło pod koniec lat 80. XX wieku.
  Rock elektroniczny (znany również jako synthrock, electrorock lub digital rock) – gatunek muzyki rockowej w którym dominującym jest wykorzystanie instrumentów elektronicznych. Rock elektroniczny jest częścią szerokiego nurtu muzyki elektronicznej.

  Electro – gatunek muzyki elektronicznej i wczesnego hip-hopu powstały w latach 80., kształtowany przez producentów funkowych i hip-hopowych.

  Historia[]

  Jednym z prekursorów gatunku electro jest Afrika Bambaataa, który wydał w 1986 r. jeden z obecnych klasyków tego gatunku, czyli Planet Rock: The Album, którym w późniejszym okresie inspirowało się większość artystów electro ze względu na jego nowatorską (jak na tamte czasy) linię perkusyjną i brzmienia, połączone z energicznym rapem ekipy Soul Sonic Force.

  Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Breakbeat – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej, której charakterystycznym elementem jest przebieg rytmiczny, rzadko ma metrum 4/4, mocno synkopowany i bogaty w polirytmie (w przeciwieństwie do prostszych w budowie uderzeń w muzyce house). Linia basu nie jest ułożona harmonicznie do beatu. Breakbeat nierzadko ma sample perkusyjne, lecz częściej wykonuje się go z uderzeń podobnych do techno i funk. Najczęściej robiony jest na syntezatorach i automatach perkusyjnych.

  Podgatunki[]

  Dzisiejsze electro ma wiele rodzajów i podgatunków. Najbardziej popularnym i jednocześnie najbardziej nawiązującym do klasycznego brzmienia są miami bass oraz freestyle, którego najbardziej znani przedstawiciele to artyści tacy jak deadmau5, Bubble J, czy Anthony Norris, reprezentujący najbardziej komercyjną odmianę freestyle, brzmieniowo nawiązującą do muzyki dance oraz współczesna muzyka electro nazywana nu-electro lub neo-electro będąca jednocześnie nurtem elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej). Muzyka electro wywarła wpływ na powstanie muzyki techno oraz w mniejszym stopniu muzyki house.

  New rave (także: nu rave, neu rave) – termin używany (przede wszystkim w UK) na określenie muzyki będącej połączeniem różnych gatunków muzyki elektronicznej i rocka, najczęściej dance punka i indie rocka. Fraza „new rave” oznacza nową wersję muzyki rave i jest parafrazą określenia „new wave”. Większość popularnych zespołów uważanych za przedstawicieli new rave pochodzi z Wielkiej Brytanii, która jest zresztą uznawana za miejsce narodzin tego stylu muzycznego.deadmau5 właściwie Joel Zimmerman (ur. 5 stycznia 1981) - kanadyjski producent muzyki progressive i electro house pochodzący z Toronto w Kanadzie.

  Z muzyką electro są często mylone style muzyki tanecznej takie jak breakbeat, electro house i nawet takie gatunki jak techno, new rave czy rock elektroniczny.

  Przypisy

  1. Przewodnik po muzyce elektronicznej - Electronic Music Guide (ang.). techno.org. [dostęp 2007-11-18].
  2. Neo-electro. AllMusic. [dostęp 2015-01-01].
  3. Electro-Techno, AllMusic [dostęp 2015-12-10] (ang.).
  4. Vladimir Bogdanov, Chris Woodstra, Stephen Thomas Erlewine, John Bush: All Music Guide to Electronica: The Definitive Guide to Electronic Music. Backbeat Books, 2001. ISBN 0879306289. (ang.)
  5. Electronic dance music glossary (ang.). USA Today, 2011-12-13. [dostęp 2013-09-25].
  6. Paweł Frieske: Gatunki muzyki elektronicznej (pol.). TopDJ.pl, 2005-10-01. [dostęp 1 październik 2005].
  7. RickeyR. Vincent RickeyR., Funk: The Music, The People, and The Rhythm of The One, St. Martin's Griffin, 4 listopada 2014, ISBN 9781466884526 [dostęp 2016-05-11] (ang.).
  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  USA Today - amerykański dziennik, o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean stanu Wirginia.
  Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.
  House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu Warehouse
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.
  Electro house – odmiana muzyki house wywodząca się z połączenia gatunków i stylów muzycznych electro, electroclash, synthpop i tech house.
  Afrika Bambaataa, właściwie Kevin Donovan (ur. 17 kwietnia 1957) – amerykański muzyk, wokalista i kompozytor. W przeszłości określano go mianem Master of Records, od jego pasji – kolekcjonował płyty. Nazywany ojcem Electro Funku. Jego pseudonim pochodzi od imienia XIX-wiecznego wodza zuluskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.