• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Electric Lady Studios

  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.
  George "Buddy" Guy (ur. 30 lipca 1936) – sześciokrotny laureat nagrody Grammy, amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy i rockowy. Przedstawiciel bluesa chicagowskiego. Historia jego sukcesu rozpoczęła się w małym miasteczku Lettsworth w Luizjanie. George "Buddy" Guy był jednym z kilkorga dzieci Sama i Sabel Guyów. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie. Wybrał bluesa, muzykę, w której ideą jest improwizacja.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Electric Lady Studios – studio nagraniowe otworzone przez Jimiego Hendriksa 26 sierpnia 1970 roku.

  Chuck Berry, właśc. Charles Edward Anderson Berry (ur. 18 października 1926 w St. Louis) – amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta, indywidualność sceniczna. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".Michael Jeffery (ur. w marcu 1933, zmarł 5 marca 1973) – menedżer amerykańskiego gitarzysty i wokalisty Jimiego Hendrixa.

  Mieści się w Greenwich Village w Nowym Jorku w miejscu, gdzie dawniej istniał klub nocny "Generation", który został kupiony w 1969 przez menedżera Hendriksa Michaela Jeffery'ego za 50 tys. dolarów. Początkowo Jeffrey myślał o otworzeniu własnego klubu (był już właścicielem sieci klubów nocnych w Hiszpanii), jednak uznał, że nowojorski rynek jest pod tym względem zbyt przesycony. Po odrzuceniu tego pomysłu Jimi Hendrix i Mike Jeffery zawiązali spółkę i wyłożyli ponad 300 tys. dolarów na przebudowę budynku oraz dostosowanie go do wymogów profesjonalnego studia. Wnętrza zostały zaprojektowane przez architekta Johna Storyka, który kierując się wytycznymi artysty stworzył przytulne studio, które miało być drugim domem Hendriksa i świetnym interesem finansowym. Głównymi założeniami projektu było wykorzystanie okrągłych okien, możliwość podświetlania ścian dowolnym kolorem, na ścianach pojawiły się awangardowe malowidła współgrające z drogimi dywanami. Studio istnieje do dziś, dzieli się na 3 części: "A", "B" i "C". Pracowało tu wielu muzyków, takich jak: Jimi Hendrix, John Lennon, Carlos Santana, Eric Clapton, Buddy Guy, Chuck Berry, The Rolling Stones, Elvis Presley, Jeff Beck, Erykah Badu.

  Jeff Beck (ur. 24 czerwca 1944 w Wallington w Anglii) – brytyjski gitarzysta rockowy związany z takimi gatunkami i stylami muzycznymi jak rock psychodeliczny, hard rock, heavy metal, jazz-rock, blues rock.John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona poświęcona historii Electric Lady Studios (ang.)
 • Wykaz muzyków nagrywających w Electric Lady (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Erykah Badu, właśc. Erica Abi Wright (ur. 26 lutego 1971 w Dallas) – amerykańska wokalistka z pogranicza soulu i hip-hopu, obdarzona charakterystycznym głosem.Greenwich Village, inaczej West Village lub w skrócie The Village - dzielnica mieszkalna na Manhattanie w Nowym Jorku. Graniczy z Broadwayem na wschodzie (granicą jest 5th St.), rzeką Hudson na zachodzie, Houston Street na południu i 14 Street na północy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.
  Carlos Augusto Alves Santana (ur. 20 lipca 1947 w Autlán de Navarro, Meksyk) – muzyk, gitarzysta rockowy i jazzowy, długoletni lider i jedyny stały członek grupy rocka latynoskiego Santana. Znany również z solowej kariery.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.