• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elbit Hermes 900

  Przeczytaj także...
  Radar z syntetyczną aperturą (ang. SAR; Synthetic Aperture Radar) - radar służący do uzyskiwania obrazów nieruchomych obiektów o wysokiej rozróżnialności. Radar taki jest wykorzystywany do tworzenia obrazów powierzchni ziemi oraz innych planet z zastosowaniem technik teledetekcji.Dalmierz laserowy (ang. laser target marker, LTM, lub laser rangefinder, LRF) – urządzenie do określania odległości od nieprzezroczystego obiektu za pomocą promienia lasera (zwykle podczerwonego).
  Usterzenie motylkowe (usterzenie typu V, usterzenie V, usterzenie Rudlickiego) to rodzaj niekonwencjonalnego usterzenia samolotu, w którym tradycyjny poziomy lewy i prawy ster wysokości oraz statecznik pionowy ze sterem kierunku zastąpione są przez tylko dwa stateczniki z powierzchniami sterowymi, ustawione pod kątem w stosunku do siebie, w kształcie litery "V" patrząc z przodu samolotu. Nazwa wzięła się od tego, że przypominają także dwa skrzydła motyla. Powierzchnie sterowe, w zależności, czy wychylają się w tym samym kierunku, czy w przeciwnych kierunkach, spełniają rolę steru kierunku lub steru wysokości.

  Elbit Hermes 900 (hebr. הרמס 900) – izraelski, bezzałogowy aparat latający (UAV - Unmanned Aerial Vehicle), będący rozwinięciem Hermesa 450.

  Bezzałogowy aparat latający (ang. Unmanned Aerial Vehicle (UAV)), bezzałogowy statek latający (ang. unmanned aerial system (UAS)), dron – statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie. Bezzałogowe statki latające obecnie wykorzystywane są głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania przez co zwykle wyposażone są w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych.Transponder (XPDR, XPNDR lub TPDR) jest bezprzewodowym urządzeniem komunikacyjnym, które automatycznie odbiera, moduluje, wzmacnia i odpowiada na sygnał przychodzący w czasie rzeczywistym. Termin pochodzi z połączenia słów (transmitter i responder). Transpondery można podzielić na dwie główne kategorie różniące się sposobem zasilania: aktywne i pasywne.

  Hermes 900 po raz pierwszy został pokazany szerokiej publiczności podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu w 2007 roku. Aparat jest zmodernizowaną wersją poprzedniej konstrukcji firmy Elbit, Hermesa 450. Hermes 900 jest przystosowany do wykonywania całkowicie autonomicznych startów i lądowań nawet w przygodnym terenie (system IATOL - Internal Auto Takeoff and Landing), posiada trójgoleniowe, chowane podwozie z przednim podparciem. Koło przednie składane jest do tyłu do wnęki w kadłubie, podwozie główne do wnęk w skrzydłach. Hermes 900 jest średniopłatem z silnikiem umieszczonym z tyłu kadłuba, napędzającym dwułopatowe śmigło pchające i motylkowym usterzeniu ogonowym. Samolot wyposażony jest w radiostację umożliwiającą połączenie ze służbami kontroli ruchu lotniczego, przekaźnik radiowy i transponder identyfikacyjny swój - obcy (IFF). Pod dziobową częścią kadłuba umieszczona jest głowica optoelektroniczna z laserowym wskaźnikiem celów i dalmierzem. Hermes 900 posiada również radar z syntetyczną aperturą, system rozpoznania sygnałów telekomunikacyjnych i elektronicznych oraz system śledzenia celów ruchomych. Naziemne stanowisko kontroli lotu Hermesa umożliwia kierowanie lotem dwóch aparatów jednocześnie. Oblot aparatu o numerze seryjnym 001 i rejestracji 4X-USN odbył się 9 grudnia 2009 roku.

  Średniopłat – samolot jednopłatowy o płacie umocowanym na wysokości osi podłużnej kadłuba. Układ ten jest korzystniejszy pod względem interferencji skrzydeł i kadłuba od układu dolnopłata, ale charakteryzuje się gorszymi właściwościami nośnymi. Powszechnie spotykany w samolotach myśliwskich, np.:International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Hermes 900 strona Elbitu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Elbit Hermes 900 Maiden Flight, „Air Forces Monthly”, nr 3 (2010), s. 23, ISSN 0955-7091

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Największy Hermes. „Raport”. 6, s. 67, 2007. ISSN 1429-270x. 
 • Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.Elbit Hermes 450 hebr. הרמס 450 – izraelski, bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) opracowany w połowie lat 90. XX wieku przez firmę Elbit Systems. Przeznaczony do prowadzenia długotrwałego rozpoznania na szczeblu korpusu lub dywizji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.