• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • El Viejo - wulkan

  Przeczytaj także...
  Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.Kordyliery – rozległy obszar o charakterze wyżynno-górskim w zachodniej części Ameryki Północnej. Rozciągłość południkowa łańcucha to około 8 000 km, od Cieśniny Beringa na północy po Kanał Panamski na południu. Szerokość dochodzi do 1 700 km. Najwyższym szczytem jest McKinley (6194 m n.p.m.). Te góry fałdowe mają duży wpływ na klimat, florę i faunę, gospodarkę i rozmieszczenie ludności w Ameryce Północnej, ponieważ hamują masy wilgotnego powietrza napływające z zachodu, co prowadzi do obniżenia rocznej sumy opadów w centralnej części Ameryki. Powstały w orogenezie alpejskiej.
  Cedr (Cedrus Belon ex Trew, 1757) – rodzaj długowiecznych (do 500 lat) drzew z rodziny sosnowatych. Cedry występują w rejonach górskich Azji i Afryki Północnej. Ich pierwotny areał to Himalaje i region śródziemnomorski. Rosną na wysokościach 1500-3200 m n.p.m. w Himalajach i 1000-2200 m w basenie Morza Śródziemnego.

  El Viejo – wygasły wulkan w Kostaryki.

  El Viejo wznosi się na wysokość 2060 m n.p.m. Znajduje się w paśmie gór Kordylierów Centralnych, w pobliżu kaldery Chocosuela na północny zachód od wulkanu Poás. W przeszłości nazywany był La Mina ("kopalnia"), i wiązało się to z istniejącą u jego podnóża kopalnią pumeksu.

  Kaldera – wielkie zagłębienie w szczytowej części wulkanu, powstałe wskutek gwałtownej eksplozji niszczącej górną część stożka wulkanicznego (np. Krakatau, Mount St. Helens), albo wskutek zapadnięcia się stropu komory pomagmowej wraz ze stożkiem wulkanicznym (np. Kīlauea i Mauna Loa na Hawajach). W wyniku dalszej działalności wulkanicznej w kalderze przeważnie tworzy się nowy stożek wulkaniczny. Jedną z największych na świecie (o średnicy 10 km) jest kaldera Santorynu w Grecji oraz krater Ngorongoro w północnej Tanzanii o powierzchni ok. 265 km². Za największe na świecie kaldery uważa się kalderę w Toba na Sumatrze oraz kalderę Yellowstone w Parku Narodowym Yellowstone w USA.Barroso – miasto i gmina w Brazylii, w stanie Minas Gerais. Znajduje się w mezoregionie Campo das Vertentes i mikroregionie Barbacena.

  Stoki wulkanu pokryte są drzewami cedrowymi i palmami. Z jego stoku wypływają rzeki Barroso i Cano Grande. Wulkan częściowo leży na obszarze Parku Narodowego Juan Castro Blanco..

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Volcán Viejo. Áreas Protegidas y Parques Nacionales de Costa Rica. [dostęp 2016-06-15].
  2. Rafał Cezary Piechocińsk: Wulkany Kostaryki. Kostarykologia od A przez Ł do Ż. [dostęp 2016-06-15].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.667 sek.