• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • El Mirador

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Cywilizacja Majów – rozwinięta cywilizacja rolnicza i miejska, stworzona w czasach prekolumbijskich na obszarach Mezoameryki przez ludy z grupy językowej Majów.
  Rozwój sztuki Mezoameryki zapoczątkowało pojawienie się na początku II tysiąclecia p.n.e. pierwszych osad rolniczych na tym terenie. W wyniku prowadzonych prac archeologicznych, najstarsze znaleziska to odkryte w grobach gliniane figurki kobiece oraz naczynia uformowane ręcznie. Naczynia mają trójnożne podstawy, zdobione są prostymi, nacinanymi geometrycznymi wzorami. Figurki kobiet przedstawiają postacie o szerokich biodrach, łączy to je z kultami płodności lub urodzaju. Niektóre figurki kobiet są celowo przełamane ("zabite"), znaleziono też figurki o dwóch głowach, trojgu oczu czy dwóch ustach. Nieznana jest symbolika tych znalezisk. Na terenach zachodniego Meksyku okres związany z ceramiką figuralną trwał aż do początków naszej ery. W południowej części Zatoki Meksykańskiej już ok. 1200 r. p.n.e. powstała i zaczęła rozwijać się sztuka olmecka. Z centralnym płaskowyżem związane jest centrum kulturowe Teotihuacan, oddziałujące na inne plemiona Mezoameryki w okresie od II w. p.n.e. do II w. n.e. Z terenem Mezoameryki związane są także:
  Piramida Tygrysa w El Mirador
  Piramida w El Mirador
  Stiukowa maska w El Mirador
  Maszkaron w Strukturze 313 w Wielkim Akropolu Centralnym w El Mirador
  Stela 2 w El Mirador

  El Mirador – pozostałości miasta Majów położonego w północnej części Gwatemali, w departamencie Petén, w gminie San Andrés, przy granicy z Meksykiem.

  Majowie – grupa ludów indiańskich mówiących językami z rodziny maja, zamieszkujących południowo-wschodni Meksyk (półwysep Jukatan i stan Chiapas), Gwatemalę, Belize i zach. Honduras; w węższym znaczeniu nazwa „Majowie” odnosi się wyłącznie do grupy zamieszkującej półwysep Jukatan (tzw. Majowie jukatańscy).Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  El Mirador leży w rozległej, bagnistej dolinie o tej samej nazwie.

  Ruiny zostały odkryte w 1926 roku, a regularne wykopaliska rozpoczęto na tym terenie w 1978 roku. Tylko niektóre z kompleksów miasta zostały do tej pory przebadane i odsłonięte.

  Początki El Mirador datuje się na VI w. p.n.e., a jego rozkwit na okres od III w. p.n.e. do I w. n.e., po czym niedługo wyludniło się. Majowie wrócili do miasta kilkaset lat później, a ostatecznie porzucili je w IX w. n.e..

  W późnym okresie preklasycznym El Mirador należał do najważniejszych centrów cywilizacji Majów.

  Petén – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony na północy kraju. Jest największym departamentem w Gwatemali, zajmując około 1/3 powierzchni kraju. Stolicą departamentu jest miasto Flores. W skład departamentu wchodzi 12 gmin (municipios). Departament graniczy na północy i na zachodzie granicą państwową z Meksykiem, na wschodzie granicą państwową z Belize, na południu z departamentami Izabal i Alta Verapaz.Archeowieści – częściowo płatny wortal (serwis informacyjny) pod adresem archeowiesci.pl, dotyczący archeologii i nauk pokrewnych.

  W okresie świetności miasto zamieszkiwało co najmniej 80 tysięcy osób. Odkryto w nim około 30 kompleksów świątynnych, które miały postać piramid z trzema szczytami. Największy z nich, La Danta, przewyższa swoją objętością piramidę Cheopsa, choć jest od niej niższy. Jego wysokość wynosi 72 m. Inną piramidą, o wysokości 55 m jest El Tigre. Piramidy w El Mirador często mają zaokrąglone naroża.

  Sacbé (również sakbé), liczba mnoga: sacbeob) - budowane przez dawnych Majów utwardzone trakty, łączące poszczególne ośrodki polityczno-rytualne. Zachowały się zwłaszcza na Jukatanie. Nazwa pochodzi z języka Majów (sac "biały"; bé "droga"), związana jest z białymi kamieniami wapiennymi, którymi brukowane te drogi. Najłatwiej dostępne fragmenty sacbéob znajdują się na stanowiskach archeologicznym Chichén-Itzá, Uxmal i Kabáh oraz Dzibilchaltun. Najdłuższą z dotychczas odkrytych sacbé jest droga o długości 300 km, łącząca Meridę poprzez Izamal z wybrzeżem karaibskim w pobliżu Puerto Morelos.San Andrés – miasto w północnej części Gwatemali w departamencie Petén, leżące około 3 km, po drugiej stronie jeziora Petén Itzá co stolica departamentu, jednak w odległości drogowej ponad 20 km.

  Charakterystyczna dla El Mirador są wielkie głowy, czy maski bogów wykonane z nieobrobionych bloków kamiennych i zaprawy wapiennej.

  W obrębie miasta, jak i poza nim znajdowały się położone na nasypach i utwardzone drogi – sacbé, które umożliwiały przemieszczanie się w porze deszczowej.


  Pora deszczowa – okres w ciągu roku, charakteryzujący się intensywnymi opadami deszczu. Termin zielona pora jest czasem używany przez instytucje turystyczne jako eufemizm. Pora deszczowa występuje w strefach: podzwrotnikowej i międzyzwrotnikowej. W przeciwieństwie do obszarów, gdzie występują sawanny lub monsuny, śródziemnomorski klimat cechuje się wilgotnymi zimami i suchymi latami. Na obszarach, gdzie występują tropikalne lasy, nie rozróżnia się pór suchych i deszczowych, ponieważ występują tam równomierne opady przez cały rok.Piramida Cheopsa, Wielka Piramida – egipska piramida, znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu. Jedyny z Siedmiu Cudów Świata, który dotrwał do epoki nowożytnej niemal nienaruszony. Według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii, wzniesiona ok. 2560 r. p.n.e. prawdopodobnie według projektu Hemona, miejsce pochówku faraona Cheopsa (egip. Chufu). Wielka Piramida jest częścią nekropolii memfickiej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • cywilizacja Majów,
 • sztuka Mezoameryki.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Renata Faron-Bartels: Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej, Ossolineum, Wrocław 2009, ​ISBN 978-83-04-04932-1
  2. Archeowieści: Gwatemala udostępni El Mirador turystom. [dostęp 2011-09-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Odkryto ślady bitwy w starożytnym mieście Majów
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.